Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 sierpnia 2022

Echo sercaEcho serca (echokardiografia) to badanie serca umożliwiające ocenę jego czynności oraz budowy za pomocą ultradźwięków. Głowica urządzenia generuje ultradźwięki o częstotliwości od 2 do 5 MHz. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Można skorzystać z niego w ramach NFZ, po otrzymaniu skierowania od lekarza kardiologa.

Na czym polega echo serca?

Badanie jest nieinwazyjne, szybkie i dokładne. Nie wiąże się z żadnymi działaniami niepożądanymi i powikłaniami, nie ma także wielu przeciwwskazań do jego wykonania. Współcześnie pojawiają się coraz bardziej innowacyjne urządzenia, które oferują możliwość ultrasonografii wewnątrznaczyniowej czy obrazowania 3D i 4D. Dzięki ultradźwiękom o odpowiedniej częstotliwości lekarz może przede wszystkim zobrazować:

  • morfologię struktur serca, w tym osierdzia i jego głównych naczyń krwionośnych;
  • funkcję hemodynamiczną serca, czynność rozkurczową i skurczową;
  • funkcję zastawek serca;
  • położenie serca, jego wymiary i proporcje poszczególnych jam;
  • grubość ścian serca;
  • ewentualną obecność guzów serca;
  • nieprawidłowe połączenia między jamami serca, a więc wady wrodzone i nabyte;
  • przepływ krwi przez mięsień sercowy.

Dodatkowo wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów badania, różnią się one między sobą sposobem wykonania. Są to:

  • przezklatkowa echokardiografia (TTE);
  • przezprzełykowa echokardiografia (TEE);
  • obciążeniowa echokardiografia;
  • kontrastowa echokardiografia;
  • wewnątrzsercowa i wewnątrznaczyniowa echokardiografia;
  • śródoperacyjna echokardiografia.

Najczęściej wykonuje się echo serca przezklatkowe, które polega na ułożeniu pacjenta na lewym boku, z lewą ręką umieszczoną pod głową, a następnie na ocenie serca przy użyciu specjalnej sondy. Wykorzystuje się kilka różnych projekcji, aby móc ocenić serce z wielu stron. Obrazy z sondy są przekazywane na ekran, z którego lekarz może dokonywać interpretacji.

Echo serca – wskazania

Badanie wykonuje się celem potwierdzenia lub wykluczenia podejrzewanej choroby. Dzięki dużej dokładności można ustalić jednostkę chorobową pacjenta. Echo serca ma zastosowanie również jako metoda kontrolująca postęp choroby czy efekty aktualnego leczenia, przez co można na bieżąco wdrażać coraz skuteczniejsze techniki. Echokardiografia dodatkowo kwalifikuje pacjentów do różnych metod terapii, takich jak choćby transplantacja serca czy operacja zastawek. Lekarz kardiolog najczęściej zleca to badania przy:

Decyzję o wykonaniu badania podejmuje lekarz. Wyniki warto omówić wspólnie z wynikami EKG Holter czy RTG klatki piersiowej.

Zobacz również: Ból pod mostkiem.

Echo serca – przeciwwskazania

Badanie jest bezpieczne, dlatego nie ma wielu przeciwwskazań do jego wykonania. Są to przede wszystkim poważne urazy klatki piersiowej, gips w obrębie klatki piersiowej uniemożliwiający dotarcie sondy do docelowych miejsc oraz astma oskrzelowa. Do przeciwwskazań względnych zaliczamy dodatkowo nieustabilizowane lub bardzo wysokie nadciśnienie tętnicze, poważne wady serca oraz niestabilną chorobę wieńcową.

Echo serca dziecka

Echo serca bez obaw można wykonywać także w przypadku najmłodszych pacjentów. Tym bardziej, że nie powoduje ono bólu i dyskomfortu, nie wpływa także negatywnie na rosnący organizm. Uznaje się, że echokardiografię można wykonywać już od 2. miesiąca życia.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Stolarczyk Ł., Ambroch-Dorniak K., Praktyczne aspekty zastosowania badania echokardiograficznego w diagnostyce chorób skóry u dorosłych, Choroby Serca i Naczyń, 2/2004.
  2. Klimczak C., Echokardiografia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami