Kolagen do picia
Kolagen do picia

EnterokinazaEnterokinaza (inaczej: enteropeptydaza) to enzym proteolityczny produkowany przez enterocyty zlokalizowane w początkowym odcinku jelita cienkiego. Jej podstawową rolą jest aktywacja trypsynogenu (enzymu trzustkowego) do trypsyny. Ta z kolei warunkuje prawidłowe trawienie białek w przewodzie pokarmowym.

Enterokinaza – charakterystyka

Enterokinaza to jeden z enzymów trawiennych znajdujący się w początkowym odcinku jelita cienkiego. Opisując dokładniej, wydzielają ją komórki nabłonka dwunastnicy wszystkich kręgowców, w tym człowieka. Uaktywnia się w momencie pojawienia się w tym miejscu treści pokarmowej. Należy do klasy endopeptydaz, a jej podstawowe działanie polega na odcinaniu 6 reszt aminokwasowych trypsynogenu, co pozwala na przekształcenie go w trypsynę.

Enterokinaza – funkcje

Podstawową rolą enterokinazy jest katalizowanie reakcji zamiany trypsynogenu w trypsynę (aktywną postać trypsynogenu). Trypsynogen jest proenzymem produkowanym przez trzustkę i składnikiem soku trzustkowego. Z kolei trypsyna stanowi enzym z klasy endopeptydaz, odpowiedzialny za katalizowanie wiązań peptydowych w miejscach, w których grupy karbonylowe należą do argininy i lizyny. Efektem tych działań jest podział białek na odpowiednio mniejsze peptydy (o różnej długości łańcuchów). Optymalne warunki działania trypsyny to pH 7-9 i temperatura 37 stopni C.

Badanie trypsyny

Nie ma badań umożliwiających ocenę poziomu enterokinazy w organizmie, jednak nierzadko we współczesnej diagnostyce sprawdza się poziom trypsyny. Wystarczy do tego próbka krwi pobranej w standardowy sposób. Wskazaniami do badania są:

Cena badania wynosi 150 zł, choć jest możliwość wykonania go w ramach NFZ po otrzymaniu skierowania od lekarza specjalisty.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Dąbrowski A., Wielka interna – gastroenterologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami