Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami

Aktualizacja: 19 października 2020

Spirulina i czarnuszkaWiele suplementów diety ma bardzo kompleksowy skład – do nich należy między innymi Spirulina, rodzaj algi, którego właściwości odżywcze pozwalają na jej bardzo szerokie zastosowanie jako suplementu. Jednak wiąże się z tym również pewien problem – uwalnianie licznych substancji chemicznych wymaga najczęściej obecności odmiennych enzymów trawiennych, białek transportowych, przenośników, a nawet różnych warunków fizycznych środowiska – dostępności rozpuszczalników, odczynu roztworu itd. Dlatego przyjmowana samodzielnie Spirulina nie zawsze ma możliwość rozwinięcia w pełni swoich dobroczynnych działań. Aby to zmienić, można ją połączyć z czarnuszką (czarnym kminkiem).

Czy czarnuszka jest bogatsza?

Teoretycznie substancje zawarte w oleju z czarnuszki są też zawarte w algach, choć w mniejszych ilościach (co wynika po części ze stopnia koncentracji – olej z czarnuszki pozbawiony jest związków o charakterze strukturalnym). Co jednak ważne, Spirulina nie jest szczególnie bogata w tłuszcze, ale zawiera wiele substancji, które się w tłuszczach rozpuszczają. Istnieje ryzyko, że z roztworu o zbyt wysokim stężeniu organizm nie zdąży odzyskać wszystkich korzystnych związków, więc olej z czarnuszki będzie po części rozpuszczalnikiem, dzięki któremu uda się „wycisnąć” więcej z każdej komórki Spirulina.

Co ma czarnuszka i dlatego to ważne

Oczywiście byłoby kompletnym bezsensem przyjmowanie drugiego suplementu tylko po to, aby zmniejszyć stężenie pierwszego (nawet jeśli to biologicznie korzystne). Na szczęście w nasionach czarnuszki znajduje się sporo cennych enzymów i witaminy rozpuszczalnych w tłuszczach. To o tyle ważne, że wiele z tych substancji to związki wzmacniające działanie substancji dostarczonych razem z komórkami alg – witamina A wzmacnia działanie witaminy E, niektóre z witamin z grupy B doskonale zwiększają wchłanianie witaminy K, która z kolei zwiększa wchłaniania witaminy D. Takich zależności można przedstawić co najmniej kilkanaście, a jeszcze więcej nie jest udokumentowanych, choć zostały potwierdzone.

A praktyka?

Warto też spojrzeć na całą sprawę bardzo pragmatycznie – proszek z alg specjalnie smaczny nie jest, dlatego robi się z niego koktajle, a można też dodać go do potraw. W takim układzie olej z czarnuszki stanowi świetny zamiennik zwyczajowo używanych tłuszczów, a do tego sam w sobie jest świetną przyprawą, dzięki czemu zabija też smak algi Spirulina. Bo suplementacja musi być nie tylko skuteczna – warto również zadbać o to, aby była przyjemna, a z pewnością dobra sałatka jest smaczniejsza niż koktajl ze Spiruliny, zielonego jęczmienia i paru dodatków.
Jest wiele powodów, dla których połączenie algi Spirulina i oleju z czarnuszki jest dobrym rozwiązaniem. Od zwiększonej skuteczności po lepszy smak – a każdy powód jest dobry, żeby lepiej dbać o swoje zdrowie. Połączenie Spiruliny z olejem z czarnuszki jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zwiększenia pozytywnych skutków każdego z tych suplementów, ale nie jest to jedyny miks, jaki można sobie dla podniesienia zdrowia przyrządzić.

Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...