Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 maja 2022

Zwichnięcie kostki, a skręcenieZwichnięcie kostki, a skręcenie to dwa różne urazy, które często bywają ze sobą mylone. Z całą pewnością w obydwu przypadkach dochodzi do uszkodzenia stawu, przebiega ono jednak nieco inaczej. Podstawowa różnica polega na tym, że podczas skręcenia nie dochodzi do utraty fizjologicznej łączności powierzchni stawowych kości tworzących staw, zaś przy zwichnięciu taka sytuacja ma miejsce.

Zwichnięcie kostki, a skręcenie – czym się różnią?

Staw składa się z powierzchni stawowych dwóch lub więcej kości, które go tworzą, objętych łącznotkankową torebką stawową. Wskutek zwichnięcia dochodzi do uszkodzenia struktur wewnątrz- oraz zewnątrzstawowych, czemu towarzyszy przemieszczenie się powierzchni stawowych w takim stopniu, iż tracą one ze sobą kontakt. Torebka stawowa ulega rozciągnięciu, naderwaniu lub nawet zerwaniu.

Z kolei skręcenie polega na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchomości w stawie, przy czym poziom uszkodzenia poszczególnych struktur zależy od stopnia skręcenia – wyróżniamy ich 4:

  • I – naciągnięcie torebki stawowej i więzadeł;
  • II – rozerwanie torebki stawowej;
  • III – rozerwanie torebki stawowej oraz uszkodzenie więzadeł (naderwanie lub rozerwanie);
  • IV – złamanie awulsyjne: oderwanie fragmentu kostnego wskutek silnego pociągnięcia jego przyczepu.

Typowym objawem skręcenia jest ból w stawie. Zazwyczaj pacjent jest wstanie wskazać, że podczas wypadku przekroczył naturalną ruchomość w stawie. Próba wykonania ruchu stopą powoduje dolegliwości. Kolejnymi charakterystycznymi objawami są obrzęk i krwiak. Zwichnięcie również przebiega z bólem, obrzękiem i krwiakiem, jednak dodatkowo zauważa się niefizjologiczne ustawienie stopy, ograniczenie ruchomości czynnej i biernej oraz zniekształcenie obrysu stawu.

Jak leczyć skręcenie kostki?

Leczenie skręcenia kostki zależy od jego stopnia. Pierwszą pomocą jest wstępne unieruchomienie i chłodzenie zimnymi okładami, aby zmniejszać tworzący się obrzęk i działać przeciwbólowo. Następnie warto wykonać badania obrazowe, aby ustalić rozległość uszkodzeń tkankowych. Bez względu na stopień skręcenia wskazana będzie fizjoterapia. Odpowiednio dobrane techniki manualne oraz ćwiczenia zwiększą stabilność w stawie, zapobiegną kolejnym skręceniom w przyszłości oraz w szybki sposób przywrócą sprawność uszkodzonego stawu.

Do metod wspomagających leczenie skręcenia kostki można zaliczyć kinesiotaping, magnetoterapię, ultradźwięki, a także taping sztywny. W zależności od stopnia uszkodzenia rehabilitacja może trwać nawet do kilku miesięcy.

Zobacz również: Domowe sposoby na stłuczenia i obrzęki.

Jak leczyć zwichnięcie kostki?

Pierwsza pomoc jest zbliżona do skręcenia stawu skokowego, obejmuje więc unieruchomienie, chłodne okłady i uniesienie kończyny. Dobrze sprawdza się popularna metoda RICE określająca postępowanie przy uszkodzeniach ortopedycznych. Dalsze postępowanie zależy od rozległości uszkodzenia. Zazwyczaj konieczne jest nastawienie zwichnięcia, czym zajmuje się lekarz po wcześniejszym znieczuleniu (w przypadku dużych stawów). Następnie staw się usztywnia i zaleca rehabilitację.

Współcześnie odchodzi się od twardego usztywnienia, np. opatrunkiem gipsowym. Wykazano, że znacznie lepsza i szybsza rekonwalescencja zachodzi przy usztywnieniach względnych, np. stabilizatorami czy tapingiem sztywnym. Fizjoterapia trwa zazwyczaj kilkanaście tygodni, co zależy od wielkości stawu i ewentualnych uszkodzeniach towarzyszących. Leczenie operacyjne konieczne jest wówczas, gdy podczas zwichnięcia doszło do uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych lub nerwów.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Brzezińska P., Mieszkowski J., Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne w skręceniu stawu skokowego, Journal of Education, Health and Sport, 5/2015.
  2. McMahon P., Medycyna Sportowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Nowakowski A., Mazurek T., Ortopedia i traumatologia, Poznań 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami