Kolagen do picia
Kolagen do picia

Badanie urodynamiczneBadanie urodynamiczne to zbiór specjalistycznych, wysoce precyzyjnych testów służących do diagnostyki zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych. Obejmuje ono kompleksową analizę funkcji pęcherza moczowego i cewki moczowej. Przeważnie przeprowadzane są przez urologa lub nefrologa po odpowiedniej kwalifikacji pacjenta.

Badanie urodynamiczne – podział

Badania urodynamiczne dzieli się na 2 grupy:

  • nieinwazyjne – prowadzenie dziennika mikcji, uroflowmetria wolna z oceną zalegania moczu, EMG z elektrodą powierzchniową;
  • inwazyjne – cystometria z wyznaczeniem LPP, badanie ciśnieniowo-przepływowe, profilometria cewkowa oraz EMG z użyciem elektrod igłowych.

Procedury inwazyjne wymagają wprowadzania cewników. Nie można zatem określić przebiegu badania urodynamicznego, ponieważ w rzeczywistości nazwa ta odnosi się do wielu różnych procedur, które zawsze dobierane są indywidualnie do pacjenta. Największe znaczenie w diagnostyce urologicznej mają jednak testy inwazyjne.

Na badanie należy zabrać ze sobą aktualne wyniki ogólnego badania moczu (trwające infekcje dróg moczowych są przeciwwskazaniem do planowanych czynności diagnostycznych). Zazwyczaj na 4 dni przed badaniem nakazuje się rezygnację z przyjmowania leków wpływających na czynność dolnych dróg moczowych, np. alfa-blokerów lub leków antycholinergicznych. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Na badanie należy przyjść z wypełnionym pęcherzem (40-50 minut przed badaniem zaleca się wypicie przynajmniej 3 szklanek niegazowanej wody, ponieważ jest on wówczas znacznie lepiej widoczny i umożliwia odróżnienie go od okolicznych tkanek. Rano w dniu badania należy się wypróżnić, jednak bez przyjmowania leków przeczyszczających. Na badaniu urodynamicznym nie trzeba być na czczo, choć nie zaleca się spożywania potraw ciężkostrawnych, wzdymających czy nadmiernego objadania się w dniu diagnostyki.

Zalecenia po badaniu urodynamicznym

Po badaniu urodynamicznym większość lekarzy przepisuje pacjentowi antybiotyk, którego celem jest profilaktyka infekcji dróg moczowych, których ryzyko może nieznacznie wzrosnąć. Pacjentowi zaleca się picie dużej ilości wody przez cały dzień, co pozwoli oczyścić układ moczowy. Przejściowe uczucie pieczenia i dyskomfortu przy oddawaniu moczu jest naturalne i nie powinno wzbudzać niepokoju. Zniknie samoistnie. Przy wystąpieniu gorączki, bardzo złego samopoczucia, krwawienia czy pieczenia wyjątkowo silnego i nieustępującego, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Badanie urodynamiczne – wskazania

Testy nieinwazyjne można wykonywać u każdego pacjenta z dolegliwościami ze strony dolnych dróg moczowych. Natomiast wskazaniami bezwzględnymi dla testów inwazyjnych są pacjenci ze schorzeniami neurogennymi i pacjentki z nietrzymaniem moczu o charakterze mieszanym. W praktyce ginekologicznej badanie urodynamiczne ma zastosowanie zwłaszcza w diagnostyce różnicowej nietrzymania moczu. Pozwala określić typ i stopień niedomogi mechanizmu zamykającego cewkę moczową w wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Wskazania do badań urodynamicznych można przedstawić następująco:

  • nietrzymanie moczu;
  • trudności w opróżnianiu pęcherza moczowego;
  • ocena przeszkody podpęcherzowej;
  • kwalifikacja przed planowanym leczeniem nietrzymania moczu;
  • stany po nieudanym postępowaniu chirurgicznym i zachowawczym leczenia schorzeń układu moczowego;
  • powtarzające się zakażenia dróg moczowych;
  • pęcherz neurogenny;
  • odpływy pęcherzowo-moczowodowe u dzieci;
  • moczenie u dzieci;
  • ocena dolnych dróg moczowych przed planowanym przeszczepem nerki.

Pacjent do badania zawsze kwalifikowany jest przez lekarza specjalistę, zazwyczaj urologa lub nefrologa.

Badanie urodynamiczne – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do inwazyjnych badań urodynamicznych są:

  • menstruacja;
  • gorączka;
  • obecność cewników w moczowodach;
  • kamica pęcherza moczowego;
  • guzy w pęcherzu moczowym oraz ich podejrzenie;
  • aktywna infekcja układu moczowego.

Do przeprowadzenia badań nieinwazyjnych nie ma żadnych przeciwwskazań.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Chapple C., Hillary C., Patel A., MacDiarmid S., Urodynamika – to proste, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
  2. Prajsner A., Badania urodynamiczne w praktyce ginekologicznej – wskazówki i uwagi krytyczne w interpretacji wyników, Ginekologia i Położnictwo, 2/2008.
  3. Łowicki R., Zydek C., Rola badania urodynamicznego w diagnostyce nietrzymania moczu u kobiet, Przegląd Menopauzalny, 5/2004.
  4. Pisarska M., Diagnostyka urodynamiczna w czynnościowej ocenie nietrzymania moczu, Przegląd Menopauzalny, 2/2003.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami