Kolagen do picia
Kolagen do picia

NudnościNudności określa się jako nieprzyjemne, ale i niebolesne odczucie polegające na silnej potrzebie zwymiotowania. Leczenie nudności zależy od przyczyny i może obejmować leki przeciwwymiotne, zmiany w diecie oraz kontrolowanie wywołujących je czynników.

Nudności – przyczyny

Nudności mogą pojawić się w wielu różnych przypadkach. Najczęściej są wynikiem:

  • stosowania niektórych leków – między innymi z grupy NLPZ, kardiologicznych, hormonalnych czy diuretyków. Silnymi bodźcami wymiotnymi są również chemioterapeutyki. Działanie uboczne poszczególnych leków jest różne. W przypadku chemii działanie następuje za pośrednictwem dróg nerwowych, z kolei w przypadku NLPZ do wymiotów może dojść na drodze podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego;
  • chorób układu pokarmowego – związanych z upośledzeniem funkcji żołądka czy jelit. Nudności mogą wiązać się z obecnością stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej;
  • ciąży  – nudności stanowią jeden z podstawowych objawów sugerujących ciążę. Dotyczą głównie I trymestru ciąży, jednak w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się przez wszystkie miesiące.

Nudności mogą być także skutkiem:

  • nadużycia alkoholu;
  • choroby lokomocyjnej;
  • bólu;
  • niewyspania;
  • spożycia zepsutego, przeterminowanego jedzenia;
  • nadmiernego spożycia kofeiny lub zbyt małej podaży wody mineralnej;
  • długotrwałego głodu lub przejedzenia;
  • znieczulenia po operacjach;
  • nadmiernego stresu.

Jak widać, przyczyn tej dolegliwości jest wiele. Osoba zgłaszająca je powinna zostać wielokierunkowo przebadana zarówno pod kątem stylu życia, jak i chorób. Podstawą jest szczegółowo przeprowadzony wywiad.

Nudności – objawy

Często współwystępują z wymiotami, czyli gwałtownym wydaleniu treści żołądkowej przez usta. Dodatkowo równie często towarzyszą im inne objawy wegetatywne (zwłaszcza ze strony układu przywspółczulnego), takie jak:

  • bladość powłok;
  • zwiększona potliwość;
  • ślinotok;
  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi;
  • bradykardia.

Po nudnościach ma miejsce niezależna od woli człowieka reakcja trzewna i motoryczna. Ta druga obejmuje skurcze mięśni brzucha, klatki piersiowej i przepony. W efekcie dochodzi do wymiotów.

Nudności – powikłania

Długo utrzymujące się nudności wraz z wymiotami mogą prowadzić do odwodnienia i utraty masy ciała, czemu towarzyszą zaburzenia elektrolitowe. Wszystko to może znacznie pogorszyć zdrowie osób chorych. W pozostałych przypadkach powodują jedynie pogorszenie jakości życia i obniżenie nastroju.

Nudności – diagnostyka

Pierwszym etapem diagnostyki jest przeprowadzenie z pacjentem wywiadu. Być może wskaże on przewlekle stosowane leki, alergie pokarmowe, choroby czy sytuacje stresowe w ostatnich dniach.

Następnie należy ocenić wizualnie lub palpacyjnie jamę ustną, gardło i brzuch. Lekarz może rozważyć wykonanie badania endoskopowego, zwłaszcza u chorych z podejrzeniem np. niedrożności jelit. Badania obrazowe należy natomiast wykonać u pacjentów z podejrzeniem guzów lub schorzeń neurologicznych. Jednym z zaleceń jest także jest badanie krwi, zwłaszcza obejmujące oznaczenie stężenia mocznika, kreatyniny oraz wapnia w surowicy.

Światowa Organizacja Zdrowia udostępniła skalę oceny nudności oraz kwestionariusz ESAS, co może posłużyć do dokładniejszej ich oceny.

Nudności – leczenie

Postępowanie lecznicze w przypadku omawianej dolegliwości obejmuje w pierwszej kolejności wyrównanie zaburzeń elektrolitowych i nawodnienie organizmu. Należy także znaleźć przyczynę, ponieważ tylko leczenie przyczynowe przyniesie oczekiwane rezultaty. Jeśli przyczyną są stosowane leki, należy je odstawić lub zamienić na inne, natomiast jeśli przyczyną jest zatrucie, rozwiązaniem będzie płukanie żołądka.

W niektórych przypadkach, np. podczas ciąży czy po wybudzeniu się ze znieczulenia, nic nie można zrobić, należy przeczekać ten okres. Natomiast doraźne postępowanie w przypadku nudności obejmuje:

  • spożywanie lekkich posiłków;
  • picie chłodnych i klarownych płynów, najlepsza będzie oczywiście czysta woda;
  • unikanie aktywności fizycznej bezpośrednio po zjedzeniu;
  • nie czyszczenie zębów tuż po jedzeniu.

W uzasadnionych przypadkach można sięgnąć po leki przeciwwymiotne.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mokrowiecka A., Małecka-Panas E., Nudności i wymioty, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 6/2010.
  2. Leppert W., Woroń J., Nudności i wymioty u chorych na nowotwory – zalecenia postępowania terapeutycznego, Medycyna Paliatywna w Praktyce, 3/2016.
  3. Niebyl J., Nudności i wymioty w czasie ciąży, Journal of Medicine, 1/2011.
  4. Kawecki A., Krzakowski M., Nudności i wymioty z chemioterapią i radioterapią, Onkologia w praktyce klinicznej, 2/2018.
  5. Dąbrowski S., Mędrzycka-Dąbrowska W., Węgielnik J., Basiński A., Zapobieganie i leczenie pooperacyjnych nudności i wymiotów, Anestezjologia i Ratownictwo, 3/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami