Kolagen do picia
Kolagen do picia

MikroskopMikroskop to urządzenie służące do obserwacji małych obiektów. Przeważnie takich, których nie widać gołym okiem lub w których niewidoczne są subtelne zmiany. Skonstruowano je już dawno i na przestrzeni lat poznawano biologię i fizjologię świata właśnie z jego wykorzystaniem. Współcześnie ma ogromne znaczenie przede wszystkim w medycynie.

Co to jest mikroskop?

Mikroskopy to szeroki zbiór różnych urządzeń, których działanie może nieco się różnić, jednak cel jest ten sam – powiększanie obrazów małych przedmiotów. Wystarczy umieścić je w odpowiednim polu i nakierować na nie źródło światła, aby móc w soczewce zobaczyć je w znacznym powiększeniu. Podstawowy podział wyróżnia mikroskopy optyczne i elektronowe. Mikroskop optyczny pozwala na obserwację obiektów nie mniejszych niż około 1 m (0,001 mm). Można z jego pomocą obserwować pyłki roślin, pierwotniaki w kropli wody, lub duże bakterie. Z kolei mikroskop elektronowy daje znacznie większe możliwości powiększenia preparatu, dochodzące do kilku lub kilkunastu milionów razy.

Za twórców mikroskopu uważa się braci Hansa i Zachariasza Janssennów. Pierwsze konstrukcje wykonali oni już w roku 1590. Ze względu na słabe powiększenie (zaledwie do 10 razy) mikroskopy nie zdobyły wówczas uznania jako narzędzie badawcze. Przełomu dokonał Antonie van Leeuwenhoek, który w XVII wieku udoskonalił konstrukcję mikroskopu, po czym rozwinął produkcję tych urządzeń. Naukowiec jako pierwszy obserwował żywe komórki – plemniki, pierwotniaki, erytrocyty i inne.

Jak działa mikroskop?

Promienie świetlne docierają do układu optycznego, utworzonego z kilku soczewek umieszczonych w obiektywie i okularze. Soczewki te mają zdolność powiększania obrazu obserwowanego przedmiotu. Niektóre elementy układu optycznego są ruchome, dzięki czemu użytkownik może właściwie zogniskować powstały obraz, by był ostry i wyraźny. Przeważnie praktykuje się technikę obserwacji metodą jasnego pola – światło przepuszczane jest przez próbkę i skupia się przez kondensator „o jasnym polu”. W efekcie zarówno ugięte, jak i nieugięte promienie z próbki trafiają do obiektywu mikroskopu. Pole światła jest jasne, a obraz widoczny dzięki zmianom w absorpcji światła w badanej próbki.

Metod działania mikroskopów jest znacznie więcej, w zależności od rodzaju tych urządzeń. Wyróżnia się także metodę ciemnego pola (różni się od poprzedniej częścią światła zbieraną przez obiektyw) bądź metodę kontrastowo-fazową (wykorzystującą zjawisko interferencji fal świetlnych). Ta druga umożliwia obserwację nieutrwalonych preparatów biologicznych.

Zastosowanie mikroskopu

Mikroskopy wykorzystywane są głównie w medycynie i naukach biologicznych oraz przez uczelnie, ponieważ umożliwiają obserwacje żywych komórek. W medycynie stosuje się np. do badania komórek krwi, komórek tkankowych, zmian nowotworowych i zmian patogennych, stanu zapalnego, a także zmian skórnych w dermatologii. Ponadto można w nich uwidocznić alergeny, roztocza i inne drobne cząsteczki, które mają wpływ na zdrowie człowieka. Dzięki temu można jeszcze lepiej poznać biologię.

Mikroskopy wykorzystuje się ponadto w dziedzinach technicznych – elektronice, inżynierii materiałowej, jubilerstwie, konserwacji zabytków czy farmaceutyce. Mogą pomóc znaleźć ślady biologiczne na miejscu przestępstwa. Służą do analizy mikrobiologicznej wody oraz w szeroko pojętej parazytologii.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Błaż Ł., Analityczna mikroskopia elektronowa w badaniach struktury materiałów metalicznych, Fizyka w szkole, 6/2006.
  2. Wróbel B., Zienkiewicz K., Smoliński D., Niedojadło J., Świdziński M., Podstawy mikroskopii elektronowej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń 2005.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami