Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 marca 2022

Dolegliwości oczu, które warto znaćDolegliwości oczu to często pojawiający się problem wśród ludzi. Nic dziwnego, bowiem każdego dnia narażone są one na wiele szkodliwych czynników środowiskowych. Wiatr, działanie promieni słonecznych, zanieczyszczenia powietrza czy długie spędzanie czasu przed komputerem lub telewizorem to jedynie kilka przykładów, które warunkują ich stan.

Jakie występują rodzaje dolegliwości oczu?

Jednak nie tylko one mogą mieć jednak wpływ na ich kondycję. Prowadzony tryb życia lub czynniki genetyczne również warunkują ich wygląd i osłabiają nasze oczy, tym samym wywołując pewne zmiany w ich obrębie. Charakterystycznymi objawami dolegliwości ocznych są:

  • Pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie;
  • Opuchlizna dolnych powiek;
  • Obwódki pod oczami;
  • Zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu;
  • Opuchlizna powiek.

Wystąpienie ich powinno być wskazaniem do wizyty u okulisty.

1. Pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie

Przyczyną tych dolegliwości oczu może być przemęczenie, brak snu, długotrwałe oglądanie telewizji, suche powietrze, praca przy komputerze czy palenie papierosów. Może to również być działanie słońca, wiatru czy przebywanie w zakurzonych pomieszczeniach. Jak sobie z tym radzić?

Aby pozbyć się tej dolegliwości oczu należy zniwelować wszystkie przyczyny je wywołujące. Kolejnym krokiem jest udanie się do lekarza okulisty, który może wówczas przepisać krople do oczu tzw. sztuczne łzy. Warto pamiętać, aby w przypadku długotrwałej pracy przy komputerze robić kilku minutowe przerwy, aby oczy mogły w tym czasie zmienić środowisko i odpocząć. Należy dbać o powietrze w pomieszczeniu, w którym pracujemy. Spędzamy tam bowiem większość czasu w ciągu dnia i należy pamiętać o tym by nie było ono złej jakości.

Latem, jak również zimą, kiedy słońce jest nisko zlokalizowane i odbija się od śniegu, generuje mocne promienie, które nie wpływają korzystnie na oczy. Dlatego też należy pamiętać o noszeniu dobrze dobranych okularów przeciwsłonecznych.

Zobacz również: Cyfrowe zmęczenie wzroku.

2. Opuchlizna dolnych powiek

Powstaje na skutek zastojów limfatycznych lub dziedzicznej skłonności do odkładania się pod oczami tkanki tłuszczowej. Opuchlizna często też spowodowana jest zaburzeniami krążenia, chorobą nerek, stanami wyczerpania nerwowego. Jak sobie z tym radzić?

Pierwszym krokiem w przypadku, gdy zauważymy opuchliznę dolnych powiek jest przeprowadzenie badań lekarskich. Jeśli choroba jest wykluczona wtedy można zastosować terapię, która polega na stosowaniu kosmetyków zawierające ziołowe wyciągi (np. z bluszczu czy skrzypu polnego) można stosować też kompleksy z kwiatów lipy lub świetlika lekarskiego.

3. Obwódki pod oczami

Wiele osób dotyka ten problem. Obwódki są koloru szarego, brązowego, a nawet sinego. Przyczyną może być nerwowość, brak snu, niewłaściwe odżywianie, osłabienie organizmu, choroba, brak żelaza lub witamin, nieprawidłowe krążenie krwi w skórze w obrębie oczu. Dlatego też zalecana jest odpowiednia ilość snu, wypoczynek, dieta bogata w witaminy i minerały. Jak sobie z tym radzić?

Aby zniwelować ten defekt, na powieki można nakładać kompresy z czarnej herbaty (nie zaleca się jednak herbaty aromatyzowanej, może wywołać ona podrażnienie spojówki oka). Warto również stosować kremy z zawartością arniki górskiej, ginkgo biloba, kasztanowca (składniki te działają obkurczająco na naczynia krwionośne). Zalecane jest także stosowanie rano chłodnych okładów, które będą zwężać rozszerzone naczynka. Jeśli chodzi o wykonywanie makijażu, można korzystać z kosmetyków kamuflujących sińce.

4. Zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu

Zmarszczki w zewnętrznej okolicy kącika oka, czyli tzw. kurze łapki to pierwsze objawy starzenia się skóry. Cienkie linie w obrębie oczu pojawiają się zwykle około 25 roku życia. Jedynie u osób palących papierosy lub lubiących solaria i intensywne słońce mogą pojawić się wcześniej. Jak sobie z tym radzić?

Do pielęgnacji okolic oczu należy stosować właściwe kosmetyki. Przede wszystkim powinny one być przeznaczone do naszego wieku. Preparaty należy nakładać delikatnie i wykonywać ruchy w odpowiednim kierunku (do wewnętrznego kącika oka), uważając, aby nie rozciągać skóry. Można również stosować naturalny kwas hialuronowy w preparatach, które uzupełnią jego niedobory w skórze.

5. Opuchlizna powiek

Przyczyną opuchlizny powiek jest gromadzenie się wody w tkankach, zwykle z powodu przemęczenia organizmu lub dużej ilości soli w codziennej diecie. Może to być spowodowane również w źle dobranych kosmetykach do pielęgnacji okolic oczu. Jak sobie z tym radzić?

Jeżeli te dolegliwości oczu pojawiają się często, należy wykonać badania i skonsultować się z lekarzem specjalistą. Doraźna pomoc może polegać na stosowaniu zimnych okładów, a także używać kremów lub żeli mających działanie drenujące.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami