Acerola
Acerola

Czerwona porzeczkaCzerwona porzeczka (łac. Ribes rubrum L.) nie jest tak popularna jak jej czarny odpowiednik – czarna porzeczka. Szkoda, ponieważ wykazuje wiele cennych właściwości odżywczych, leczniczych oraz pielęgnacyjnych. Co kryje więc w sobie ten owoc oraz gdzie znalazł największe zastosowanie? 

Czerwona porzeczka stanowi źródło kwasów, cukrów organicznych, a także:

Oraz związków mineralnych, takich jak:

Dodatkowo w jej składzie znaleźć można kwas bursztynowy, jabłkowy, pektyny, a także przeciwutleniacze.

Czerwona porzeczka – właściwości

W czerwonej porzeczce obecne są pektyny stanowiące element składowy błonnika pokarmowego, którego zadaniem jest m.in regulacja poziomu cholesterolu. Warto wspomnieć, że pektyny dodatkowo zapobiegają rozwojowi miażdżycy, kamicy żółciowej, a także wspomagają redukcję toksyn z organizmu. Warto wspomnieć również o możliwości spowalniającej wchłanianie cukru do krwi, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób chorych na cukrzycę. Pektyny wspomagane działaniem potasu chronią organizm przed nadciśnieniem, a także wzmacniają mięśnie poprzecznie prążkowane szkieletowe oraz mięśnie gładkie.

Błonnik pokarmowy reguluje także perystaltykę jelit, pozbywa się toksyn w nich zalegających oraz zapewnia ich właściwy rozwój.

Obecne w czerwonej porzeczce antyoksydanty niwelują wolne rodniki występujące w organizmie, które m.in. uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. A witamina C wspiera układ odpornościowy oraz przyspiesza proces gojenia się ran.

Należy wspomnieć również o właściwościach moczopędnych czerwonej porzeczki. Dzięki nim owoc ten wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn oraz wspomaga leczenie chorób ze strony układu moczowego. Medycyna naturalna wręcz zalecana włączanie czerwonej porzeczki do codziennej diety ze względu na właściwości pomocnicze w terapii jak i zapobieganiu kamieni nerkowych, które powstają w szczególności u osób, u których mocz wykazuje kwaśny odczyn.

Spożywanie czerwonej porzeczki zaleca się również ze względu na jej właściwości pielęgnacyjne. Polifenole występujące w tych owocach zmniejszają dolegliwości w czasie menstruacji. A składniki tj. witamina C, witamina B3, żelazo oraz garbniki wykazują właściwości ściągające, kojące oraz oczyszczające. Dodatkowo regulują wydzielanie sebum skóry oraz łagodzą stany zapalne. Dzięki nim czerwoną porzeczkę w szczególności zalecana się osobom posiadającym cerę tłustą oraz problematyczną.

Czerwona porzeczka w kuchni

Czerwona porzeczka to owoc, który chętnie wykorzystuje się w kuchni szczególnie jeśli chodzi o desery. Stanowi składnik ciast owocowych, lodów czy galaretek. Sporządza się z niej również przetwory pod postacią kompotów, dżemów, konfitur, win oraz nalewek.

Kto powinien unikać spożywania czerwonej porzeczki?

Sok z czerwonej porzeczki powinny unikać osoby z chorobą wrzodową żołądka oraz dwunastnicy, a także z ostrym zapaleniem błony śluzowej przewodu pokarmowego, zapaleniem wątroby oraz z niską krzepliwością krwi.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami