Suplementy diety
Suplementy diety

Aktualizacja: 2 listopada 2021

Przeciwwirusowe działanie SpirulinyDo dnia dzisiejszego przeprowadzono szereg badań odnośnie właściwości oraz przeciwwirusowego działania Spiruliny (także przeciwko HIV). Obecnie jest to jeden z najlepiej poznanych i przebadanych suplementów diety. Ze względu na bogaty skład i liczne korzyści wynikające z jej stosowania, Spirulina zaliczana jest do superfoods, czyli żywności o wszechstronnym, pozytywnym działaniu na organizm człowieka.

Przeciwwirusowe działanie Spiruliny

Małe dawki ekstraktu ze Spiruliny redukują rozmnażanie się wirusów. Wyższe koncentracje natomiast zatrzymują całą jego reprodukcję. Co najważniejsze Spirulina nie wykazuje toksycznego oddziaływania na ludzki organizm, nawet w dużych dawkach, jest więc uznawana za suplement całkowicie bezpieczny.

Ta niebieskozielona alga jest stosowana jako suplement diety na całym świecie. Badania wykazały jej korzystny wpływ na zdrowie człowieka, w tym wpływ na regulację poziomu glukozy, ciśnienia krwi i metabolizmu lipidów. Głównie dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy w połączeniu z witaminą A, witaminą E, witaminami z grupy B, białkami i składnikami mineralnymi. Wykazano także korzyści w budowaniu odporności u pacjentów z zakażeniem wirusem HIV.

Roztwór Calcium-Spirulina

Inna grupa medycznych uczonych opublikowała nowe badania odnośnie wodnego roztworu zwanego Calcium-Spirulina. Ich wnioski to przyczynianie się do likwidacji wirusa HIV za pomocą wspomnianego roztworu, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa dla komórek organizmu człowieka – chroni ludzkie i małpie komórki przed działaniem wirusów. W efekcie daje wielkie nadzieje nosicielom wirusa HIV-1 i HIV-2. Calcium-Spirulina jest spolimeryzowanym molekułem cukru występującym tylko w Spirulinie, zawiera siarkę i wapń. Badania laboratoryjne pokazały, że po otrzymaniu dawek tej substancji, organizm szybciej regenerował się po zakażeniach wirusami.

Jak to działa?

Kiedy wirus atakuje komórkę, wgryza się w ścianę komórkową. Dzięki działaniu Spiruliny, wirus nie jest w stanie przebić się do jej wnętrza. Ulega zatrzymaniu i nie wykazuje zdolności do replikowania. Następnie naturalne środki obronne organizmu automatycznie go usuwają. Ekstrakt ze Spiruliny, może stać się lekiem umożliwiającym pacjentom zarażonym wirusem HIV dłuższe i zdrowsze życie.

Zobacz również: Czy Spirulina pomoże przy HIV i HCV?

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ekiert K., Dochniak M., Superfoods – idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 5/2015.
  2. Matip M., Pieme C., Azabji-Kenfack M., Biapa P., Germaine N., Ieike E., Moukette B., Philippe S., Mbofung C., Ngogang J., Effects of Spirulina platensis supplementation on lipid profile in HIVinfected antiretroviral naïve patients in Yaounde – Cameroon: a randomized trial study, Lipids in Health and Disease, 13/2014.
  3. Young-Bum L., Preeprame S., Kyoko H., Tomoyasu T., Ushio S., Toshimitsu H., Effects of Structural Modification of Calcium Spirulan, a Sulfated Polysaccharide from Spirulina Platensis, on Antiviral Activity, Chemical and Pharmaceutical Bulletin, 1/2001.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami