Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 kwietnia 2022

Jak zrobić napar z rumianku?Napar z rumianku jest stosowany od setek lat w celach leczniczych i kosmetycznych. Wiele osób docenia jego charakterystyczny, łagodny smak i aromat, inne zaś preferują stosowanie zewnętrzne. Bez względu na metodę użycia naparu podkreśla się jego lecznicze, zdrowotne działanie. Rumianek można z łatwością uprawiać we własnym ogródku, aby później zbierać jego kwiaty na susz. Z suszu przygotowuje się cenne napary.

Jak zrobić napar z rumianku?

Aby napar z rumianku posiadał jak najwięcej cennych składników i wpływał korzystnie na zdrowie należy przyrządzić go jedynie z wysokiej jakości rumianku. Sklepowe torebki z herbatą niekoniecznie się do tego nadają. Najlepiej rumianek zebrać samodzielnie – koszyczki zrywamy od maja do sierpnia, najlepiej podczas słonecznych dni. Następnie suszymy je w przewiewnym i zacienionym miejscu, wcześniej rozkładając je w cienką warstwę. Błędem byłoby bowiem ułożenie wszystkich kwiatów w stos, co doprowadziłoby jedynie do ich gnicia. Bardzo ważne jest, aby zbierany rumianek nie rósł przy drogach ani miejscach narażonych na zanieczyszczenia. Najlepiej mieć rabatę we własnym ogródku lub zbierać kwiaty na łąkach.

Jeśli posiadamy już susz możemy przystąpić do jego parzenia. I jest to w rzeczywistości najprostsza część przygotowań. Wystarczy jedną łyżkę suszu zalać wrzącą wodą i przykryć niewielką pokrywką lub talerzem. Po około 10 minutach przykrycie zdejmujemy i odcedzamy napar. Zaparzony susz można wyrzucić, natomiast płynna część jest już gotowa do spożycia lub wykorzystania zewnętrznego.

Do czego wykorzystać napar z rumianku?

Napar z rumianku ma wiele zastosować. Najczęściej go pijemy, aby poprawić zdrowie i samopoczucie. Dzieje się tak, ponieważ napar z rumianku:

  • zmniejsza depresję;
  • uspokaja, tonizuje organizm;
  • łagodzi wzdęcia, biegunki, skurcze żołądka, zaparcia i objawy wrzodów żołądka;
  • zwiększa łaknienie i poprawia odczuwanie smaku wielu potraw;
  • zmniejsza intensywność zaburzeń na tle nerwowym – drażliwość, agresję, stany lękowe;
  • łagodzi objawy chorób układu moczowego;
  • zmniejsza bóle głowy;
  • wspiera leczenie pasożytów;
  • działa antybakteryjnie, oczyszczając organizm z patogenów;
  • wspiera naturalną mikroflorę jelitową i poprawia pasaż jelitowy.

Napar z rumianku można także wykorzystać do inhalacji. Wówczas wystarczy susz umieścić w szerszej misce i zalać wrzątkiem. Następnie wystarczy pochylić się nad miską i wdychać lecznicze opary (dla zwiększenia intensywności można przykryć głowę i miskę ściereczką). Jakie są efekty takiego zabiegu?:

  • zmniejszanie objawów astmy i kataru siennego;
  • łagodzenie stanów zapalnych dróg oddechowych, w tym również błony śluzowej nosa;
  • łagodzenie większości schorzeń układu oddechowego;
  • odetkanie zatkanych przewodów nosowych;
  • działanie relaksacyjne;
  • poprawa kondycji cery i zmniejszenie miejscowych stanów zapalnych.

Napar z rumianku ma szerokie zastosowanie zarówno w medycynie i kosmetologii. To jeden z podstawowych surowców roślinnych wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Rumianek znany jest od setek lat i uwielbiany przez nasze babcie. Nie bez powodu – jego działanie zostało wielokrotnie potwierdzone. Można je również zauważyć samodzielnie, przy regularnym stosowaniu naparów.

Napary z rumianku w kosmetologii

Napary z rumianki wykorzystywane są również w kosmetologii. Tutaj można stosować zarówno inhalacje, jak i okłady. Okłady wykonujemy po przestudzeniu naparu. Wystarczy cenny płyn nanieść na jałową gazę lub sterylny kawałek bawełny i położyć na skórę. Rumianek znany jest z działania przyspieszającego gojenie i regenerację naskórka oraz skóry właściwej. Wspomniane właściwości łączy się z obecnością azulenu i α-bisabololu, które pobudzają procesy ziarninowania.

Napary z rumianku w formie okładów idealnie sprawdzą się do łagodzenia stanów zapalnych skóry, a tym samym zmniejszania objawów trądziku i innych schorzeń dermatologicznych. Dodatkowo zmniejszą świąd. Rumianek ma silne właściwości oczyszczające, dlatego sprawdzi się jako dodatek do domowych kosmetyków o właśnie takim działaniu. Można stosować go do zmywania makijażu i tonizowania skóry. Waciki higieniczne nasączone chłodnym naparem rumiankowym przykłada się do oczu celem zmniejszenia opuchlizny i worków pod oczami. Ponadto napary z rumianku można stosować jako płukanki do jasnych włosów.

Zobacz również: Rumianek na twarz – właściwości pielęgnacyjne.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Postępy Fitoterapii, 2/2014.
  2. Adamczewski K., Matysiak K., Kierzek R., Występowanie biotypów rumianku pospolitego odpornego na tribenuron metylowy, Fragm. Agron. 7/2018.
  3. Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych. Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.
  4. Wasilewska G., Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające, Wydawnictwo RM, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami