Kolagen do picia
Kolagen do picia

Spirulina vs. ChlorellaSpirulina vs. Chlorella – która alga korzystniej oddziałuje na zdrowie człowieka i suplementację której warto rozważyć? Obie zaliczane są do grona superfoods, czyli żywności, która jest naturalna i nieprzetworzona, bogata w składniki odżywcze korzystnie oddziałujące na organizm konsumenta. Warto poznać je bliżej.

Spirulina – charakterystyka

Spirulina to mikroskopijna alga z gromady sinic, której pozytywne właściwości doceniali już Aztekowie. W rzeczywistości jest ona cyjanobakterią, która może wzrastać zarówno w zbiornikach z wodą słodką, jak i słoną. Znana jest z bardzo wysokiej zawartości aminokwasów i pełnowartościowego białka, przez co może stanowić jego wartościowe źródło w dietach roślinnych. Dodatkowo zawiera w składzie błonnik pokarmowy, NNKT, fikocyjaninę o działaniu przeciwutleniającym, szereg witamin (tokoferole, beta-karoten, witaminę C, witaminy z grupy B) oraz niemal wszystkie niezbędne dla organizmu człowieka minerały. Wyróżnia się zwłaszcza wysoką zawartością żelaza.

Systematyczna, długotrwała suplementacja Spiruliny oddziałuje korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, gdyż działa przeciwzapalnie i hipotensyjnie, obniża stężenie glukozy na czczo, reguluje zbyt podwyższone ciśnienie krwi, a także obniża stężenie lipidów we krwi. Dzięki temu zaleca się ją przy prewencji i leczeniu chorób takich jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Ponadto wykazuje silne działanie przeciwutleniające, ponieważ fikocyjanina w niej zawarta eliminuje stres oksydacyjny, będący przyczyną starzenia się organizmu i rozwoju chorób cywilizacyjnych. Jednocześnie jej przyjmowanie normalizuje apetyt i wspomaga walkę z nadwagą czy otyłością.

Korzystnie wpływa na układ nerwowy, dlatego jest szczególnie zalecana osobom pracującym umysłowo oraz zmagającym się z ciężkim wysiłkiem umysłowym. Wykazano, że Spirulina może obniżać ryzyko choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, demencji i innych schorzeń układu nerwowego, jednocześnie poprawiając pamięć i koncentrację.

Chlorella – charakterystyka

Drugą słynną na całym świecie algą jest Chlorella zaliczana do gromady zielenic. Jest jednokomórkową, słodkowodną, zieloną algą, której charakterystyczna barwa wiąże się z ogromną zawartością chlorofilu o silnym działaniu antyoksydacyjnym. W jej składzie również znaleźć można wiele witamin (z przewagą witamin z grupy B i tokoferoli), minerałów, NNKT i błonnika pokarmowego. Najbardziej cenionym składnikiem jest jednak CGF, czyli czynnik wzrostu Chlorelli. Składa się on z biodostępnych nukleotydów i peptydów, stanowiących surowiec naturalnie umożliwiający budowę nowego DNA i składników komórkowych w niemalże wszystkich formach życia.

Chlorella znana jest ze swoich właściwości detoksykujących, co może się odbywać na 2 sposoby. Po pierwsze, cenne składniki odżywcze wchodzą w interakcje ze szkodliwymi związkami, metalami ciężkimi i toksynami już w przewodzie pokarmowym. To zjawisko chelatacji, czyli wiązania szkodliwych substancji i tym sposobem usuwania ich z organizmu. Drugi sposób jest nieco bardziej złożony, gdyż obejmuje pochłanianie już strawionych cząstek, a raczej ich części. Następnie ustrój wykorzystuje je do wzmocnienia naturalnych mechanizmów obronnych.

Suplementacja Chlorelli oddziałuje korzystnie przede wszystkim na odporność, metabolizm oraz kondycję skóry. Stymuluje i oczyszcza mikroflorę jelitową, poprawia libido oraz dodaje energii. Organizm pozbawiony zanieczyszczeń automatycznie staje się zdrowszy, a człowiek zyskuje siłę, motywację i energię do działania. Ponadto Chlorella reguluje trawienie i wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy.

Spirulina vs. Chlorella

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która alga oddziałuje korzystniej na organizm. Ich działanie jest różne, zatem wszystko zależy od celu, jaki chce się uzyskać. Spirulina polecana jest weganom i wegetarianom jako źródło wartościowego protein, sportowcom oraz osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi. Bardzo dobrze sprawdzi się celem uzupełniania niedoborów pokarmowych i wzmacniania układu nerwowego.

Chlorella z kolei oczyszcza organizm z toksyn, jej suplementacja jest zatem wskazana niemal każdemu współczesnemu człowiekowi. Warto przyjmować ją w stanach przewlekłego zmęczenia, wypalenia zawodowego, przy problemach dermatologicznych i trawiennych. Obie algi Bardzo dobrze oddziałują ja kondycję skóry i można je stosować także zewnętrznie – wystarczy kupić Spirulinę w proszku lub rozkruszyć tabletki Chlorelli.

Jako że obie algi działają w pożądany sposób, najlepszym rozwiązaniem będzie ich jednoczesna suplementacja. Nie trzeba w tym celu kupować dwóch odrębnych produktów. Coraz więcej producentów oferuje suplement diety łączony: Spirulina+Chlorella, aby czerpać korzyści z obu alg. Popularnością i dobrymi opiniami cieszy się Spirulina i Chlorella razem od bioalgi.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Fenert F., Zarzycki P., Charakterystyka wybranych właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodzaju Arthrospira, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2015.
  2. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2015.
  3. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i bochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  4. Rani K., Sandal N., A comprehensive review on Chlorella- its composition, health benefits, market and regulatory scenario, The Pharma Innovation Journal, 7/2018.
  5. Panahi Y., Jowzi N., Nejat S., Chlorella vulgaris: A Multifunctional Dietary Supplement with Diverse Medicinal Properties, Current Pharmaceutical Design, 2/2020.
  6. Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami