Kolagen do picia
Kolagen do picia

asymetria piersiAsymetria piersi u kobiet jest zjawiskiem niezwykle powszechnym. W rzeczywistości znaczna większość kobiet doświadcza tego zjawiska i jest ono w zupełności normalne, fizjologiczne. Jeśli asymetria jest bardzo duża i przez to wywołuje dyskomfort, można korygować rozmiar piersi za pomocą bielizny i ubrań bądź zdecydować się na zabieg chirurgiczny.

Rozwój piersi

W okolicach 6.-7. tygodnia życia płodowego powstają zgrubienia ektodermy znajdujące się symetrycznie, układające się wzdłuż linii przebiegającej od dołu pachowego do trójkąta udowego, nazywanej listewką mlekową lub grzebieniem gruczołu mlekowego. Gruczoły sutkowe noworodka są identyczne zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt. Zbudowane są z brodawki, sutka, otoczki, niewielkiej ilości tkanki łącznej i słabo rozwiniętej tkanki gruczołowej.

Szybki rozwój piersi następuje w okresie dojrzewania. Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania polegają na wzroście aktywności osi podwzgórze-przysadka-gonady (HPG), zapoczątkowanym przez pulsacyjne zwiększenie wydzielania GnRH przez podwzgórze. W konsekwencji wzrasta produkcja LH (lutropiny) i FSH (folikulotropiny), pod wpływem których gonady powiększają się i zaczynają wydzielać steroidy płciowe, m.in. estrogeny. Estrogen wywołuje wzrost tkanki łącznej oraz zwiększa unaczynienie gruczołów piersiowych i odkładanie tłuszczu. Progesteron z kolei stymuluje wzrost końcowej jednostki zrazikowej przewodu. Tkankę piersi uważa się za dojrzałą 2 lata po wystąpieniu u dziewczynki pierwszej mensturacji. Piersi są przeważnie asymetryczne, przy czym lewa pierś jest zwykle większa od prawej.

Asymetria piersi – przyczyny

Asymetria piersi może pojawiać się w przebiegu chorób, np. zespołu Polanda. Zespół Polanda jest zaburzeniem wrodzonym objawiającym się brakiem lub niewykształceniem mięśni po jednej stronie ciała, czego konsekwencją jest odmienne ukształtowanie klatki piersiowej, ramienia, ręki. Jego przyczyny nie zostały poznane. Inne możliwe przyczyny asymetrii piersi to:

  • skrzywienia kręgosłupa i wady postawy – wówczas piersi często mają zbliżoną wielkość, jednak optycznie są inne ze względu na niesymetryczne ustawienie ciała;
  • ropień sutka;
  • gruczolakowłókniaki;
  • zmiany hormonalne;
  • choroby tkanki łącznej.

W znacznej większości przypadków asymetria piersi jest jednak fizjologiczna i nie wskazuje na żadne problemy zdrowotne.

Asymetria piersi – czy jest widoczna?

Zazwyczaj asymetria piersi pozostaje niemal niezauważalna i nie wpływa na wygląd. Na postrzeganie symetrii piersi składają się takie cechy jak: wielkość piersi, położenie kompleksów brodawka-otoczka, położenie fałdów podpiersiowych oraz górnego bieguna piersi. Ponadto ważną cechą charakteryzującą piersi jest ich zarys oraz kształt. W pewnych przypadkach asymetria piersi jest jednak na tyle widoczna, że skłania kobiety do poszukiwania metod ich korekcji. Zmniejsza bowiem pewność siebie i utrudnia dobór właściwej bielizny. Asymetrii piersi, nawet znacznej, nie powinny towarzyszyć niepokojące objawy takie jak ból, obrzęk czy obecność guzków. Jeśli dolegliwości się pojawiają, powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, np. ginekologiem.

Korekcja asymetrii biustu

Najczęściej kobiety decydują się maskować asymetrię piersi odpowiednio dobranymi biustonoszami oraz odzieżą o właściwym kroju. Jeśli asymetria jest znaczna lub stanowi konsekwencję mastektomii, można sięgnąć po specjalny biustonosz dla amazonek, który przywraca symetrię między obiema piersiami. Alternatywą jest leczenie chirurgiczne. W zależności od preferencji kobiety zbyt dużą jedną pierś można zmniejszyć, ewentualnie zbyt małą jedną pierś można powiększyć. Dzięki temu uzyskuje się trwały efekt, utrzymujący się nawet po zdjęciu bielizny. Należy mieć jednak na uwadze wysokie koszty operacji oraz możliwe skutki uboczne.

Leczenie asymetrii klatki piersiowej związane z zaburzeniem rozwoju sutka może obejmować następujące procedury: wszczepienie protezy piersiowej (np. płat z mięśnia najszerszego grzbietu lub wolny płat z mięśnia prostego brzucha) liposukcję, przeszczep tłuszczu, operacje zdrowej piersi (redukcję z podniesieniem, mastopeksję, liposukcję). Metodę zawsze powinien dobrać chirurg.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Żółtowska N., A Review of Anatomy, Physiology, and Benign Pathology of the Nipple., Grudzień 2022.
  2. Jakubik J., Najczęstsze choroby i zaburzenia rozwojowe piersi u dzieci i młodych kobiet, Współczesna Onkologia, 8/2004.
  3. Kasielska-Trojan A., Zieliński T., Pisera P., Antoszewski B., Porównanie obiektywnej i subiektywnej oceny wyników symetryzacji piersi u chorych z zespołem Polanda, Polski Przegląd Chirurgiczny, 89/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami