Kolagen do picia
Kolagen do picia

Błona dziewiczaBłona dziewicza (łac. hymen) jest cienkim fragmentem tkanki zlokalizowanym w przedsionku pochwy. Występuje u kobiet, które nie odbyły jeszcze stosunku seksualnego, chroniąc wejścia do pochwy. Należy jednak wiedzieć, że nie każda kobieta ma błonę dziewiczą, u wielu zaś jest ona na tyle cienka i wiotka, że nie powoduje krwawienia podczas pierwszego współżycia. Do jej utraty może dojść również podczas aktywności fizycznej.

Błona dziewicza – charakterystyka

Błona dziewicza jest fragmentem śluzówki, który może mieć różną wielkość i różny kształt. Przeważnie jednak przybiera formę półksiężyca lub półpierścienia. Częściowo zamyka wejście do pochwy, przepuszczając jedynie wydzielinę i krew miesiączkową. Przeważnie jest delikatna i elastyczna, dlatego nie pęka podczas siadania, większych rozkroków czy wstrząsów podczas jazdy autem. Jednakże u sporej części kobiet dochodzi do utraty błony dziewiczej podczas intensywniejszych aktywności, np. jazdy konnej czy akrobatyki. To, że kobieta nie krwawi podczas pierwszego współżycia, nie oznacza zatem, że nie jest dziewicą – jak dawniej twierdzono.

Przeważnie jednak do utraty błony dziewiczej dochodzi podczas aktu seksualnego z partnerem. Towarzyszy temu delikatne krwawienie, plamienie, dyskomfort, niekiedy ból (jeśli błona dziewicza jest grubsza). W patologicznych przypadkach błona dziewicza całkowicie zarasta przedsionek pochwy, uniemożliwiając przedostawanie się krwi menstruacyjnej oraz nie pękając podczas współżycia, uniemożliwiając odbycie tego aktu. To niebezpieczne zjawisko, ponieważ gromadząca się krew stanowi siedlisko bakterii. Wówczas z pomocą przychodzi chirurgia ginekologiczna.

Wykonuje się zabieg o nazwie hymenotomii, czyli nacięcia błony dziewiczej. Czynność przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, jest szybka i bezbolesna. Rozwiązuje problem przerośniętej śluzówki, znacznie poprawiając komfort życia kobiety. Powikłania po zabiegu praktycznie nie występują, a pacjentka może od razu wrócić do czynności dnia codziennego.

Rekonstrukcja błony dziewiczej

Rekonstrukcja błony dziewiczej nazywa się fachowo hymenoplastyką. Polega na odpowiednim uformowaniu strzępków błony dziewiczej i odtworzeniu jej ciągłości. Coraz więcej kobiet decyduje się na ten zabieg z różnych względów – religijnych, kulturowych, aby ponownie przeżyć swój pierwszy raz, nadając aktowi seksualnemu nowego znaczenia. To również rozwiązanie dla dziewcząt i kobiet, które jako dziewice doświadczyły gwałtu.

Zabieg hymenoplastyki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na zeszyciu pozostałości naturalnej błony, która znajduje się na ściankach pochwy. Hymenoplastyka nie może zostać wykonana u kobiety, która urodziła dziecko, a także przy nieuregulowanej cukrzycy, chorobie nowotworowej oraz infekcjach intymnych. Średnia cena zabiegu wynosi 4000 zł.

Błona dziewicza a wizyta u ginekologa

Błona dziewicza nie jest przeciwwskazaniem do wizyty u ginekologa. Wręcz przeciwnie, każda dziewczyna po wystąpieniu pierwszej miesiączki powinna wybrać się do ginekologa. Zarówno po to, aby otrzymać podstawową edukację seksualną, jak i po to, aby przejść pierwszą kontrolę zdrowotną. O swoim dziewictwie należy poinformować lekarza na początku wizyty, w trakcie wywiadu zdrowotnego. Ma to wpływ na dalsze czynności diagnostyczne. Badanie dziewicy przebiega inaczej niż badanie kobiety, która już współżyła.

Do oceny pochwy ginekolog wykorzystuje znacznie mniejszy wziernik, który nie uszkadza śluzówki błony. Rezygnuje również z USG przezpochwowego na rzecz USG rektalnego bądź USG przezbrzusznego. Jeśli lekarz decyduje się na badanie per vaginam, w przedsionku pochwy dziewicy umieszcza tylko 1 palec, a nie 2. Wszystkie czynności są przeprowadzane wyjątkowo delikatnie, z dbałością o nieuszkodzenie błony dziewiczej.

Błona dziewicza – funkcje

Błona dziewicza nie spełnia większych funkcji w życiu kobiety. Jej obecność jest pożądana u kobiet, które nigdy nie współżyły, głównie ze względu na przesądy i tradycje kulturowe. Pod względem fizjologicznym stanowi jednak narząd resztkowy. Niektórzy specjaliści twierdzą, że jej obecność chroni wnętrze pochwy przed patogenami, nie ma to jednak uzasadnienia klinicznego.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Filipek K., Marcyniak M., Chirurgiczna rekonstrukcja błony dziewiczej. Piętnaście lat później, Seksuologia Polska, 10/2012.
  2. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami