Suplementy diety
Suplementy diety

Aktualizacja: 26 listopada 2020

Koniec z dietetyczną maniąKoniec z restrykcyjną dietą to w rzeczywistości pierwszy krok do zdrowego i efektywnego odchudzania. Z ręką na sercu – ile rożnych diet już wypróbowaliście? Jedną, dwie, trzy – czy jeszcze więcej? I jak? Osiągnęliście wymarzoną wagę? Czy znowu dogonił Was efekt jo-jo? Nie przejmujcie się tym. To nie Wasza wina. Wytłumaczenie, dlaczego na dłuższą metę nie udaje się osiągnąć zamierzonego efektu jest proste: większość diet po prostu nie działa.

Czym jest dieta?

Na początku warto wspomnieć, że słowo dieta dotyczy każdego człowieka, nie tylko ludzi odchudzających się i dążących do zrzucenia zbędnych kilogramów. Powszechnie utarło się, że „dieta” określa przestrzeganie norm kalorycznych i staranne dobieranie produktów, aby w jak najkrótszym czasie schudnąć. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości dieta opisuje spożywanie pokarmów przez każdego człowieka, bez względu na to, jakie to pokarmy są. Tak więc dietą może być spożywanie 1400 kcal i trzymanie wagi, ale również sięganie po fast-foody (wówczas będzie to niezdrowa dieta).

Zobacz również: Dieta oczyszczająca – które produkty jeść?

Dlaczego diety odchudzające nie działają?

Nowocześni biochemicy już dawno poczynili to odkrycie. Nie gra tu roli stara mądrość mówiąca o tym, że pierwsze stracone kilogramy to tylko woda i zmagazynowane cukry. Przyczyna dietetycznego niepowodzenia leży gdzie indziej: wszystkie diety redukujące ilość kalorii zaprzeczają same sobie. Co prawda zmuszają tkankę, węglowodory, białka lub też tłuszcze do przemiany w energię – ale jednocześnie zawiązują komórki tłuszczowe lub blokują mechanizmy uwalniające tłuszcz (zdolności lipolityczne).

Odkąd istnieją urządzenia analizujące, dzięki którym naukowcy mogą obserwować życie komórki tłuszczowej jak przez wielką lupę, dokonano zdumiewających odkryć w dziedzinie walki z nadwagą i otyłością. Odkrycia te dają nową nadzieję wszystkim tym, którzy nie mogą się odnaleźć w temacie kontroli wagi. Co więcej: kilogramy mogą znikać, zgrabna sylwetka może się na powrót trwale formować. I to w zupełnie naturalny sposób. Zapomnijcie o wszystkim, co do tej pory przeczytaliście lub usłyszeliście o odchudzaniu – ta wiedza jest już przestarzała.

Koniec z ograniczającą dietą

Osoby zmagające się z nadmierną otyłością powinny skonsultować się z dietetykiem. Takim osobom często wskazana będzie fachowa pomoc, ponieważ otyłości współtowarzyszą również inne schorzenia. Jednak większość ludzi dążąca do zrzucenia nadmiaru kilogramów może z powodzeniem zadbać o zdrową dietę samodzielnie. Koniec z dietą, wymagającą wyrzeczeń, ograniczeń i głodzenia się. Posiłki osób odchudzających się również mogą być duże, sycące i różnorodne, jeśli dobrze dobiera się produkty spożywcze.

Przede wszystkim warto się zorientować, jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Nie po to, aby następnie z kalkulatorem liczyć każdą kalorię, lecz aby orientacyjnie dobierać posiłki w ten sposób, by starały się nie przekraczać dziennego zapotrzebowania. Kolejną ważną wskazówką jest fakt, że osoby odchudzające się również mogą sięgać po słodycze. Zrzucanie zbędnych kilogramów powinno być przyjemne i właśnie takie może być. Należy jedynie pamiętać, aby ciastko do kawy zjeść raz na tydzień (np. podczas spotkania z przyjaciółmi), a nie każdego dnia.

Osoby odchudzające się powinny spożywać 3-5 posiłków dziennie, w zależności od preferencji. Posiłki te powinny zaś zawierać związki wspomagające odchudzanie, czyli:

Jak już wspomnieliśmy, żadna dieta-cud gwarantująca zrzucenie 5 kilogramów w ciągu miesiąca nie może być skuteczna, a tym bardziej zdrowa. Proces spalania tkanki tłuszczowej jest długotrwały i powolny, jednak jeśli przebiega w sposób prawidłowy i kontrolowany, utrzyma się na długo. Ważne, aby zdrowa, zbilansowana dieta była połączona z regularną aktywnością fizyczną.

Zobacz również: Zdrowe odchudzanie – szybkie, skuteczne i trwałe.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku Febico - 100% naturalna
Spirulina jest naturalną algą, która uzupełnia niedobory ważnych dla organizmu składników odżywczych. W jej składzie znajduje się m.in. białko, minerały, witaminy. Wspomaga działanie układu odpornościowego, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sadowska J., Szuber M., Ocena stosowanych metod odchudzających oraz używania preparatów wspomagających odchudzanie przez młode kobiety, Roczniki PZH, 3/2011.
  2. Biedrzycka K., Porównanie zaleceń żywieniowych z popularnymi dietami oraz skutki ich stosowania, Warszawa 2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami