Kolagen do picia
Kolagen do picia

Świetlik łąkowy - właściwości leczniczeŚwietlik łąkowy (świetlik lekarski, ziele świetlika) to popularna roślina, która największe zastosowanie znalazła w terapii chorób oczu. Właśnie z tego powodu stanowi składnik wielu preparatów farmaceutycznych pod postacią kropli czy kremów. Jakie właściwości wykazuje ta roślina oraz gdzie jeszcze znalazła zastosowanie?

Co to jest świetlik łąkowy?

Świetlik łąkowy występujący również pod nazwą „ptasie oczko” lub „złodziej mleczny” i należy do roślin rocznych. Posiada niewielkie, ciemne liście, które rozmieszczone są na łodydze w sposób przeciwległy. Na szczycie łodyg z kolei znajdują się groniaste kwiatostany w kolorze biało – fioletowym. Okres, w którym kwitnie ta roślina, obejmuje miesiące od czerwca do października.

Skład chemiczny

Ziele świetlika stanowi źródło aukubiny (glikozyd), garbników, cukrów, kwasów fenolowych, olejków eterycznych, a także pochodnych kumaryny i soli mineralnych tj. miedź czy mangan. Do głównych właściwości świetlika zalicza się działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a także ściągające.

Jakie wykazuje właściwości świetlik łąkowy?

Świetlik łąkowy znalazł szerokie zastosowanie lecznicze. Mało tego, wpływa zarówno na nasze samopoczucie jak i zdrowie fizyczne. Roślina ta zmniejsza m.in bóle głowy, a także zapobiega bezsenności. Biorąc pod uwagę kwestię sprawności fizycznej, ziele świetlika łagodzi objawy chorób ze strony układu pokarmowego (szczególnie żołądka oraz wątroby) ponadto hamuje produkcję histaminy, przez co znalazł zastosowanie w preparatach do oczu pod postacią kropel dla alergików. Świetlik charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, ściągającym i antybakteryjnym. Oprócz właściwości leczniczych, ziele świetlika działa również typowo pielęgnacyjnie. Kosmetyki produkowane na jego bazie przeznaczone są w szczególności dla osób ze skłonnością do uczuleń oraz podrażnień.

Świetlik łąkowy – zastosowanie

Z właściwości świetlika można korzystać w dwojaki sposób.

Zewnętrznie

Głównie w formie przemywania lub okładów na chore lub zmęczone oczy (np. w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek, przy towarzyszącym światłowstręcie czy nadmiernym łzawieniu oczu). Preparaty na bazie świetlika uszczelniają naczynia krwionośne gałki ocznej, dzięki czemu chronią przed krwawieniem z siatkówki oka. Ponadto zmniejszają obrzęki oraz objawy zmęczenia.

Wewnętrznie

Napar ze świetlika łąkowego stosowany jest w przypadku schorzeń żołądka oraz wątroby, a także w zaburzeniach procesów trawiennych i kolce żółciowej.

Czy świetlik łąkowy jest bezpieczny?

W przypadku zewnętrznego stosowania świetlika nie znaleziono informacji wskazujących na negatywne oddziaływanie tej rośliny na organizm człowieka. Z kolei temat skutków ubocznych lub działań niepożądanych, które mogą wystąpić w tracie kuracji nie pozwala tego jednoznacznie określić. W związku z tym aby uniknąć tego rodzaju reakcji zaleca się stosowanie okładów wykonanych ze świeżych liści świetlika nie dłużej niż przez dwa dni.

Podsumowanie

Świetlik łąkowy od lat znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej, mimo, że jego właściwości zostały potwierdzone tylko częściowo. Jego stosowanie poleca się głównie w formie naparów lub kropli w celu redukcji stanów zapalnych oczu oraz powiek. Jego właściwości ściągające dzięki obecności garbników szczególnie przydatne są w pielęgnacji cery jeśli zależy nam na osiągnięciu efektu lekkiego liftingu skóry.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami