Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 czerwca 2022

HemodializaHemodializa to współcześnie najczęściej stosowana metoda leczenia nerkozastępczego. Może być proponowana jako terapia początkowa, często jednak stanowi dla pacjentów ostatnią deskę ratunku. Celem hemodializy jest usunięcie toksycznych substancji znajdujących się we krwi i tym samym utrzymanie chorego przy życiu. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w leczeniu ostrej i przewlekłej niewydolności nerek.

Na czym polega hemodializa?

Do zabiegu hemodializy wykorzystuje się dializator zawierający w budowie półprzepuszczalną błonę. Dzięki zjawiskom dyfuzji, osmozy i konwekcji następuje wymiana wody i rozpuszczonych w niej substancji pomiędzy osoczem a płynem dializacyjnym. Efektem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Współcześnie możliwości wyboru metody hemodializ są duże i ciągle się poszerzają, mimo tego wciąż najczęściej stosuje się standardową hemodializę z 3 zabiegami w tygodniu. Do innych metod zaliczamy techniki przerywane:

  • hemodializa prowadzona w czasie dnia 2-7 razy na tydzień, dializa nocna, dializa domowa;
  • hemodiafiltracja;
  • hemofiltracja.

A także techniki ciągłe – ich wykorzystanie ze względów praktycznych i z powodu wysokich kosztów ogranicza się do chorych z ostrym uszkodzeniem nerek. Należy pamiętać, że hemodializa nie jest terapią idealną. Nie zastąpi ludzkiej nerki, jednak może w dużym stopniu podnieść komfort życia i go wydłużyć. Dodatkowo metoda może być bez konsekwencji dla zdrowia stosowana przez wiele lat. Jedyną alternatywą dla hemodializy jest przeszczep nerki.

Hemodializa w domu

Najczęściej zabiegi hemodializy wykonywane są w specjalistycznych ośrodkach, tzw. stacjach dializ. Pracuje tam przeszkolony personel medyczny. W zaplanowanym wcześniej terminie chorzy zgłaszają się do stacji dializacyjnej, zaś po zakończeniu zabiegu wracają do domu. Istnieje jednak możliwość wykonywania dializ domowych, co jest dobrą alternatywą np. dla pacjentów oczekujących na przeszczep nerki. Pacjent musi wcześniej przejść szkolenie z zakresu wykonywania zabiegu.

Hemodializa – wskazania

Wskazaniem do przeprowadzenia hemodializy jest każdy przypadek zaburzenia pracy nerek, w przebiegu którego filtracja kłębuszkowa jest zbyt mała, a jednocześnie nie doszło jeszcze u pacjenta do rozwoju objawów mocznicy i powikłań wielonarządowych. Innymi słowy, zabieg wykonuje się gdy nerki nie pracują prawidłowo, wskutek czego w organizmie gromadzi się coraz większa ilość niebezpiecznych toksyn. W przebiegu zaawansowanej niewydolności nerek obserwuje się następujące wskazania do hemodializy:

  • skaza krwotoczna;
  • mocznicowe zapalenie osierdzia;
  • stężenie kreatyniny we krwi przekraczające 10 mg/dL;
  • stężenie mocznika we krwi przekraczające 200 mg/dL;
  • kwasica metaboliczna;
  • bardzo wysokie stężenie potasu we krwi;
  • encefalopatia mocznicowa;
  • bezpośrednie zagrożenie obrzękiem płuc lub mózgu.

Innym wskazaniem jest przewodnienie pacjenta, co może manifestować się dusznością, obrzękami lub bardzo wysokim ciśnieniem tętniczym krwi. Gdy objawy te nie maleją pomimo wprowadzonej farmakoterapii, jedyną sensowną opcją wydaje się być przeprowadzenie hemodializy.

Powikłania hemodializy

Do częstych powikłań pojawiających się w przebiegu hemodializy zaliczamy:

  • spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego krwi;
  • skurcze mięśni;
  • krwawienia z miejsca wkłucia igieł do dializy;
  • osłabienie organizmu;
  • zaburzenia snu.

Z kolei do powikłań występujących znacznie rzadziej można dodatkowo zaliczyć:

Większość powikłań ma charakter łagodny, bardzo często można ich uniknąć stosując odpowiednie postępowanie zapobiegawcze.

Hemodializa – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do hemodializy jest choroba nowotworowa, jednak zabiegu nie wykonuje się również przy ciężkim zespole otępiennym oraz niektórych chorobach psychicznych. Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu najczęściej podejmuje lekarz nefrolog.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Radziszewska D., Stan nawodnienia u chorych przewlekle hemodializowanych a wybrane markery ryzyka sercowo-naczyniowego, Poznań 2016.
  2. Bojnowska M., Hreńczuk M., Jonas M., Małkowski P., Leczenie hemodializami a przeszczepienie nerki w opinii pacjentów oczekujących na transplantację, Pielęgniarstwo Polskie, 3/2015.
  3. Nowicki M., Wybór optymalnej techniki dializacyjnej, Forum Nefrologiczne, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami