Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 maja 2023

Omega 3 suplementChcąc kupić dobrej jakości kwasy tłuszczowe Omega 3, suplement diety powinien być starannie sprawdzony i wyprodukowany z najlepszych składników. Istnieje wiele niezbędnych nienasyconych źródeł kwasów tłuszczowych, jednak mogą one różnić się biodostępnością i zawartością Omega 3. Przy odrobinie wiedzy znaleźć można jednak naprawdę wartościowe suplementy diety.

Omega 3 suplement – co dostarcza?

Do grona kwasów omega-3 zaliczamy:

To właśnie tłuszcze stanowią najbardziej skoncentrowane źródło energii w diecie człowieka. Jeśli są pochodzenia roślinnego (nierafinowane), dodatkowo wpływają korzystnie na urodę, zdrowie i samopoczucie. Za jedne z najzdrowszych uważa się kwasy tłuszczowe Omega 3, będące z reguły bezbarwnymi cieczami, których organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie syntezować. Stanowią do 20% suchej masy mózgu i około 30% wszystkich tłuszczów w ciele człowieka.

Omega 3 suplement – dla kogo?

Grupami docelowymi, które powinny rozważyć suplementację kwasów tłuszczowych Omega 3, są przede wszystkim:

Omega-3 powinny jednak suplementować wszystkie osoby, którym zależy na zdrowiu, urodzie i samopoczuciu. Omawiane kwasy tłuszczowe poprawiają metabolizm, przeciwdziałają otyłości, wpływają korzystnie na kondycję skóry, włosów i paznokci oraz poprawiają samopoczucie poprzez wpływ na układ nerwowy. Niestety podaż Omega 3 wraz z dietą jest współcześnie zbyt niska w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Dlatego suplementacja zawsze będzie dobrym pomysłem.

Zobacz również: Tłuszcze Omega-3 zapobiegają depresji.

Omega 3 suplement – jaki kupić?

Wybierając suplement diety zawierający Omega 3, warto zwracać uwagę na następujące parametry:

 • pochodzenie kwasów tłuszczowych – organizm ludzki dobrze toleruje kwasy tłuszczowe izolowane z nasion czarnuszki siewnej lub nasion lnu;
 • sposób tłoczenia oleju – najcenniejsze okazują się być oleje roślinne tłoczone na zimno, ponieważ proces rafinacji (bardzo wysokie temperatury) niszczy większość składników prozdrowotnych oleju;
 • sposób produkcji – ważna jest świadoma, ekologiczna produkcja. Lepiej unikać produktów testowanych na zwierzętach;
 • skład suplementu diety – dobrej jakości suplement diety powinien zawierać w składzie wyłącznie olej bogaty w Omega 3, nie ma tu miejsca na chemiczne dodatki czy konserwanty. Dobrym dodatkiem są jedynie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, np. witamina E lub witamina A, które spotęgują działanie produktu;
 • forma suplementu diety – kapsułki lub olej płynny. Kapsułki są jednak znacznie wygodniejsze i zwiększają szansę na to, że będziemy przyjmować je regularnie. Jest to trudniejsze w przypadku konieczności codziennego spożywania oleju łyżeczką.

Dobrej jakości suplement diety Omega 3 to koszt około 100 zł. Co istotne, kapsułki, jeśli wybierzemy właśnie taką formę, należy przyjmować codziennie. Najlepiej przed lub po spożyciu posiłku.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Bojkowski Ł., Mojs E., Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w wybranych obszarach psychologicznego funkcjonowania człowieka, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1/2016.
 2. Marciniak-Łukasik K., Rola i znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 6/2011.
 3. Materac E., Marczyński Z., Bodek K., Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2013.
 4. Dutkowska A., Rachoń D., Rola kwasów tłuszczowych n-3 oraz n-6 w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, Choroby Serca i Naczyń, 3/2015.
 5. Saran-Jagodzińska A., Kiedy należy rozważyć stosowanie kwasów omega-3?, Lekarz POZ, 5/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami