Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 sierpnia 2022

Stan przedomdleniowy u dzieciStan przedomdleniowy u dzieci wcale nie jest rzadkim przypadkiem. Szacuje się, że aż 30% dzieci i młodzieży między 10. a 18. rokiem życia przynajmniej raz w życiu doświadczyło omdlenia, a jeszcze częściej stanu przedomdleniowego. Nie zawsze jest to zjawisko niebezpieczne, należy jednak w każdym przypadku dobrze się mu przyjrzeć. Być może wskaże na rozwijającą się chorobę wymagająca leczenia.

Stan przedomdleniowy – co to jest?

Zgodnie z definicją Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego omdlenia charakteryzują się nagłą, przejściową, samoograniczającą się utratą przytomności, a powrót do świadomości jest szybki i całkowity. Omdlenia są jednym z najczęściej występujących objawów chorobowych i stanowią przyczynę nawet do 6% wszystkich hospitalizacji. Stan przedomdleniowy nie jest tożsamy z omdleniem, nie można więc stosować tych terminów zamiennie. Stan przedomdleniowy to nagłe uczucie tracenia przytomności bez jej rzeczywistej utraty, co ma miejsce w przypadku omdlenia.

Jak objawia się stan przedomdleniowy?

Charakterystycznymi objawami stanu przedomdleniowego są najczęściej:

  • zawroty głowy;
  • mroczki przed oczami;
  • uczucie słabości;
  • duszności;
  • poty;
  • kołatanie serca.

Pojawienie się takich objawów w połączeniu z uczuciem tracenia przytomności świadczy o zbliżającym się epizodzie omdlenia. Należy wówczas zastosować odpowiednie środki zachowawcze, które uchronią przed utratą przytomności. Konieczne jest wówczas przyjęcie pozycji siedzącej lub leżącej oraz głębokie oddychanie. Najlepiej w tym momencie przebywać w miejscu z dostępem do dużej ilości świeżego powietrza.

Stan przedomdleniowy u dzieci – na co wskazuje?

Stanom przedomdleniowym sprzyjają silne emocje, które mogą wiązać się z bardzo ważną klasówką, szkolnym występem publicznym czy stresem. Zwłaszcza, jeśli dziecko jest wysoce wrażliwe i mocno przeżywa takie sytuacje. Kolejną najczęstszą przyczyną jest długotrwałe utrzymywanie pozycji stojące, wskutek której krew odpływa z mózgu i górnych partii ciała na dół. Może to nastąpić np. podczas apelu, akademii szkolnej czy udziale w reprezentacji sztandaru.

Stan przedomdleniowy u dzieci może wynikać ze strachu przed zabiegami i badaniami medycznymi, które często nie są dobrze tolerowane przez młodych pacjentów. Mowa nawet o zwykłym szczepieniu czy pobieraniu krwi, ale również o drobnych zabiegach w znieczuleniu miejscowym czy ekstrakcji zęba. Niekiedy sama wizyta u lekarza czy dentysty może skutkować chwilowym stanem przedomdleniowym.

Problemy zdrowotne

Objawy stanu przedomdleniowego, zwłaszcza często nawracające, mogą wskazywać na:

Ze względu na ryzyko tak poważnych chorób, stan przedomdleniowy i omdlenie pojawiające się nagle, bez uzasadnionej przyczyny, wymagają konsultacji lekarskiej.

Stan przedomdleniowy u dzieci – konieczne badania

Jeśli objawy stanu przedomdleniowego lub epizody omdlenia wystąpiły u dziecka warto wykonać podstawowe badania: moczu i krwi. Da to ogólny obraz stanu zdrowia młodego pacjenta i pozwoli wykluczyć bądź ewentualnie potwierdzić niektóre z chorób. Przy podejrzeniu problemów sercowo-naczyniowych warto udać się do kardiologa i wykonać echo serca oraz badanie holter. Z kolei przy podejrzeniu schorzeń neurologicznych pomocne może się okazać badanie dna oka.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Emich-Widera E., Szwed-Białożyt B., Kostorz A., Kazek B., Marszał E., Szydłowski L., Giec-Fuglewicz G., Bilewicz-Wyrozumska T., Omdlenia u dzieci i młodzieży – interdyscyplinarny problem diagnostyczny, Neurologia Dziecięca, 16/2007.
  2. Pietrzak R., Werner B., Janiec I., Omdlenia u dzieci, Nowa Pediatria, 3/2010.
  3. Janiec I., Werner B., Pietrzak R., Omdlenia wazowagalne u dzieci, Nowa Pediatria, 3/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami