Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 kwietnia 2021

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) - skuteczna fitoterapiaGinko biloba (miłorząb dwuklapowy) to najstarsze, jeszcze żyjące drzewo na świecie, a także naturalny medykament znany od dłuższego czasu. Drzewo Ginko rośnie na naszym globie od ponad 200 milionów lat. Naukowcy odkryli skamieliny liści tego drzewa w różnych częściach świata, także w Ameryce Północnej i Europie. Wiele siedlisk rośliny zostało zniszczonych podczas ery lodowcowej około 10 000 lat temu. Do dziś można spotkać okazy drzewa Gingko na północy Chin i w Japonii. W Południowej Karolinie w USA istnieją specjalne plantacje drzew Gingko.

Miłorząb dwuklapowy – właściwości

Gingko jako fitoterapeutyk wywołuje wiele zróżnicowanych kompleksowych skutków w organizmie, które znacznie przewyższają sumę pojedynczych efektów. Jako lek roślinny Gingko ma wpływ na liczne biochemiczne obwody regulacji. Sprawia, że ścianki naczyń krwionośnych i czerwone krwinki, które muszą przeciskać się przez naczynia włoskowate, stają się bardziej elastyczne. Ta kombinacja powoduje, że krew, a przez to także i tlen, łatwiej dostają się do mózgu i kończyn lub każdego innego miejsca w ciele, które charakteryzuje się delikatnymi naczyniami włoskowatymi (np. oczy i uszy).

Żaden inny środek stymulujący układ krwionośny, czy jest środkiem naturalnym czy syntetycznym, nie potrafi tak poprawić ukrwienia zdrowych lub uszkodzonych części mózgu jak Gingko. Jako przeciwutleniacz, Gingko usuwa także wolne rodniki. Standardowy ekstrakt z Gingko biloba zawiera „24% Gingko flavone glycoside”.

Przeprowadzono szereg badań oceniających właściwości i działanie tej rośliny. Wykazano, że miłorząb dwuklapowy wpływa pozytywnie na czynność układu nerwowego:

 • polepsza pamięć i wspomaga funkcjonowanie mózgu;
 • łagodzi depresję;
 • poprawia centralne i peryferyjne dokrwienie i dotlenienie.

Dodatkowo pomaga przy chorobach i dolegliwościach, w tym przy:

 • zawrotach głowy, bólach głowy, szumie w uszach i częściowej głuchocie, zaburzeniach pracy ucha wewnętrznego;
 • problemach z koncentracją, utratach pamięci;
 • słabnącej zdolności zapamiętywania wywołanej słabnącym ukrwieniem komórek;
 • strachu, depresjach, komplikacjach po wylewach krwi do mózgu i urazach czaszki;
 • osłabionym wzroku i słuchu;
 • chorobie Raynauda;
 • zaburzeniach hormonalnych;
 • arteriosklerozie mózgu, arteriosklerotycznych chorobach naczyń krwionośnych w kończynach;
 • diabetycznych uszkodzeniach tkanki prowadzących do początkowego stadium gangreny;
 • zaburzeniach ukrwienia skóry i przy owrzodzeniu.

Działanie to wynika z bogatego składu tej rośliny, w którym wyróżnia się między innymi flawony, flawonole, katechiny i garbniki.

Zobacz również: Żeń-szeń – właściwości i skutki uboczne.

Wyniki badań

Rezultaty badań klinicznych (wyniki różnorodnych eksperymentów) potwierdzają skuteczność i wszechstronność miłorzębu. Rezultaty wskazują na pozytywny wpływ przy chorobach centralnego i peryferyjnego układu naczyń krwionośnych. Dodatkowo u badanych osób zauważono:

 • obniżone ciśnienia krwi i rozszerzenie peryferyjnych naczyń krwionośnych u chorych leczących się na zakrzepicę;
 • polepszenie mikrocyrkulacji  w spojówce oka i ruchliwości przy zaburzeniach peryferyjnego układu krążenia.

A także:

 • 65% skuteczności leczenia ogniskowej i dyfuzyjnej cerebralnej choroby ukrwienia;
 • 80% skuteczności leczenia intelektualnych funkcji przy cerebralnym zaburzeniu ukrwienia, parametrze EEG i angiogramie mózgu;
 • 80% skuteczności przy zawrotach głowy, bólach i chronicznych zaburzeniach ukrwienia mózgu;
 • 92% skuteczności przy zaburzeniach ukrwienia mózgu. Wszystkie zmiany patologiczne zniknęły po 18 dniach terapii;
 • 80% skuteczności przy bólach głowy, mniejsza skuteczność przy migrenie;
 • 40% skuteczności u starszych pacjentów z arterialnymi zaburzeniami ukrwienia kończyn.

Badania nad aktywnością tej rośliny wciąż trwają. W efekcie miłorząb dwuklapowy coraz częściej stanowi dodatek wielu preparatów leczniczych i suplementów diety.

Dawkowanie

Miłorząb dwuklapowy nie jest trujący. Standardowo podaje się 40 mg ekstraktu z posiłkami, czyli po jednej kapsułce trzy razy dziennie (w sumie 120 mg dziennie). Mniejsze dawki nie dają efektów. Potrzeba zazwyczaj 6-8 tygodni aby odczuć działanie specyfiku. Skutki uboczne to rzadkość: na przykład problemy żołądkowe. Gingko biloba jest dostępne w aptekach i drogeriach. Pomimo oczywistego sukcesu tego roślinnego leku, przyjmowanie go powinno być następstwem badania i porady lekarza.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Kobus-Cisowska J., Flaczyk E., Juszczak P., Kmiecik D., Kulczyński B., Grdeń M., Piechocka J., Wpływ okresu wegetacji na zawartość bilobalidu i ginkgolidów w ekstraktach z liści miłorzębu dwuklapowego, Nauka, Przyroda, Technologie, 2/2017.
 2. Bodalski T., Karłowicz-Bodalska K., Gingko biloba L. – miłorząb dwuklapowy, Postępy Fitoterapii, 4/2006.
 3. Nowak A., Ocena właściwości antyoksydacyjnych liści Gingko biloba L. po zakończeniu wegetacji, Pomeranian Journal of Life Sciences, 1/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami