Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 maja 2022

KrwiomoczKrwiomocz to zjawisko obecności krwi w moczu, a dokładniej erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Już niewielka ich ilość może zmienić zabarwienie moczu, wskazując na mniej lub bardziej poważne problemy zdrowotne. W medycynie wyróżnia się również pojęcie krwinkomoczu, czyli obecności w moczu erytrocytów w tak małej ilości, że nie zmieniają one jego zabarwienia.

Krwiomocz – charakterystyka

Krwiomoczem określa się sytuację, gdy organizm wydala wraz z moczem erytrocyty w liczbie większej niż 1000 na minutę lub 1 500 000 na dobę. Zaleca się wykonanie trzech badań w ciągu kolejnych kilku tygodni. Bardzo często krwiomocz występuje z innymi objawami współtowarzyszącymi, takimi jak:

  • ból brzucha;
  • nudności, wymioty;
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
  • częstomocz;
  • gorączka, podwyższenie temperatury ciała;
  • ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.

Krwiomocz zawsze jest objawem niepokojącym. Należy jak najszybciej udać się do lekarza na specjalistyczne badania.

Krwiomocz – przyczyny

Przyczyny krwiomoczu (oraz krwinkomoczu) mogą być następujące:

  • przednerkowe – skazy krwotoczne;
  • nerkowe – zmiany zapalne lub zwyrodnieniowe kłębuszków nerkowych, tkanki śródmiąższowej lub naczyń, a także zmiany nowotworowe i urazy nerek;
  • zanerkowe – kamica, nowotwory, stany zapalne, urazy.

Kobiety powinny sprawdzić, czy obecność krwi w moczu nie wynika z trwającej menstruacji. Bardzo często zdarza się, że krew miesiączkowa stanowi domieszkę moczu ze względu na anatomię żeńskiego układu moczowo-płciowego.

Krwiomocz – diagnostyka i leczenie

W momencie wystąpienia krwiomoczu konieczne staje się wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia krwi i badanie moczu, a także specjalistyczna diagnostyka – USG jamy brzusznej, badania urologiczne czy nawet tomografia komputerowa. W przypadku kobiet zaleca się konsultację ginekologiczną.

Krwiomocz nie jest chorobą, lecz objawem. Z tego względu jego wystąpienie nie powinno być leczone objawowo, lecz przyczynowo. Jeśli wynika z zakażenia bakteryjnego dróg moczowych najskuteczniejszą metodą jest przyjmowanie antybiotyków. Z kolei jeśli wynika z guzów onkologicznych, konieczne jest ich usunięcie oraz chemioterapia lub radioterapia. W większości przypadków krwiomocz ustępuje w momencie wyleczenia choroby podstawowej, a rokowania na ogół są dobre. Zdarza się jednak, że całkowite wyleczenie krwiomoczu nie jest możliwe, np. przy zaawansowanych nowotworach złośliwych układu moczowego. Po zakończeniu leczenia warto co jakiś czas wykonywać badania kontrolne.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Adamczyk P., Banaszak B., Morawiec-Knysak A., Bjanid O., Augustyn-Iwachów T., Gmyrek D., Okresowy krwiomocz jako objaw hiperkalciurii nerkowej – opis przypadku, Pediatria Polska, 2/2009.
  3. Walentowicz M., Krzemiński D., Kopański Z., Liniarski M., Tabak J., Dyl S., Kieczka-Radzikowska K., Mazurek M., Krwiomocz – ogólna charakterystyka zjawiska, Journal of Clinical Healthcare, 3/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami