Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 24 sierpnia 2022

Czy zakrzepica jest groźna?Zakrzepica to choroba związana z powstawaniem w układzie żylnym zakrzepów, które upośledzają prawidłowe krążenie krwi. Lokalizują się zazwyczaj w kończynach dolnych i dotyczą układu żył głębokich. W dużym stopniu choroba wiąże się z nieprawidłowym stylem życia, jest więc zaliczana do grupy schorzeń cywilizacyjnych.

Przyczyny zakrzepicy

Przyczyny zakrzepicy dzieli się na 3 najważniejsze czynniki:

  • uszkodzenie ściany naczyń;
  • zwolnienie przepływu krwi;
  • zmiany składu krwi.

Do uszkodzenia naczyń dochodzi zwykle wskutek urazów czy przeprowadzonych zabiegów. W dystalnych częściach kończyn dolnych przepływ krwi jest wolniejszy i dlatego właśnie tam dochodzi najczęściej do powstania zakrzepu. Całkowity przepływ krwi w okolicy uszkodzenia naczynia powoduje osadzanie się i zlepianie się płytek krwi. Przewaga czynników inicjujących wykrzepianie nad inhibitorami krzepnięcia powoduje uruchomienie kaskady krzepnięcia i w następstwie powiększanie się zakrzepu. W efekcie zmniejsza on światło naczynia lub całkowicie je zamyka, uniemożliwiając przepływ krwi i powodując objawy niewydolności żylnej.

Warto dodatkowo wyróżnić czynniki ryzyka, które w dużym stopniu zwiększają możliwość pojawienia się zakrzepicy. Są to:

  • wiek powyżej 40 roku życia;
  • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej;
  • żylaki kończyn dolnych;
  • obecność chorób zapalnych jelit, sepsy lub posocznicy;
  • przebyty udar mózgu lub zawał serca;
  • palenie papierosów;
  • dieta bogata w tłuszcze i cukry proste;
  • otyłość;
  • ciąża i okres tuż po porodzie;
  • stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych;
  • długotrwałe unieruchomienie;
  • urazy, zwłaszcza wielonarządowe.

Do chorób powodujących zaburzenia mechanizmów krzepnięcia zalicza się czerwienicę prawdziwą, nadpłytkowość, a także trombofilię. Natomiast w przypadku ciąży i połogu ryzyko zakrzepicy wzrasta aż 7-krotnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na unieruchomienie, pracę siedzącą czy brak aktywności fizycznej. Najczęstszym miejscem lokalizacji zakrzepu są zatoki żylne mięśni łydki. U zdrowych osób w miejscach tych stwierdza się zwolniony przepływ krwi, który dodatkowo zostaje spowolniony w przypadku unieruchomienia powodowanego chorobą obłożną. Podobny efekt obserwuje się w przypadku wielogodzinnego unieruchomienia kończyn dolnych, zwłaszcza zgiętych w stawach kolanowych i biodrowych. Do sytuacji takiej dochodzi podczas podróży samochodem czy samolotem bądź innych czynności wymagających długotrwałej pozycji siedzącej.

Jak objawia się zakrzepica?

Wśród sześciu najczęstszych objawów zakrzepicy znajdują się:

Z czego obrzęk i ból nóg są najbardziej typowe. Ból pojawia się np. w momencie, gdy podnosimy kończynę dolną ku górze. Towarzyszyć temu może zmiana zabarwienia skóry, ponieważ krew nie przepływa prawidłowo. W efekcie może być ona sinawa czy blada.

Czy zakrzepica jest groźna?

Zakrzepica wraz z zatorowością płucną składa się na poważną chorobę zakrzepowo-zatorową. W rzeczywistości zatorowość płucna nie jest odrębnym schorzeniem, lecz następstwem i powikłaniem zakrzepicy. Śmiertelność z powodu zatorowości płucnej wynosi nawet do 25%, jest to więc bardzo wysoki odsetek zgonów. Nawet przy prawidłowym leczeniu zmniejsza się on do 8%, co wciąż jest sporą liczbą.

Dlaczego zakrzepica wiąże się z tak dużym ryzykiem? Otóż powstający zakrzep może zostać wchłonięty przez organizm, ale może również ulec oderwaniu i wraz z krwią dostać się do mózgu, płuc, serca czy innych bardzo ważnych narządów wewnętrznych. W rezultacie następuje uszkodzenie tego narządu, a wskutek tego – nawet śmierć.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Neubauer-Geryk J., Bieniaszewski L., Zakrzepica żył powierzchownych, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2018.
  2. Gutknecht P., Łuszczyńska-Nitka G., Siebert J., Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2007.
  3. Balcerkiewicz M., Czynniki ryzyka i rozpoznanie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, Farmacja Współczesna, 8/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami