Letnia wyprzedaż
Letnia wyprzedaż

Aktualizacja: 15 lutego 2021

AcetofenonAcetofenon to związek organiczny będący najprostszym ketonem alifatyczno-aromatycznym, zwany również ketonem fenylowo-metylowym. Stanowi ciało stałe i ma postać bezbarwnych płatków o zapachu siana. Trudno rozpuszcza się w wodzie, jest jednak dobrze rozpuszczalny w rozpuszczalnikach organicznych. Acetofenon występuje powszechnie w smole węglowej.

Charakterystyka acetofenonu

Omawiany związek otrzymuje się przez utlenianie etylobenzenu. Najważniejsze parametry acetofenonu:

 • próg wyczuwalności zapachu – do 2,9 mg/m3;
 • ciepło parowania w temperaturze wrzenia – 323,2 J/g;
 • ciepło spalania – -34,6 kJ/g;
 • temperatura topnienia – 19,7 stopni Celsjusza;
 • temperatura wrzenia – 202,3 stopni Celsjusza.

Acetofenon dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalnikach, takich jak eter etylowy, alkohol etylowy, chloroform, benzen czy stężony kwas siarkowy. Uznawany jest za substancję szkodliwą i drażniącą, działającą słabo narkotycznie.

Acetofenon – zastosowanie

Acetofenon znajduje zastosowanie jako rozpuszczalnik, w lecznictwie jako środek nasenny oraz w kosmetologii – głównie w przemyśle perfumeryjnym. Jest składnikiem zapachów przypominających migdały, wiśnie, truskawkę czy jaśmin. Z tego względu można go wykorzystywać również w przemyśle spożywczym. Wykazano jego obecność w niektórych gumach do żucia. W przypadku produktów mających bezpośredni kontakt z organizmem człowieka acetofenon wykorzystywany jest w odpowiednich stężeniach i po obróbkach.

Czy acetofenon jest toksyczny?

Acetofenon w pewnych stężeniach wykazuje działanie toksyczne. Może się wchłaniać przez układ pokarmowy lub układ oddechowy. Objawy i postępowanie w przypadku zakażenia zależą od tego, który układ czy tkanki miały kontakt z acetofenonem. Objawy ostrego zatrucia parami mogą wywołać łzawienie i zaczerwienienie oczu, kaszel, ból głowy i senność. Skażenie skóry może wywołać miejscowe podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Z kolei zatrucie drogą pokarmową manifestuje się jako wymioty, mdłości, ból brzucha i zawroty głowy.

Pierwsza pomoc w przypadku ekspozycji ciała na duże stężenia acetofenonu prezentuje się następująco:

 • skażenie skóry – zdjąć odzież, przemywać skórę dużą ilością chłodnej i bieżącej wody z dodatkiem odrobiny mydła. Następnie udać się na konsultację dermatologiczną;
 • skażenie oczu – przepłukać oczy dużą ilością chłodnej i bieżącej wody, najlepiej przez około 10-15 minut. Należy przy tym unikać silnego strumienia wody, aby nie uszkodzić delikatnych struktur rogówki. Zapewnić osobie poszkodowanej szybką konsultację okulistyczną;
 • zatrucie pokarmowe – spróbować wywołać u siebie wymioty, wezwać pogotowie ratunkowe. Pacjent musi mieć założoną stałą drogę dożylną i znajdować się pod okiem lekarza.

W przypadku kontaktu którejkolwiek części ciała z acetofenonem warto udać się do lekarza.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Graham P., Chemia medyczna, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2019.
 2. Persona A., Dymara J., Chemia – repetytorium, Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2012.
 3. Dudek-Różycki K., Płotek M., Wichur T., Chemia – kompendium terminologii oraz nazewnictwa związków organicznych, Wydawnictwo Szkolne Omega, Kraków 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami