Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 lipca 2022

W czym jest potas - naturalne źródłaPotas to pierwiastek, bez którego organizm ludzki nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Należy zwracać uwagę, aby nie doprowadzać do jego niedoboru poprzez stosownie racjonalnej diety, a w naszym ustroju zostanie zachowana równowaga metaboliczna. W czym jest potas? Oto naturalne produkty, które warto wprowadzić do swojej diety, aby uzupełnić jego niedobór.

Potas warunkuje wiele procesów w organizmie ludzkim. Z tego względu jest dla nas bardzo ważnym pierwiastkiem. Stymuluje wiele reakcji enzymatycznych w naszym ustroju. Jego kation z kolei stanowi jeden ze składników płynów wewnątrz i pozakomórkowych. Wraz z sodem decyduje o przewodnictwie nerwowym. Ponadto wpływa na aktywność mięśni, zwłaszcza mięśnia sercowego.

Do innych jego funkcji zalicza się:

  • reguluje proces zatrzymywania się wody w organizmie oraz pracę nerek
  • zwiększa pracę umysłową poprzez dostarczenie tlenu do mózgu
  • uczestniczy w procesie przemiany materii
  • reguluje równowagę kwasowo- zasadową
  • reguluje poziom ciśnienia krwi
  • wspomaga perystaltykę jelit

W czym jest potas – naturalne źródła

Potas w dużej ilości znajdziemy m.in. w warzywach strączkowych takich jak:

Jednak w przypadku ziemniaków, jeśli gotowane są one bez skórki, pierwiastek ten bardzo szybko przedostaje się do wody, która zostaje wylewana. Ziemniaki gotowane w łupinach stanowią dużo większe bogactwo potasu, ponieważ 1 kg dostarcza do organizmu prawie 5 g tego pierwiastka.

Potasu możemy również szukać w suszonych owocach. Produkty te stanowią bowiem najbogatsze źródło tego minerału. Doskonałym przykładem mogą być:

Bardzo dobrym źródłem potasu są też zioła. Należą do nich  m.in.:

  • pokrzywa (można ją spożywać na przykład w formie herbatek ziołowych. Napar należy wykonać z jednej łyżeczki i zalać wrzącą wodą)
  • krwawnik pospolity

lub powszechnie znany ocet jabłkowy.

Potas to pierwiastek występujący również w produktach takich jak:

Czy można przedawkować potas?

Potas stanowi związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jego obecność jest więc bardzo potrzebna. Jednak należy podchodzić z rozwagą do własnej diety. Zbyt duża ilość potasu przyczynia się do jego przedawkowania, co może skutkować spadkiem siły mięśniowej, mrowienia i drętwienia kończyn, spowolnienia akcji serca, drgawek i występowaniem skurczu mięśni.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami