Objawy cukrzycyObjawy cukrzycy mimo, że nie należą do mocno uciążliwych mogą stanowić niekiedy zagrożenie dla życia. Jak więc rozpoznać pierwsze symptomy tej choroby? Oto wskazówki.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca zalicza się do tzw. chorób metabolicznych i cechuje się podniesionym poziomem glukozy we krwi. Jest to skutek nieprawidłowo działającej lub syntezowanej insuliny, która wytwarzana jest przez beta komórki wysp trzustkowych. Podwyższonemu poziomowi cukru we krwi sprzyja głównie otyłość, nadwaga, a także siedzący tryb życia.

Rodzaje cukrzycy

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje cukrzycy:

  • cukrzyca typu I (pierwotna, tzw. typu młodzieńczego, insulinozależna)
  • cukrzyca typu II (wieku dojrzałego, insulinoniezależna)

W rozwoju cukrzycy typu I ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne, a także nabyte mechanizmy immunologiczne, które skupiają się na destrukcji komórek beta wysp trzustkowych, produkujących insulinę. Cukrzyca typu I najczęściej pojawia się w wieku młodzieńczym.

Cukrzyca typu II stanowi aż 80-90% wszystkich przypadków cukrzycy. Zwykle dotyka ona osób dorosłych, po 40 roku życia.

Objawy cukrzycy typu I

Objawy cukrzycy typu I należą do najbardziej charakterystycznych. Należy do nich m.in. duże pragnienie czyli tzw. polidypsja. Oznacza to, że osoby, u których cukrzyca posiada charakter rozwojowy są w stanie wypić kilka litrów wody w ciągu dnia, mimo to wciąż odczuwając wzmożone pragnienie. Do innych objawów zwiastujących rozwój cukrzycy typu I jest wielomocz (poliuria). Chory bardzo często oddaje mocz w dużych ilościach, również w nocy.

W przypadku rozwoju choroby u dzieci bardzo często zauważa się spadek masy ciała, który następuje w krótkim przedziale czasu.

Często pojawiającym się objawem cukrzycy typu I jest również nasilona senność oraz zmęczenie, które może wynikać z odwodnienia organizmu. W przebiegu choroby może pojawiać się ropne zapalenie skóry. W przypadku osób z cukrzycą często dochodzi do infekcji skórnych, których proces gojenia jest mocno utrudniony. Często towarzyszy temu zjawisko ich nawracania. U osób chorych na cukrzycę często zdarza się, że skóra posiada zmniejszoną elastyczność, zaś błony śluzowe mogą być nadmiernie wysuszone.

Objawy cukrzycy typu II

Cukrzycę typu II można wykryć w sposób przypadkowy, podczas wykonywania tzw. badań kontrolnych. Jednak do najwcześniej pojawiających się symptomów należy suchość w jamie ustnej, wzmożone pragnienie oraz jego konsekwencja, którą jest częste oddawanie moczu. Dodatkowo zauważa się również zwiększone łaknienie. Przy cukrzycy typu II, gdzie występuje niedostateczna ilość insuliny, glukoza nie może być transportowana do tkanek. Organizm ludzki odpowiada na niskie stężenie glukozy w tkankach nadmiernym apetytem. Dlatego też, błędne jest dostarczanie większych ilości cukrów do organizmu, ponieważ brakuje w nim hormonu, który umożliwia przedostanie ich z krwioobiegu do narządów wewnętrznych.

Objawy cukrzycy typu II przyczyniają się do chorób układu moczowego, pochwy oraz skóry.

Długo utrzymujące się wyżej wymienione objawy cukrzycy powodują uszkodzenia naczyń tętniczych (mogą one dotyczyć również naczyń gałki ocznej, prowadząc do pogorszenia wzroku). Ponadto podwyższony poziom cukru we krwi trwający latami, negatywnie wpływa na układ nerwowy, który określa się mianem neuropatii cukrzycowej. W związku z tym chory odczuwa mrowienie kończyn, zanik czucia powierzchownego oraz głębokiego, skurcze i osłabienie siły mięśniowej.

Jak zapobiegać cukrzycy?

Aby uchronić się przed objawami cukrzycy należy:

  • unikać dużej ilości węglowodanów w codziennej diecie
  • unikać sytuacji, które mogą prowadzić do otyłości, nadwagi, chorób wątroby
  • uprawiać systematycznie sport, który będzie zapobiegał przyrostu tkanki tłuszczowej.
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...