Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 maja 2023

Algi dla dzieciAlgi dla dzieci to głównie naturalne źródło witamin, mikroelementów i makroelementów jednak ich suplementację warto skonsultować z dietetykiem lub pediatrą. Słodkowodna mikroalga Spirulina jest wszechstronnym suplementem diety i może być podawana również dzieciom. Oczywiście należy wcześniej upewnić się, że nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Jak suplementować algi dla dzieci?

W przypadku dzieci potrzeba suplementacji diety wynika zwykle ze specyficznego metabolizmu i charakterystycznej diety, którą niełatwo jest zbilansować. Często w wieku dziecięcym dochodzi do niegroźnych, przejściowych niedoborów minerałów lub witamin. Jednak jeśli deficyt utrzymuje się dłużej, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Decyzję o rozpoczęciu suplementacji podejmuje zawsze rodzic w porozumieniu z pediatrą. Na tym etapie można przedstawić lekarzowi swoje zdanie i zasugerować suplementację algami. Jeśli nie znajdą się przeciwwskazania do stosowania Spiruliny, to należy ją kupić i podawać zgodnie z zaleceniami producentów, z uwzględnieniem wskazówek lekarza.

Algi dla dzieci a algi dla dorosłych

Spirulina to suplement bardzo uniwersalny. Jedyną różnicą między suplementacją u dorosłych a dziećmi jest dawka. W przeciwieństwie do wielu syntetycznych suplementów, Spirulina nie jest wzbogacana sztucznymi barwnikami i aromatami, które obniżają skuteczność każdego suplementu. Jest to preparat w całości naturalny, mający swój charakterystyczny smak i zapach. Z pewnością na rynku dostępne są smaczniejsze suplementy diety. Jednak celem suplementacji nie jest rozkosz smakowa, lecz uzupełnienie niedoborów substancji odżywczych i zapobieganie chorobom. Oczywiście istnieją sposoby podania tej algi dla dzieci, jak choćby koktajl ze Spiruliną, czy lody naturalne ze Spiruliną.  Takie metody podania na pewno zachęcą dzieci do spróbowania a dodatkowo zniwelują smak Spiruliny.

Gdzie kupić algi dla dzieci?

Organizm dziecka jest szczególnie podatny na działanie szkodliwych substancji. To wymusza zakup zawsze najwyższej jakości suplementów, ponieważ jakiekolwiek zanieczyszczenia w składzie preparatu albo utrata właściwości ze względu na niewłaściwy sposób przechowywania, mogą mieć poważne następstwa i zaszkodzić, zamiast pomóc dziecku. Ważne jest, aby wybierać wyłącznie preparaty najlepszych producentów, zawierające algi czynne biologicznie. Nie wolno pod żadnym pozorem ufać suplementom z supermarketów. Również tym, których ceny są kilkakrotnie niższe niż w aptece lub specjalistycznym sklepie internetowym. Warto poprosić o opinię lekarza lub dietetyka. Zdecydowanie mają większe doświadczenie w kwestii suplementacji i są w stanie doradzić, który z dostępnych na rynku produktów będzie optymalny.

Kopiując algi dla dziecka warto zwracać uwagę na skład, aby produkt zawierał tylko czystą Spirulinę, bez zbędnych dodatków jak otoczki kapsułki, przeciwzbrylacze, barwniki, lepiszcza czy inne tego typu wypełniacze. Powinno się również sprawdzić, czy posiadany produkt jest zarejestrowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym oraz czy producent ma pozwolenie na wprowadzenie tego suplementu do sprzedaży. Istotne będą też certyfikaty poświadczające jakość produktu.

Spirulina dla dzieci – czy można ją przedawkować?

Większość rodziców nie wie, w jaki sposób podawać Spirulinę dzieciom. Jednym z najlepszych przeliczników dawkowania Spiruliny dla dzieci jest przyjmowanie jednej 500 mg tabletki Spiruliny na 10 kg masy ciała. Jeżeli pojawią się wątpliwości co do dawkowania, to zaleca się kontakt z lekarzem, który ustali ilość dziennego przyjmowania. Uważa się, że algi, szczególnie słodkowodne (w tym właśnie Spirulina platensis) to żywność bezpieczna, szczególnie jeżeli pochodzi od renomowanych producentów.

W przypadku dorosłych, podanie zbyt dużej ilości Spiruliny nie będzie miało negatywnych skutków. Natomiast Spirulina u dzieci może doprowadzić do biegunki, nudności czy wymiotów, oczywiście jeśli zbyt duża dawka będzie podawana dłużej. Zastrzeżenie to dotyczy nie tylko Spiruliny, ale praktycznie wszystkich suplementów podawanych dzieciom. Niemniej jednak, ze względu na bezpieczeństwo suplementacji, warto o tym przypomnieć. Tym bardziej, że ostatnio wielu rodziców decyduje się na podawanie suplementów dzieciom.

Algi dla dzieci – podsumowanie

Spirulina, podobnie jak wiele innych superfoods, jest bezpieczna dla dzieci. Wysoka zawartość składników odżywczych, witamin i minerałów w niej występujących sprawia, że jest to idealne pożywienie dla każdego. Algi dla dzieci mogą być podawane, ale nie bez zastrzeżeń. Suplementację rozpoczyna się po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Rodzice mogą zasugerować produkt, ale nie powinni podejmować w tym przypadku pochopnych i nie popartych faktami decyzji. Dzieciom można podawać tylko najlepsze z dostępnych suplementów, a jeśli chodzi o algę Spirulina, to jedyna różnica między suplementacją u osoby dorosłej i dziecka tkwi w dawkowaniu preparatu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  2. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  3. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami