Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 marca 2021

Spirulina w układzie mięśniowymSpirulina jest bardzo specyficzną rośliną. A jedną z najwyraźniejszych cech szczególnych jest wysoka zawartość białka. Pomijając zmienność charakterystyczną dla produktów naturalnych, wynosi ona około 65% suchej masy komórek tej algi. Co więcej, białko to jest wysokiej jakości i przyswajalności.

Aminokwasy i białka, a mięśnie

Wszystkie białka organizmu zbudowane są z tych samych aminokwasów. Jest ich nieco ponad 20, choć oczywiście później mogą ulegać różnym modyfikacjom. Wykorzystuje się je we wszystkich komórkach ciała, przy czym szczególnie dużo białek zbudowanych z aminokwasowych cegiełek znajduje się w komórkach mięśniowych. Przyrost mięśni następuje w drodze podziałów komórek satelitarnych. Natomiast oczywistą jest rzeczą, że jeśli w organizmie nie znajdzie się odpowiednia ilość wszystkich aminokwasów, to o żadnej budowie włókien mięśniowych nie może być mowy. Właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszą się odzywki białkowe dla sportowców, szczególnie kulturystów.

Spirulina czy odżywka?

Większość odżywek kulturystycznych wysokiej jakości zawiera syntetyczne hydrolizaty białek o bardzo dużej czystości chemicznej, ale niekoniecznie wysokiej przyswajalności. Jeśli chodzi o skład aminokwasowy, to w produktach z najwyższej półki jest on teoretycznie zbliżony do optymalnego. Natomiast trzeba dodatkowo uwzględnić fakt, że obniżona przyswajalność będzie tę równowagę zaburzała. W przypadku Spirulina sytuacja wygląda inaczej, jako że w komórkach alg występuje tylko 18 aminokwasów. Nie jest to więc białko pełnowartościowe. Należy jednak zaznaczyć, że dziwnym, ale korzystnym dla nas kaprysem ewolucji stało się tak, że skład białkowy Spirulina jest szczególnie korzystny, jeśli chodzi o funkcje biologiczne w układzie mięśniowym. Mówiąc prościej – białka Spirulina bardzo wydajnie przyspieszają odbudowę mięśni i tworzenie nowych komórek mięśniowych.

W mięśniach liczą się nie tylko białka

W pierwszej chwili każdy, komu zależy na wzmocnieniu mięśni, skupia się na białku. To o tyle słuszne, że substancje z tej grupy stanowią podstawowy budulec, ale łączenie aminokwasów w łańcuchy peptydowe byłoby niemożliwe bez potężnego arsenału enzymów. Mięśnie, nawet wyposażone w bardzo solidne niteczki białek, nie mogłyby poprawnie funkcjonować bez dostępu kilkunastu różnych pierwiastków. Spirulina działa kompleksowo, ponieważ dostarcza także jonów sodu, wapnia, potasu czy choćby żelaza, które dla pracy mięśni są niezbędne.

Co wspólnego ma żelazo z mięśniami?

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że żelazo jest niezbędne w syntezie hemu, substancji odpowiedzialnej za transport gazów oddechowych w hemoglobinie. I to jest prawda, natomiast w mięśniach tworzone są specyficzne rezerwy tlenowe, za których utrzymanie odpowiada substancja podobna do hemoglobiny. Mowa o mioglobinie. Również w jej przypadku centralnym atomem jest atom żelaza. Spirulina więc przyczynia się nie tylko do rozbudowy mięśni, ale także do zapewnienia im rezerwy tlenowej na czas wzmożonego wysiłku.

Sport może być niebezpieczny

Mówi się, że sport to samo zdrowie, jednak w pewnych przypadkach niekoniecznie będzie to prawdą. Każdy kolejny podział komórek satelitarnych w mięśniach powoduje, że liczba możliwych podziałów w przyszłości ulega ograniczeniu. Zwiększa się zaś ryzyko powstawania błędnie skonstruowanych komórek, ponieważ w warunkach intensywnego wysiłku i częstych podziałów komórkowych nietrudno o uszkodzenia łańcucha DNA. Spirulina zawiera substancje, które odpowiedzialne są za intensyfikację procesów autonaprawy cennej zawartości jąder komórkowych. Dzięki temu powstające z komórek satelitarnych komórki mięśniowe osiągają pełną sprawność, a same komórki satelitarne dłużej zachowują swoją sprawność.

Odbudowa, rozwój, wydajność

Spirulina, a w zasadzie składniki, jakie w procesie trawienia można z niej uwolnić, są potrzebne na każdym etapie życia komórek mięśniowych. Aż od samego podziału komórek macierzystych, przez pracę, której rytm regulują, po etap obumierania komórek. W tym momencie ważne staje się to, że w komórkach alg znajdują się rozmaite enzymy, które przyspieszają ponowne wchłanianie składu martwej komórki. Ponadto zabezpieczają sąsiednie struktury, które mogłyby zostać uszkodzone w wyniku oddziaływania niekiedy bardzo agresywnych i toksycznych związków, które żywa komórka „zamyka” w swoim wnętrzu, ale po obumarciu uwalnia do otoczenia. Enzymy zbudowane dzięki składnikom Spirulina oraz aktywne antyoksydanty stanowią ochronę przed dalszym, przypadkowym uszkodzeniem innych komórek mięśni.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę, że 6 tabletek spirulina (łącznie 3 gramy alg) zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na substancje odżywcze w takim samym stopniu, co pięć porcji owoców i warzyw (jeśli tylko nie uwzględniać wartości energetycznej), to może się okazać, że dla osób pracujących nad budową masy mięśniowej, Spirulina będzie bardzo ważnym elementem zróżnicowanej diety. Oczywiście nie każdy powinien ją przyjmować, natomiast bez wątpienia jest to opcja zasadniczo korzystniejsza niż jakiekolwiek suplementy białkowe.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. DiNicolantonio J., Anusha G., Keefe J., Effects of spirulina on weight loss and blood lipids: a review, Open heart, 7/2020.
  2. Grosshagauer S., Kraemer K., Somoza V., The True Value of Spirulina, J Agric Food Chem, 8/2020.
  3. Karkos P., Leong S., Karkos C., Sivaj N., Assimakopoulos, Spirulina in Clinical Practice: Evidence-Based Human Applications.
  4. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami