Aktualizacja: 20 września 2024
Izoleucyna (łac. Isoleucinum; skróty: Ile, I) to aminokwas egzogenny. Oznacza to, że organizm nie jest w stanie samodzielnie go wyprodukować, należy więc dostarczać go wraz z dietą. Jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a w szczególności do regulacji metabolizmu.
Charakterystyka izoleucyny
Izoleucyna jest organicznym związkiem chemicznym, będącym izomerem leucyny. To aminokwas alifatyczny obecny niemal w każdym białku. Jego największe ilości w organizmie człowieka można spotkać w białkach osocza krwi oraz hemoglobinie. Izoleucynę wyizolowano po raz pierwszy w 1904 roku z odcukrzonej melasy.
Za co odpowiada izoleucyna?
Izoleucyna jest aminokwasem niezbędnym do syntezy protein, w tym także hemoglobiny transportującej tlen do wszystkich komórek organizmu. To właśnie m.in. obecność izoleucyny warunkuje prawidłowy przyrost tkanki mięśniowej u osób trenujących siłowo. Ponadto wykazuje działanie regenerujące – zarówno w odniesieniu do regeneracji potreningowej, jak i do wytworów skóry (włosów i paznokci). Izoleucyna stanowi świetne źródło energii, szczególnie u osób spożywających niedostateczną ilość węglowodanów. Warto także wspomnieć, że przede wszystkim izoleucyna hamuje katabolizm (wykazuje działanie antykataboliczne). Podsumowując, funkcje tego ważnego aminokwasu można przedstawić w skrócie:
- ochrona tkanki mięśniowej przed rozpadem;
- warunkowanie przyrostu tkanki mięśniowej;
- wspieranie syntezy hemoglobiny;
- regulacja poziomu glukozy we krwi;
- warunkowanie właściwej regeneracji organizmu.
Osoby trenujące intensywnie często decydują się na dodatkową suplementację izoleucyny (aminokwasów BCAA), jednak w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia źródła pokarmowe z pewnością wystarczą.
Źródła izoleucyny
Izoleucyna występuje powszechnie w ogólnodostępnych produktach spożywczych. Wszystkich tych, które zawierają białko (zarówno roślinne, jak i zwierzęce). Do dobrych źródeł tego aminokwasu możemy więc zaliczyć:
Izoleucyna praktycznie nie występuje na rynku jako pojedynczy suplement diety. Łączy się ją z leucyną i waliną – wszystkie 3 aminokwasy tworzą razem BCAA, ponieważ charakteryzują się podobną budową (boczne łańcuchy rozgałęzione) oraz działaniem. Warto wybierać suplementy diety z izoleucyną naturalną, oznaczoną literką „L” przed nazwą. Oznacza to, że jest ona bezpośrednio wchłaniania z układu pokarmowego i nie wymaga trawienia.
Izoleucyna oraz wszystkie aminokwasy rozgałęzione uznaje się za bezpieczne. Nie można ich przedawkować przez spożywanie nadmiernej ilości jajek, nabiału czy mięsa, źródła pokarmowe nie stanowią więc żadnego zagrożenia. Także suplementy diety BCAA ciężko jest przedawkować, choć nie jest to niemożliwe. Długotrwałe przekraczanie zalecanych dawek może skutkować niedoborem tyrozyny, co z kolei wpływa na obniżenie dopaminy. Efektem są stany depresyjne oraz znaczne wahania nastroju.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Różańska D., Regulska-Ilow B., Salomon A., Kawicka A., Konikowska K., Zatońska K., Szuba A., Ocena wartości odżywczej białka na podstawie jego składu aminokwasowego w dietach studentek dietetyki, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2015.
- Dymkowska-Malesa M., Walczak Z., Suplementacja w sporcie, Nowiny Lekarskie, 3/2011.
- Bańkowski E., Biochemia. Podręcznik dla studentów uczelni medycznych, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2016.
Zostaw komentarz