Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 marca 2022

Bezdech senny - przyczynyBezdech senny to powtarzające się podczas snu epizody niedrożności górnych dróg oddechowych. Najczęściej występuje obturacyjny bezdech senny, którego czynniki ryzyka w dużej mierze wiążą się ze stylem życia.

Bezdech senny – przyczyny

Podczas snu następuje uogólniony spadek napięcia mięśniowego, w tym również mięśni rozszerzających gardło. U niektórych osób może to prowadzić do całkowitego lub częściowego zamknięcia drogi przepływu powietrza. Najczęstszym miejscem obturacji jest środkowa część gardła, czyli odcinek pozbawiony kostnego lub chrzęstnego rusztowania. Do czynników ryzyka wystąpienia takiego stanu zaliczamy:

  • deformacje nosa;
  • przerost migdałków;
  • guzy w obrębie twarzoczaszki;
  • nadużywanie alkoholu, zwłaszcza tuż przed snem;
  • palenie papierosów;
  • zaburzenia hormonalne;
  • płeć męską (mężczyźni chorują 2-4 razy częściej niż kobiety);
  • nadmierną wiotkość podniebienia miękkiego lub języczka;
  • wszelkie dolegliwości przebiegające z upośledzeniem drożności nosa, w tym skrzywienie przegrody nosowej i polipy nosa.

Zaburzenia oddychania w czasie snu o charakterze obturacyjnym częściej dotykają także chorych na akromegalię, otyłość i niedoczynność tarczycy. Uznaje się także, że częstość występowania bezdechu sennego może się wiązać z podeszłym wiekiem. Niektórzy badacze i specjaliści podkreślają znaczenie zmian anatomicznych, np. zwężenie przestrzeni gardłowej, co zaobserwowano u mężczyzn w podeszłym wieku, zwiększenie odległości między kością gnykową a płaszczyzną żuchwy widoczne w populacji osób starszych, bądź też obniżenie objętości płuc, czemu towarzyszy przemieszczenie tłuszczu w okolicę górnych dróg oddechowych, które nasila się wraz z wiekiem.

Konsekwencje bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny wywiera poważny negatywny wpływ na wszystkie układy, w tym w szczególności na układ sercowo-naczyniowy . U osób cierpiących na bezdech senny odnotowuje się wzrost aktywności układu współczulnego oraz wysokie ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej i wystąpienia zaburzeń rytmu, w tym uporczywie nawracających napadów migotania przedsionków, komorowych zaburzeń rytmu i nagłego zgonu sercowego. Do bezpośrednich skutków bezdechu sennego, odczuwalnych na co dzień, są:

  • problemy z koncentracją;
  • ogólne zmęczenie i nadmierna senność w ciągu dnia;
  • bóle głowy;
  • tendencja do odkładania się tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo wykazano, że osoby z przewlekłym i ciężkim bezdechem sennym są znacznie bardziej narażone na wystąpienie udaru mózgu. Zauważono również ciekawą korelację między bezdechem sennym, a cukrzycą. U osób z bezdechem sennym prawdopodobieństwo rozpoznania cukrzycy jest wyższe nawet do 70%.

Bezdech senny – leczenie

Głównym i najistotniejszym celem leczenia bezdechu sennego jest przywrócenie drożności górnych dróg oddechowych oraz normalizacja oddechu podczas snu. W pierwszej kolejności zawsze stosuje się metody zachowawcze, takie jak:

  • farmakoterapia;
  • redukcja masy ciała u osób otyłych i z nadwagą;
  • rezygnacja z używek – głównie papierosów i alkoholu;
  • przyjmowanie odpowiedniej pozycji podczas snu (unikanie spania na plecach, a wybieranie pozycji na boku);
  • wewnątrzustne aparaty ortopedyczne utrzymujące drożność dróg oddechowych.

Dopiero w sytuacjach, gdy takie postępowanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, rozważa się leczenie operacyjne. Jego celem jest przede wszystkim korekcja nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki.

Brak tlenu i regularne gwałtowne wznawianie oddychania – godzina po godzinie, noc w noc – w niezwykle dużym stopniu obciążają cały organizm. Nawet jeśli rano pacjent odczuwa jedynie niewielkie zmęczenie, to procesy zachodzące w ustroju są bardzo poważne w skutkach dla jego zdrowia. Dlatego leczenie bezdechu sennego jest konieczne.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Hasiec A., Szumowski Ł., Walczak F., Obturacyjny bezdech – senny zabójca, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2012.
  3. Kiciński P., Zakrzewski M., Dybała A., Zubilewicz R., Mosiewicz J., Jaroszyński A., Obturacyjny bezdech senny – zasady diagnostyki i leczenia, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2012.
  4. Chruściel-Nogalska M., Kozak M., Ey-Chmielewska H., Zespół obturacyjnego bezdechu sennego podczas snu – podstawy diagnostyki i leczenia, Dental Forum, 1/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami