Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 września 2023

UpławyUpławy to nazwa stosowana w odniesieniu do nadmiernej lub nieprawidłowej wydzieliny z pochwy, która wskazuje na zmienioną florę bakteryjną tej okolicy, a więc na różnego rodzaju infekcje (zwykle bakteryjne lub grzybicze). W warunkach prawidłowych śluz jest bezzapachowy, przeźroczysty lub biały o stosunkowo gładkiej konsystencji. Nieprawidłowy śluz wymaga diagnostyki ginekologicznej.

Prawidłowy śluz pochwowy

Prawidłowy śluz z pochwy powinien być niemal bezwonny, o jednolitej konsystencji, bezbarwny lub lekko białawy. Wydzielają go gruczoły błony śluzowej macicy, jajowodów i pochwy. Pełni on wobec układu rozrodczego wiele kluczowych funkcji – chroni przed infekcjami, jest jednym z czynników odpowiadających za płodność (stwarzając plemnikom warunki do przeżycia i poruszania się), zapewnia odpowiednią wilgotność i poślizg podczas współżycia.

Normalne jest, że śluz zmienia nieco swoją gęstość i obfitość w różnych fazach cyklu. W pierwszej fazie cyklu pojawia się przeważnie tzw. śluz płodny – gładki, kleisty, rozciągliwy, śliski i przeźroczysty. Może przypominać białko jaja kurzego. Chroni on plemniki i sprawia, że mogą szybko przemieszczać się w drogach rodnych kobiety, docierając do komórki jajowej. Z kolei podczas dni niepłodnych pojawia się tzw. śluz niepłodny, związany z wysokim poziomem progesteronu. To właśnie on ma białą (a niekiedy nawet lekko żółtą) barwę, jest gęstszy i mętny. Oba rodzaje śluzu nie wydzielają zapachu i nie mogą przypominać w konsystencji twarożku.

Upławy – czym są?

Upławy to inaczej nieprawidłowa wydzielina z pochwy, a więc wszelkie zmiany jej zapachu, konsystencji, koloru czy ogólnego wyglądu. Mianem tym zwie się przede wszystkim wydzielinę wydobywającą się pomiędzy miesiączkami – krwawienie miesiączkowe nie jest upławami. Pierwszym objawem pojawiających się upławów jest przeważnie nadmiar wydzieliny, zauważalny na bieliźnie i skórze otaczającej ujście pochwy. Zwiększona wilgotność miejsc intymnych może zwiększać ryzyko podrażnień, otarć i mikrouszkodzeń. Dlatego tak istotna jest dbałość o utrzymanie prawidłowej higieny przy występujących upławach.

Upławy – przyczyny

Do najczęściej diagnozowanych przyczyn upławów zaliczamy:

  • infekcje grzybicze pochwy (wówczas ma ona serowatą konsystencję);
  • bakteryjne infekcje pochwy (upławy mogą mieć białe lub szare zabarwienie i wodnistą konsystencję, ich cechą charakterystyczną jest rybi zapach);
  • obecność ciał obcych w pochwie, np. niewyjęty tampon czy pessar;
  • reakcja alergiczna np. na środki, w których pierze się bieliznę lub składniki wkładek higienicznych;
  • podrażnienia spowodowane bielizną, stosunkami seksualnymi, niewłaściwym, zbyt mocnym tarciem okolic intymnych podczas kąpieli;
  • choroby weneryczne – m.in. chlamydioza, rzeżączka, kiła, rzęsistkowica i opryszczka narządów płciowych.

Upławy mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku.

Jak wyglądają upławy?

Upławy mogą przybierać różny wygląd, a nierzadko stwierdzenie jego cech charakterystycznych zawęża obszar poszukiwań diagnostycznych. W zależności od koloru upławów wyróżnia się wydzielinę:

  • żółtą – może być zarówno fizjologiczna, jak i wskazywać na domieszkę w niej moczu, co z kolei wynika np. z problemów z utrzymaniem moczu;
  • zieloną – może wskazywać na domieszkę ropy;
  • różową – wskazuje na śladowe ilości krwi w wydzielinie;
  • brązowe – mogą być fizjologiczne i pojawiać się przed miesiączkowaniem lub tuż po jego zakończeniu.

Typowo patologiczne są upławy serowate, o konsystencji twarożku, a także takie, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach, przeważnie rybi.

Upławy – leczenie

Pojawienie się niepokojących upławów powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u ginekologa. Samodzielne wyleczenie wielu problemów zdrowotnych nie jest możliwe. Jedynie lekarz może ustalić rozpoznanie i wdrożyć leczenie – zwykle są do antybiotyki dopochwowe, probiotyki oraz leki przeciwgrzybicze, w zależności od przyczyny upławów. Może również wyjąć ciała obce z pochwy. Podczas leczenia upławów w warunkach domowych nie można zapominać o odpowiedniej higienie intymnej. Do mycia należy używać wyłącznie produktów do higieny intymnej (nigdy zwykłego żelu pod prysznic), zaś codzienna zmiana bielizny jest obowiązkowa. Aby nie brudzić jej w ciągu dnia należy korzystać z jednorazowych wkładek higienicznych.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Romanik R., Wieja-Wojciechowska A., Gayane M., Zapalenie pochwy powodowane przez bakterie tlenowe – problemy diagnostyki i leczenie, Ginekologia Polska, 6/2007.
  2. Wielgoś M., Pietrzak B., Bacterial vaginosis – diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny, 5/2012.
  3. Janni W., Fehm T., Stickeler E., Tempfer C., Ginekologia. Diagnostyka różnicowa i terapia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami