Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 30 grudnia 2020

Dawkowanie SpirulinyJeśli uświadomiłeś już sobie jak niesamowita jest alga Spirulina i jak wiele jest zalet jej przyjmowania, prawdopodobnie zastanawiasz się jakie jest dawkowanie Spiruliny. Ile należy jej przyjmować i kiedy?

Spirulina od wieków stanowiła pożywienie w niektórych kulturach. Należy pamiętać, że Spirulina jest rośliną kompletną (zawierającą wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania), a nie suplementem jednej lub kilku witamin. Jako naturalna żywność, tak samo jak jabłko czy marchewka, może być spożywana w różnych ilościach i nie jest tak prosto określić jaka jej porcja jest najlepsza. Na przykład ile możemy zjeść rzodkiewki w ciągu dnia, nie narażając swojego zdrowia? Ciężko stwierdzić, a nawet jeśli zjesz jej bardzo dużo, nic Ci się nie stanie. To samo tyczy się Spiruliny. A to dlatego, że jest to w pełni naturalny produkt, jak inne owoce czy warzywa, z tą różnicą, że jest ona „napakowana” w znacznie więcej witamin i składników mineralnych oraz innych ważnych substancji odżywczych.

Spirulina uważana jest za bezpieczne pożywienie, poparte długą historią jej spożywania oraz badaniami. Potwierdzają to również badania nad tą niezwykłą algą, które udowadniają jej terapeutyczne właściwości. [1]

Dawkowanie Spiruliny – rekomendowana dzienna porcja

Spirulina jest naturalną algą, która dostarcza wysokiej jakości składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli jest się w trakcie leczenia z wykorzystaniem medycyny współczesnej, Spirulina nadal może być przyjmowana w celu zwiększenia efektywności tego leczenia, jako suplement diety. Należy jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby upewnić się co do ewentualnych interakcji z przyjmowanymi lekami.

Jak każdy nowy produkt, który dołączamy do naszej diety i próbujemy po raz pierwszy, lepiej zacząć spożywanie tej algi od niewielkiej ilości. Każdy producent Spiruliny na opakowaniu zamieszcza rekomendowaną ilość, jaką należy przyjmować każdego dnia. Lepiej jednak zacząć np. od 2 tabletek zamiast 6 i zobaczyć przez tydzień w jaki sposób nasz organizm reaguje. Szczególnie w przypadku osób, które nigdy nie miały styczności z tego rodzaju produktem oraz dopiero teraz postanowili odżywiać się w zdrowszy sposób włączając w dietę naturalne produkty.

Większość badań nad Spiruliną skupia się na dawce od 1 do 10 gramów. Natomiast producenci zalecają dawkę około 3 gramów dziennie.


Spirulina bioalgi


Dawkowanie Spiruliny (w gramach/tabletkach 500 mg) dla:

 • poprawy wydajności mięśni – od 2 do 7,5 g dziennie / od 4 do 15 tabletek dziennie
 • regulacja stężenia glukozy we krwi – od 2 g dziennie / od 4 tabletek dziennie
 • obniżenia cholesterolu – od 1 do 8 g dziennie / od 2 do 16 tabletek dziennie
 • obniżenia ciśnienia krwi – od 3,5 do 4,5 g dziennie / od 7 do 9 tabletek dziennie
 • poprawy pracy wątroby – od 4,5 g dziennie / od 9 tabletek dziennie

Wykazano, że osoby suplementujące omawianą algę zauważają różnicę w samopoczuciu i wyglądzie już po 2 tygodniach. Odnotowuje się u nich:

 • wzrost energii życiowej, ogólną chęć do życia;
 • poprawę kondycji skóry i włosów;
 • zmniejszenie łamliwości paznokci;
 • zmniejszenie stanów zapalnych skóry, pojawiających się w przebiegu licznych chorób dermatologicznych;
 • uczucie lekkości;
 • brak chęci podjadania między posiłkami.

Pozostałe efekty nie są wyczuwalne, ponieważ dotyczą parametrów krwi, funkcjonowania narządów wewnętrznych oraz przewodnictwa impulsów nerwowych. Wiele działań Spiruliny nie jest wyczuwalnych, ponieważ dotyczą struktur wewnętrznych. Udowodniono jednak, że z całą pewnością suplementacja algi wpływa korzystnie na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, a także urodę konsumenta.

Zobacz również: Spirulina i Chlorella z rozerwaną ścianą komórkową.

Czy Spirulina jest bezpieczna?

Zastanawiać się można czy stosowanie kilku tabletek parę razy dziennie jest bezpieczne i czy nie wiąże się z ryzykiem przedawkowania. Zazwyczaj bowiem – w przypadku innych suplementów – zażywa się bowiem jedną, dwie tabletki w ciągu dnia. Rozwiewamy te wątpliwości – Spirulina jest algą całkowicie bezpieczną, przez co mogą po nią sięgać nawet osoby starsze, dzieci od 6. roku życia czy kobiety w ciąży. Nie istnieje ryzyko przedawkowania, ponieważ tabletki zawierają wyłącznie naturalne substancje, które wspomagają pracę organizmu. Porównać to można do zjedzenia kilka razy dziennie owoców i warzyw – to również nie spowoduje przedawkowania minerałów czy witamin, a wpłynie korzystnie na zdrowie.

Zobacz również: Spirulina a karmienie piersią.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
 2. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 8/2013.
 3. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
 4. Krasnowska G., Sikora T., Suplementy diety a bezpieczeństwo konsumenta, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2011.
 5. Bashir S., Sharif M., Javed M., Amjad A., Khan A., Shah F., Khalil A., Safety assessment of Spirulina platensis through sprague dawley rats modeling, 1/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami