Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 16 września 2022

Arytmia

EKG – zaburzenie rytmu serca (arytmia)

Arytmia (zaburzenie rytmu serca) to grupa różnego rodzaju schorzeń związanych z nieprawidłową pracą mięśnia sercowego. Może on pracować zbyt szybko, zbyt wolno lub nieregularnie. U części pacjentów dolegliwości te przebiegają bezobjawowo, najczęściej jednak wskazują oni na charakterystyczne kołatanie serca. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz kardiolog.

Arytmia – przyczyny

Zaburzenia rytmu serca są statystycznie oceniając, zwłaszcza u seniorów, stanem normalnym – właściwie fizjologicznym. Brak jakichkolwiek arytmii w ciągu doby w zapisie Holterowskim jest rzadkością nawet u młodych, sercowo zdrowych ludzi. Serce, tak jak wszystkie organy, wraz z wiekiem ulega postępującej degeneracyjnej przebudowie przy jednoczesnym spadku możliwości kompensacyjnych i naprawczych. Efektem tego są m.in. nasilające się zaburzenia rytmu i właśnie dlatego zazwyczaj obserwujemy je u osób w starszym wieku. Arytmie mogą dotyczyć jednak i młodych osób. Dobry kardiolog jest w stanie wskazać te nieprawidłowe zapisy w czynności serca, aby szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Arytmie powstają wskutek upośledzenia rytmiczności lub częstotliwości tworzenia bodźców w węźle zatokowym, jak również wskutek zaburzeń ich przewodzenia w układzie przewodzącym serca. Czynnikami zwiększającymi ryzyko arytmii są:

Zwykle trudno jest jednoznacznie ustalić przyczynę, która doprowadziła do zaburzeń rytmu serca.

Arytmia – objawy

Dokładny obraz kliniczny w dużej mierze zależy od rodzaju arytmii. Wśród zaburzeń rytmu serca wymienia się bowiem następujące:

 • bradykardia;
 • tachykardia zatokowa;
 • dodatkowe skurcze nadkomorowe i komorowe;
 • migotanie przedsionków (postać najgroźniejsza);
 • częstoskurcz nadkomorowy i komorowy.

Najczęściej zgłaszanym objawem w przebiegu arytmii są palpitacje serca, co prowadzi do stanu lękowego i zwiększonego wydzielania katecholamin. Te zaś podwyższają ciśnienie krwi i nasilają kołatanie serca, jeszcze bardziej pogarszając odczucia pacjenta. Należy pamiętać, że objawy są w dużej mierze subiektywne, dlatego każdy może odczuwać je nieco inaczej. W obrazie klinicznym mogą się pojawić:

Przy wystąpieniu powyższych objawów należy udać się do lekarza rodzinnego, który przedstawi wstępne rozpoznanie i wystawi skierowanie do lekarza kardiologa.

Diagnostyka arytmii

Jedyną pewną formą diagnostyki arytmii jest zapis EKG, wykonany najlepiej w momencie trwania objawów. W związku z tym, że ciężko jest przewidzieć czas ich wystąpienia, pacjentowi zakłada się urządzenie do dobowego monitorowania pracy serca (EKG Holter). W tym czasie pacjent powinien prowadzić normalny tryb życia i pozostać aktywnym fizycznie, jak dotychczas. Zależnie od rodzaju arytmii i podejrzeń lekarza diagnostykę uzupełnia się o badania krwi, echokardiografię, próbę wysiłkową, rezonans magnetyczny klatki piersiowej lub angiografię wieńcową.

Arytmia – leczenie

W łagodnych postaciach arytmii zwykle wystarczy modyfikacja stylu życia:

 • unikanie spożywania nadmiaru soli, alkoholu oraz palenia papierosów;
 • regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności;
 • suplementacja kwasów tłuszczowych Omega 3, magnezu, cynku i witamin z grupy B;
 • dieta bogata w witaminy i minerały (zwłaszcza wapń);
 • picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
 • unikanie stresu;
 • wysypianie się;
 • regularne badania kontrolne u kardiologa.

Niektóre postacie arytmii wymagają jednak bardziej profesjonalnych metod leczniczych. Konieczne może się okazać wszczepienie defibrylatora lub przeprowadzenie kardiowersji. Zastosowanie ma także farmakoterapia. Wykorzystuje się przede wszystkim leki antyarytmiczne i beta-adrenolityczne. Nie należy samodzielnie odstawiać leków, nawet jeśli od dłuższego czasu objawy się nie pojawiają. Odstawienie ich zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Szostak M., Zaburzenia rytmu serca w praktyce ratownika medycznego- możliwości terapeutyczne, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
 2. Mielczarek W., Arytmie u osób w podeszłym wieku. Część II. Tachyarytmie, Geriatria, 13/2019.
 3. Prokopowicz D., Baranowski R., Jaka to arytmia, czyli diagnostyka i dalsze postępowanie, Choroby Serca i Naczyń, 4/2010.
 4. Laflamme D., Kardiologia kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami