Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 31 października 2023

ChryzantemaChryzantema (łac. Chrysanthemum sp.) to popularna roślina kojarzona w Polsce głównie z przyozdabianiem grobów bliskich zmarłych, należąca do rodziny astrowatych. W praktyce stanowi grupę kilkudziesięciu gatunków, różniących się wyglądem i wymaganiami dotyczącymi uprawy. W Azji, skąd prawdopodobnie pochodzą, wykorzystywane są nie tylko w celu ozdobnym, ale i leczniczym.

Chryzantema – charakterystyka

Chryzantemy do półkrzewy i byliny o rozgałęzionych krzaczasto pędach. Liście mogą być skrętoległe, pierzaste lub dłoniasto złożone, w zależności od gatunku. Rośliny te uprawiane są głównie ze względu na przyjemne dla oka kwiaty – także tu w zależności od gatunku mogą one różnić się ułożeniem listków, wielkością, a nawet kolorem. Popularnością cieszą się zwłaszcza chryzantemy białe, żółte, fioletowe i bordowe, choć można uzyskać praktycznie każde zabarwienie.

Chryzantema, obok róży i gerbery, jest jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych na świecie. Rynek florystyczny podlegający prawom mody nieustannie wykazuje zapotrzebowanie na nowe odmiany. Hodowcy podejmują wiele starań, aby zaspokoić wyrafinowane i często zmieniające się gusta klientów, dlatego stale powstają urozmaicone wersje podstawowych gatunków chryzantemy. Ciekawostką jest, że chryzantemy są najtrwalszymi kwiatami ciętymi. Mogą stać w wazonie nawet do 4 tygodni.

Uprawa chryzantemy

Chryzantema jest bardzo łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie zasadowym. Zapewniając chryzantemom odpowiednie warunki, mogą one nawet przetrwać zimę. Gdy chryzantemy w doniczkach przekwitną albo pojawi się pierwszy przymrozek, wszystkie pędy należy przyciąć na wysokości około 20 cm. Można też kwitnące chryzantemy ściąć tuż przed prognozowanymi przymrozkami. Jeśli chryzantemy doniczkowe uprawiane są w domu, nie powinny stać w pobliżu kaloryferów.

Chryzantema – znaczenie

Chryzantema to najpopularniejsza roślina ozdobna stawiana na grobach zmarłych, dlatego przeważnie kojarzy się ze smutkiem i żalem. To błędne wyobrażenie, ponieważ znaczenie kwiatów jest zupełnie inne. Chryzantema żółta oznacza szczęście, radość i dobry humor, czerwona odnosi się do miłości, natomiast różowa mówi o oddaniu. Roślinę tę najczęściej wybiera się na cmentarze nie tyle ze względu na jej znaczenie, ile ze względu na jej wytrzymałość na warunki pogodowe.

Warto wiedzieć, że chryzantema jest niezwykle popularna w krajach Azji. W Japonii obchodzi się nawet jej święto, które przypada na 9 września. Obmywano się tam w rosie zebranej z kwiatów chryzantemy, wierząc, że zapewni to zdrowie i długowieczność. W sztuce japońskiej jest częstym motywem malarstwa, rzeźbiarstwa i innych prac artystycznych, zaś złocista chryzantema o 16 płatkach, symbolizująca słońce, długowieczność i szczęście, jest herbem cesarzy Japonii i funkcjonuje jako godło Japonii.

Chryzantema – właściwości zdrowotne

Z odpowiednio dobranych odmian chryzantemy można parzyć napary ziołowe i herbatki o działaniu leczniczym. W starożytności roślinę tę stosowano głównie celem łagodzenia oznak przeziębienia oraz bólów głowy i zawrotów głowy. Współcześnie napary z niektórych gatunków chryzantem:

Działanie to chryzantemy zawdzięczają głównie zawartości monoterpenów, seskwiterpenów, witaminy A, witaminy C oraz witamin z grupy B. Dość dużą popularnością cieszą się również olejki eteryczne chryzantemowe, które można wykorzystywać w aromaterapii. Takie olejki działają bakteriobójczo i grzybobójczo, odświeżając powietrze znajdujące się w domowych pomieszczeniach. Dodatkowo pozwala wyciszyć się i zebrać myśli, co sprawdza się zwłaszcza u osób zabieganych.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Tymoszuk A., Hodowla chryzantemy wielokwiatowej na drodze mutagenezy indukowanej promieniowaniem X i Gamma, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 582/2015.
  2. Schroeter-Zakrzewska A., Zakrzewski P., Chryzantemy, Hortpress 2012.
  3. Shahrajabian M., Sun W., Zandi P., Cheng Q., A review of chrysanthenum, the eastern queen in traditional chinese medicine with healing power in modern pharmaceutical sciences, 2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami