Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 lutego 2024

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
ja z zapytaniem czy witamina omega 3 jest pomocna na poprawę pracy mózgu? Jeżeli to prawda to gdzie jej szukać i jak stosować?

Pozdrawiam serdecznie
Monika

 

Odpowiedź


Pani Moniko,
omega 3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym również mózgu i całego układu nerwowego. Mają one znaczący wpływ na produkcję neuroprzekaźników (substancji chemicznych odpowiadających za prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych) w ośrodkowym układzie nerwowym. Dodatkowo poprawiają ukrwienie mózgu, co również wpływa na pamięć i koncentrację. Z tego względu kwasy te polecane są osobom pracującym umysłowo, uczniom i studentom przed ważnymi egzaminami. Przyjmowanie omega 3 zaleca się też osobom starszym, ponieważ zmniejszają ryzyko rozwoju chorób związanych z układem nerwowym takich jak m.in. choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, demencji i inne schorzenia neurodegeneracyjne.

Badania sugerują, że spożywanie wystarczającej ilości kwasów omega 3 może mieć korzystny wpływ na mózg, ponieważ pomagają w utrzymaniu struktury komórek mózgu oraz wpływają na procesy zapalne (głównie EPA – organiczny związek należący do kwasów tłuszczowych omega 3), które z kolei mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Kwasy omega 3 występują w wielu produktach spożywczych, jednak wciąż są spożywane w zbyt małych ilościach. Można je znaleźć głównie w rybach, takich jak łosoś, tuńczyk, śledź i sardynki. Bardzo dobrymi źródłami są algi (np. Spirulina, Chlorella), oleje roślinne (np. olej z Pachnotki zwyczajnej) czy orzechy (np. orzechy włoskie). Jeżeli nie jesteśmy w stanie codziennie spożywać wystarczającej ilości produktów zawierających ten rodzaj kwasów, istnieją również suplementy omega 3, które są dostępne między innymi w postaci kapsułek. Należy wybierać tylko te sprawdzone i w 100% naturalne, aby osiągnąć zamierzone efekty podczas przyjmowania. Proszę pamiętać, że suplementy diety powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na każdym opakowaniu.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Spirulina
www.spirulina.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapeuta

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami