Aktualizacja: 9 marca 2025
Guzki tarczycy są dość częstymi zmianami o charakterze torbieli lub zmianami litymi. Lokują się w obrębie gruczołu tarczowego, a więc na przedniej części szyi. Najczęściej tworzą się w przebiegu nadczynności tarczycy lub niedoczynności tarczycy, ewentualnie jej chorób nowotworowych. Każdy przypadek zgrubienia czy guzka na tarczycy wymaga diagnostyki obrazowej.
Spis treści
Guzki tarczycy – przyczyny
Choroby tarczycy są w dzisiejszych czasach bardzo częste. Szacuje się, że subkliniczna niedoczynność tarczycy występuje nawet u 15% kobiet w starszym wieku, natomiast guzki tarczycy jeszcze częściej. Guzki tarczycy są objawem wielu różnych chorób tarczycy: od zmian hiperplastycznych, poprzez zapalne, nowotwory łagodne, aż do nowotworów złośliwych. Zmiany ogniskowe o różnym charakterze mogą współistnieć ze sobą, co dodatkowo utrudnia ustalenie przyczyny problemu. Najczęściej guzki tarczycy występują w przebiegu:
- nowotworów – takich jak np. rak brodawkowaty, rak pęcherzykowy, rak z komórek Hürthla, rak rdzeniasty, rak anaplastyczny, chłoniak;
- choroby Hashimoto – choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której organizm atakuje własne tkanki, w tym przypadku tarczycę, uznając ją za obcą. Prowadzi to do występowania niedoborów hormonów tarczycy i do pojawiania się guzków na jej tkankach;
- skrajnego niedoboru jodu – zwłaszcza jeśli trwa przez dłuższy czas.
Guzki tarczycy pojawić się mogą też w przebiegu nadczynności tarczycy, a więc gdy hormony tarczycy produkowane są w nadmiernych, nieprawidłowych ilościach. Jednak warto zaznaczyć, że bardzo często nie mają one określonego podłoża – mówi się wówczas, że są one idiopatyczne. Nierzadko występują u osób zdrowych, które nie mają rzeczywistych problemów z tarczycą. Czynnikami ryzyka pojawiania się guzków mogą być bowiem predyspozycje genetyczne, które tak naprawdę nie zostały jeszcze w pełni poznane.
Guzki tarczycy – objawy
Obraz kliniczny w tym przypadku może być mocno zróżnicowany. U niektórych osób widać wyraźnie powiększenie się tarczycy, zgrubienie na jej powierzchni, powiększenie węzłów szyjnych. U innych zaś guzki są na tyle małe, że nie sposób wyczuć ich palpacyjnie. Diagnozuje się je często całkowicie przypadkowo podczas rutynowych badań kontrolnych, np. USG. Do pozostałych objawów, które mogą (choć nie muszą) występować wspólnie z nimi, są:
- trudności z przełykaniem śliny lub kęsów pokarmowych;
- ucisk w gardle;
- trudności w oddychaniu, w szczególności z głębokim wdechem;
- zmiany zabarwienia głosu (staje się niższy, bardziej męski);
- ból lub dyskomfort w okolicach szyi;
- chrypka, chrapanie, suchy kaszel.
Jak wspomniano, guzki tarczycy mogą też nie dawać zupełnie żadnych dolegliwości.
Diagnostyka guzków tarczycy
W pierwszej kolejności lekarz wykonuje badanie palpacyjne, a więc dokładnie dotyka okolicę szyi i szyjnych węzłów chłonnych. Złotym standardem oceny kondycji tarczycy jest jednak USG. To nieinwazyjne, bezbolesne i szybkie badanie, którego wyniki dostępne są natychmiast. Przy zaobserwowaniu wyraźnie niepokojących zgrubień na tarczycy, zwłaszcza gdy jednocześnie u pacjenta występują niepokojące objawy, konieczne może stać się badanie uzupełniające, jakim jest biopsja cienkoigłowa. Wówczas lekarz za pomocą igły pobiera kawałek guza do badań histopatologicznych, dzięki czemu można precyzyjnie określić, czy jest to zmiana złośliwa, czy łagodna.
Guzki tarczycy – leczenie
Guzki tarczycy zawsze należy leczyć przyczynowo. Jeśli są one małe i nie powodują objawów, lekarz może zalecić regularne monitorowanie (systematyczne badania krwi pod kątem poziomu hormonów tarczycy oraz USG). Jeśli są one nowotworowe o charakterze złośliwym, kluczowe jest ich jak najszybsze usunięcie, przy czym nierzadko wdraża się także chemioterapię i radioterapię. Natomiast gdy są konsekwencją niedoborów jodu, należy rozważyć jego suplementację. Leczenie zawsze dobierane jest indywidualnie do pacjenta. Diagnostyką i leczeniem guzków tarczycy zajmuje się lekarz endokrynolog, niekiedy we współpracy z onkologiem (gdy guzki są nowotworowe).


Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Krawiec K., Podstawowe zagadnienia dotyczące diagnostyki guzków tarczycy w dobie wzrastającej częstości występowania chorób endokrynologicznych oraz onkologicznych, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2021, Tom 27, Nr 1, 50–53.
- Kowalska A., Guzy tarczycy – wprowadzenie.
- Budlewski T., Franek E., Diagnostyka obrazowa chorób tarczycy, Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 1, 37–41.
Zostaw komentarz