Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 maja 2021

spirulina i chlorella najlepszy wyborSpośród wszystkich dostępnych alg, dwie takie jak Spirulina i Chlorella zdominowały całkowicie rynek kosmetyków organicznych i naturalnych suplementów diety. Co odpowiada za ich sukces? A może to tylko sprawka specjalistów od marketingu?

Czy aby na pewno marketing?

Okazuje się, że Spirulina i Chlorella mają starszą historię od marketingu, ponieważ jako dodatek do żywności i składnik kosmetyków używano ich już w różnych kulturach od XIV wieku (przynajmniej tak daleko sięgają źródła, którymi dysponujemy). A wiadomo nie od dziś, że dawniej używano tego co dawało jakieś konkretne efekty, a więc odżywiało ciało i umysł, poprawiało samopoczucie albo w jakiś inny sposób korzystnie wpływało na organizm. A to wskazuje, że źródeł popularności alg należy szukać w ich składzie chemicznym.

Dowody na trafny wybór

Oczywiście ani Inkowie ani mieszkańcy Państwa Środka, co do których nie ma wątpliwości, że na wiele sposobów używali glonów, nie mieli możliwości, jakie mamy dziś. Wybierając algi najbardziej użyteczne, kierowali się doświadczeniem. My wiemy, że ich wybór był trafny. Spirulina i Chlorella są organizmami o bardzo specyficznej budowie nawet jak na algi. Ta grupa „roślin” (algi pod względem biologicznym roślinami zgoła nie są) ma cechy właściwe roślinom wyższym, ale często również zwierzętom, czego dowodem jest na przykład pewna zawartość aminokwasów zwierzęcych albo enzymów, które są wykorzystywane głównie przez organizmy mięsożerne. Jednocześnie jednak jest to bogate źródło błonnika i witamin, które w organizmach zwierzęcych znajdują się w niskich stężeniach. Wszystko to sprawia, że algi tak naprawdę łączą w sobie zalety suplementów roślinnych i syntetycznych (jako że zwierzęcych jako takich wiele nie ma).

Oczywiście są też pewne problemy związane z budową algowych komórek, na przykład takie, że bez specjalnego przetworzenia ich zawartość, te wszystkie niezbędne dla ludzkiego organizmu związki nie są dostępne dla enzymów trawiennych. Jak sobie radzili z tym starożytni? Różnie – okazuje się jednak, że czasem nawet lepiej niż dzisiejsza technika. Jednak nie to decyduje o uniwersalności tych alg. Spirulina i Chlorella są tak ważne, ponieważ mogą być stosowane zarówno jako składniki kosmetyków, jak i jako suplementy diety.

Zobacz również: Maska do włosów ze Spiruliną.

Podsumowanie

Skład alg jest na tyle bogaty, że pokrywa zapotrzebowanie wielu ludzkich tkanek. Pozwala na naturalne, bezpieczne uzupełnienie niedoborów licznych minerałów i witamin, a substancje złożone, na przykład enzymy, mogą rozwinąć swoje działanie. Tym, co decyduje o popularności tych alg, jest też stosunkowa łatwość ich uprawy w warunkach kontrolowanych i zbiornikach naturalnych. To pozwala zapewnić stałą dostępność wysokiej jakości surowca do produkcji najwyższej klasy kosmetyków i suplementów. W przypadku większości innych alg nie ma takiej możliwości, ponieważ ich optimum życiowe jest zbyt wąskie, aby można było prowadzić hodowle na przemysłową skalę i wciąż mieć pewność wysokiej jakości surowca.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  2. Lazur J., Szewczyk A., Muszyńska B., Jękot B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny. XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 2017.
  3. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  4. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
  5. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami