Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 czerwca 2022

Soki wyciskane - najczęściej popełniane błędyDla ludzi odżywiających się zdrowo i dbających o formę, soki wyciskane są częścią codziennej rutyny. Przygotowane w prawidłowy sposób dostarczają wiele cennych witamin i minerałów oraz przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Mimo, że soki z owoców i warzyw są bardzo smaczne, można niestety popełnić kilka błędów podczas ich przygotowywania i spożywania, przez co późniejsza ich konsumpcja może być mniej przyjemna.

Soki wyciskane – najczęściej popełniane błędy

Jakie są więc najczęstsze błędy podczas wyciskania i spożywania soków? Oto kilka z nich.

1. Używanie zbyt często tych samych składników

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Poprzez częste spożywanie tych samych warzyw i owoców istnieje ryzyko absorpcji toksyn, które mogą znajdować się w roślinie, a także być niebezpieczne w zbyt dużych dawkach. Nawet pyszny, zdrowy i niskokaloryczny pomidor spożywany w zbyt dużej ilości może wywołać mdłości czy biegunkę. Wszystko przez alkaloid tomatynę, która w zbyt dużej dawce może wywoływać dolegliwości. Najprostszym sposobem uniknięcia wchłaniania tego rodzaju substancji jest codzienna rotacja głównym składnikiem soku. Dostarczanie każdego dnia zestawu witamin, pochodzących z różnych źródeł, jest dla naszego organizmu zdecydowanie korzystniejsze. Częsta zmiana składników nie doprowadzi także do znudzenia się smakiem swoich ulubionych owoców czy warzyw.

2. Spożywanie soku w niewłaściwym czasie

Kolejnym, dość często popełnianym błędem jest niewłaściwy czas spożycia. Soki wyciskane najlepiej konsumować na pusty żołądek. Dzięki temu organizm w pełni może się skupić na wchłanianiu substancji odżywczych obecnych w soku, a także rozprowadzić je bardziej efektywnie. Oczywiście należy pamiętać, że wyciśnięty sok nie ma zastąpić posiłku, lecz być tylko uzupełnieniem diety. Aby więc najlepiej wykorzystać właściwości świeżych soków, należy pić je rano na czczo około 30 minut przed posiłkiem.

3. Picie soku zbyt szybko

Soki wyciskane to nie napoje wyskokowe i należy je pić właściwie. Połknięcie całej porcji w kilka sekund nie uruchomi układu trawiennego w prawidłowy sposób i nie wchłonie składników odżywczych efektywnie. Należy pamiętać, że w procesie trawienia ważną rolę odgrywa również ślina, więc drobne łyczki są wskazane. Zdecydowanie lepiej dla naszego organizmu jest usiąść, zrelaksować się i wypić sok na spokojnie.

4. Przechowywanie

Świeżo wyciśnięty sok należy spożywać zaraz po przygotowaniu. Nie jest tajemnicą, że codzienne mycie, obieranie i krojenie owoców czy warzyw może być czasochłonne. Wymaga poświęcenia i porannej rutyny. Niestety przechowywanie takich soków nie jest najlepszym pomysłem, ze względu na szybko ulatniające się składniki odżywcze. Sok następnego dnia nie wygląda już tak świeżo, często jest rozwarstwiony, a także nie ma już tych samych właściwości oraz smaku. Dlatego w miarę możliwości warto spożywać sok zaraz po przygotowaniu.

5. Za dużo słodkich owoców

Sok składający się w większości z owoców może dostarczać do organizmu zbyt dużą dawkę cukru i zmieniać poziom insuliny. Z tego powodu warto postawić na zielone warzywa i algi takie jak spirulina czy chlorella, a owoce traktować jako polepszenie smaku. Zielone warzywa takie jak jarmuż, sałata, szpinak czy brokuły zapewnią odpowiedni poziom cukru we krwi, prawidłową ilość składników odżywczych, a do tego są niskokaloryczne.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na koniec warto wspomnieć o jakości warzyw i owoców spożywanych w postaci soku, koktajlu czy smoothie. Świeże, bez pestycydów, najlepiej z upraw ekologicznych zapewnią odpowiednią dawkę składników odżywczych. Jest to również gwarancja odpowiedniego smaku. Warto szukać bezpośrednio u rolników, sklepach z ekologiczną żywnością czy lokalnych bazarach, aby mieć pewność źródła pochodzenia warzyw i owoców.

Zobacz również: Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców?

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Stanway P., Zdrowa dieta – zdrowe życie, Wydawnictwo Medium, Warszawa 1998.
  2. Smith J., Dieta koktajlowa, Wydawnictwo Bukowy Las, Wrocław 2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami