Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 31 października 2023

Stroik na Wszystkich ŚwiętychStroik na Wszystkich Świętych to ozdoba, która pozwala poprawić estetykę grobu bliskiej zmarłej nam osoby oraz wyraża wiele emocji, takich jak tęsknota, żal i melancholia. Co roku święto to przypada 1 listopada. Z tej okazji warto dodatkowo, poza tradycyjnymi zniczami, postawić na cmentarzu odpowiednio dobrany stroik.

Stroik na Wszystkich Świętych – co oznacza?

Stroiki na Wszystkich Świętych to przeważnie odpowiednio utworzone kompozycje kwiatowe, które mogą przyjmować kształt bukietu, wieńca czy płożącej się wiązanki. Niekiedy są urozmaicone wstążkami, szyszkami, zniczami i innymi elementami, których celem jest zwiększenie atrakcyjności tej ozdoby. Warto pamiętać, że poszczególne kwiaty mają różne znaczenie:

  • bluszcz pospolity i barwinek pospolity – nieśmiertelność, przyjaźń, wierność;
  • lilak pospolity – ochrona przed złem;
  • róża – ma niezwykle szeroką symbolikę. Może oznaczać miłość, wierność, przemijanie, czystość (w zależności od swojego koloru);
  • chryzantemy – kojarzone ze smutkiem i żalem, w praktyce symbolizują spokój, radość;
  • mieczyki – symbol nagłej, gwałtownej śmierci, mogą odnosić się również do niewinności i czystości.

Należy przy tym pamiętać, że na znaczenie kwiatów wpływa również ich kolorystyka. Przygotowując lub kupując stroik, można kierować się zarówno symboliką poszczególnych jego elementów, jak i wyłącznie estetyką kompozycji.

Najmodniejsze stroiki na Wszystkich Świętych

Dekorując grób zmarłej osoby, warto pamiętać, że najważniejsza jest modlitwa, zaduma i stała pamięć o zmarłym, zaś dopiero później należy zwracać uwagę na ozdoby i dodatki. Ich odpowiedni wybór świadczy jednak o staraniach, aby upamiętnić bliską osobę i nie zaniedbać miejsca jej wiecznego odpoczynku. Co roku moda na stroiki nieco się zmienia, choć stałym elementem wciąż pozostają żywe chryzantemy w doniczkach. Przykładowe elementy tegorocznych estetycznych stroików:

  • łączenie delikatnych kolorów, np. bieli z błękitami, jasnymi różami, delikatnym fioletem;
  • sztuczne trawy i pampasy;
  • ciemnozielone liście i igliwie;
  • kompozycje wyłącznie kwiatowe, bez żadnych dodatków.

Stroiki na Wszystkich Świętych mogą być zarówno żywe, jak i sztuczne. Zaletą tych drugich jest wytrzymałość na warunki atmosferyczne i upływający czas. Spośród kwiatów największą popularnością ostatnimi czasy cieszą się: bzy, goździki, róże, kalie oraz chryzantemy, zaś coraz mniej osób decyduje się na kupno tak chętnie wybieranych dawniej anturium.

Jak samodzielnie zrobić stroik na Wszystkich Świętych?

Aby wykonać stroik na Wszystkich świętych, zaopatrz się w podstawowe elementy tworzące go:

  • gąbka florystyczna o odpowiednim rozmiarze – im większa, tym większy może być stroik;
  • donica ozdobna;
  • cienki drut w kolorze gąbki florystycznej;
  • ozdoby i kwiaty, które mają znajdować się w stroiku.

Przykładowy stroik można wykonać z dużych kwiatów chryzantem (np. jasnofioletowych), jasnoróżowych i białych róż, a także liści eukaliptusa (lub dowolnych innych). Gąbkę florystyczną należy umieścić w donicy i zabezpieczyć drutami. Poszczególne elementy kwiatowe wystarczy wbić łodyżkami w gąbkę na taką głębokość, aby nawet silny wiatr nie był w stanie zmienić ich pozycji. Można dodatkowo przypiąć je drucikami. Wykonując samodzielnie stroik, można wykazać się kreatywnością – ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Umieszczając stroik na grobie, należy podlać delikatnie gąbkę wodą. Łatwiejsze jest wykonanie stroika z roślin sztucznych, ponieważ nie jest wówczas wymagane zastosowanie gąbki.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami