Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 sierpnia 2022

Choroba niedokrwienna sercaChoroba niedokrwienna serca zwana jest zamiennie chorobą wieńcową. W jej przebiegu zauważa się między innymi charakterystyczny ból w klatce piersiowej, co jest wynikiem niedokrwienia mięśnia sercowego wskutek miażdżycy tętnic wieńcowych. Ponadto warto wiedzieć, że choroby sercowo-naczyniowe są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci współczesnych ludzi.

Z czego wynika choroba niedokrwienna serca?

Choroba wiąże się ze zmniejszeniem średnicy tętnic wieńcowych, co manifestuje się wspomnianym bólem w klatce piersiowej. Zwężenie tych tętnic następuje w wyniku np. tworzenia się blaszek miażdżycowych (miażdżyca tętnic wieńcowych). Blaszki miażdżycowe zaś powstają jako następstwo nieodpowiedniego trybu życia – głównie diety bogatej w tłuszcze i cholesterol LDL. Choroba może wystąpić również u osób z prawidłową budową serca i naczyń wieńcowych, ale jako następstwo niedotlenienia serca. To zjawisko zaś pojawia się np. podczas anemii czy przy nadczynności tarczycy.

Czynniki ryzyka

Do głównych czynników ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej należą między innymi:

  • regularnie palenie tytoniu lub narażenie na bierne palenie;
  • cukrzyca;
  • zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi;
  • przewlekła niewydolność nerek;
  • zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej;
  • przewlekłe stany zapalne w organizmie;
  • niedożywienie.

Wszystko to sprawia, że choroba wieńcowa rozwija się znacznie częściej. Z tego względu twierdzi się, że należy ona do chorób cywilizacyjnych, czyli związanych ze stylem życia mieszkańców krajów rozwiniętych i rozwijających się. Szacuje się ponadto, że choroba częściej występuje u osób starszych – mężczyzn po 40. roku życia oraz kobiet po menopauzie.

Zobacz również: Otyłość – jakie są jej przyczyny i objawy?

Objawy choroby niedokrwiennej serca

Jak wspomniano, najbardziej charakterystycznym, typowym objawem omawianej choroby są dolegliwości bólowe w klatce piersiowej. Ból lokalizuje się tuż za mostkiem i może promieniować w kierunku grzbietu, lewej strony ciała czy nawet żuchwy. Najczęściej ból ten pojawia się w trakcie aktywności fizycznej lub w stanach silnego stresu lub nadmiernych emocji. Czynnikiem wywołującym ból jest podanie pacjentowi nitrogliceryny. Ustępuje w spoczynku.

Do pozostałych objawów choroby niedokrwiennej serca zalicza się:

Należy wiedzieć, że wymienione wyżej objawy, jak również dolegliwości bólowe, mogą być sprowokowane zupełnie niewinnymi czynnościami, takimi jak kaszel, podnoszenie cięższych przedmiotów czy wchodzenie po schodach. W przypadku podejrzenia u siebie choroby wieńcowej należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem kardiologiem.

Choroba niedokrwienna serca – leczenie

Za podstawowe cele leczenia choroby wieńcowej serca uznaje się poprawę jakości życia oraz poprawę rokowania. Biorąc to pod uwagę, wyróżnia się 2 podstawowe sposoby leczenia tej choroby:

  • farmakoterapię;
  • rewaskularyzację – przezskórną lub chirurgiczną.

Należy także wyróżnić wiele czynników, które wpływają zarówno na leczenie choroby wieńcowej, jak i na jej profilaktykę. Są to między innymi:

  • zaprzestanie palenia papierosów;
  • zmniejszenie masy ciała;
  • regularna aktywność fizyczna;
  • odpowiednia dieta (najlepiej śródziemnomorska).

Jeśli występują choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, w pierwszej kolejności należy skupić się na ich normalizowaniu. Dobrym pomysłem przy stabilnej chorobie niedokrwiennej jest skorzystanie z oferty uzdrowisk o profilu leczenia chorób kardiologicznych.

Bibliografia

  1. Frycz-Kurek A., Buchta P., Szkodziński J., Stabilna choroba wieńcowa – epidemiologia, diagnostyka, wybór postępowania, Choroby Serca i Naczyń, 3/2008.
  2. Gołębiowski T., Weyde W., Krajewska M., Kazimierczak K., Derkacz A., Nowicki P., Klinger M., Choroba niedokrwienna serca u chorych leczonych nerkozastępczo. Część I. Epidemiologia, patologia zmian miażdżycowych, diagnostyka, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 60/2006.
  3. Stanisławska J., Talarska D., Kudlińska A., Porównanie występowania czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca u chorych po przebytym zawale serca do osób bez klinicznych objawów tej choroby, Hygeia Public Health, 1/2014.
Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami