Biotyna (inaczej witamina H lub B7)

Biotyna (inaczej witamina H lub B7)Niedobór biotyny (znanej również jako witamina H lub witamina B7) może być powodem łamliwych paznokci, wypadających włosów i szarej skóry. A to one właśnie są naszą wizytówką.

Niedobór biotyny

Przyczyn niedoboru biotyny może być wiele. Najczęściej jest to nieodpowiednio skomponowana dieta – uboga w warzywa i owoce , stres, alkohol, palenie papierosów lub długotrwałe przyjmowanie antybiotyków. Wiele osób takich jak kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby starsze i sportowcy to najczęstsza grupa cierpiąca na niedobór witaminy H.

Suplementy z biotyną znacząco wpływają na poprawę stanu skóry, wzmocnienie włosów i twardość płytki paznokcia. Prawdziwy sukces wymaga jednak trochę czasu. Jak wiadomo włosy i paznokcie rosną powoli. Zadowalające wyniki są zauważalne dopiero po około dwóch do trzech miesięcy. Cierpliwość jednak zostaje nagrodzona w postaci pięknej i zdrowej skóry, lśniących włosów oraz zdrowo wyglądającymi paznokciami.

Problemy ze skórą

Stan skóry jest podstawowym wskaźnikiem dla ogólnej kondycji organizmu. Niedobór biotyny może w krótkim okresie prowadzić do osłabienia tkanki skórnej. Między innymi na tej podstawie pojawiają się choroby zapalne skóry. Leczenie wielu zaburzeń i problemów skórnych z powodzeniem wspomaga się za pomocą przyjmowania biotyny. Procesy odnowy komórek skóry są stymulowane i wprowadzone w sposób naturalny, zachodzi niezbędny proces regeneracji. Dlatego zaleca się biotynę osobom zmagającym się z wypryskami, pokrzywką, łuszczycą, a także alergicznymi reakcjami skórnymi.

Łamliwe paznokcie

Tak samo jak w przypadku włosów, dostarczanie biotyny jest konieczne dla zachowania odpowiedniej ilości tej witaminy przy rozwoju paznokci. Jeśli ilość składników odżywczych jest za niska, mogą one szybko tracić swoją siłę i zdrowy wygląd. Zaczynają się łamać, stają się kruche, a dodatkowo rosną powoli i są obniżonej jakości. Leki do smarowania, które stosuje się jedynie na zewnątrz paznokci nie są w stanie poprawić ich zdrowego wzrostu na stałe. Z tego względu zaleca się kurację biotyną w postaci suplementów diety.

Wypadanie włosów

Utrata włosów może być spowodowana brakiem biotyny. Związek ten nie tylko poprawia ich jakość i trwałość, ale również wpływa na ukierunkowanie aktywacji metabolicznej wzrostu i sprężystości włosów. Poprzez regularne przyjmowanie witaminy H cebulki włosów są dobrze ukrwione i otrzymują niezbędne składniki odżywcze.

Pomimo różnorodności chorób włosów, rzeczywiste zaburzenia ich wzrostu, jak również nadmierna utrata, prawie zawsze objawiana jest brakiem składników odżywczych w cebulkach. Bardzo ważne jest dostarczyć w tym momencie w szybki i skuteczny sposób wystarczającą ilość biotyny, najlepiej w postaci naturalnego suplementu w tabletkach. Właśnie taka forma pozwala na optymalne wykorzystanie szybkiej biodostępności i metabolizmu tej substancji odżywczej. W leczeniu zaburzeń odżywiania włosów i łysienie biotyna jest kluczową witaminą.

Objawy niedoboru biotyny

Głównymi objawami niedoboru biotyny są m.in.:

 • zaburzenia wzrostu włosów, wypadanie włosów
 • spowolniony wzrost paznokci
 • łamliwe i kruche paznokcie
 • choroby skóry (np. zapalenie skóry)
 • bóle mięśni
 • parestezja rąk i stóp (drętwienie, mrowienie)
 • depresja, letarg
 • utrata apetytu, brak łaknienia (anoreksja)
 • zapalenie języka

Biotyna w żywności

Biotyna znajduje się w większości produktów spożywczych, jednak w bardzo małych stężeniach. Codzienna dieta zawierająca substancje odżywcze już nie wystarcza. Coraz więcej owoców i warzyw zbiera się zbyt wcześnie ze względu na bardzo długie trasy transportu do miejsca docelowego. W konsekwencji wartość ich składników odżywczych jest za niska.

Właściwości chemiczne biotyny

Biochemiczne, aktywne struktury cząsteczki biotyny (witamina H) są rozpuszczalne w wodzie. W pewnym stopniu są odporne na ciepło, jednak wrażliwe na światło UV. Zasadowe lub kwaśne środowisko komórkowe wpływa niekorzystnie na biotynę. Obecnie coraz więcej osób cierpi z powodu zakłóceń równowagi kwasowo-zasadowej, co objawia się zakwaszeniem organizmu. Dodatkowym czynnikiem jest tzw. stres oksydacyjny, który może być stworzony przez nieprawidłowe odżywianie lub wcześniej stwierdzone choroby takie jak cukrzyca czy otyłość. Zbyt niski poziom biotyny bardzo często występuje przy pojawianiu się wolnych rodników, a zwłaszcza przy przekwaszonym organizmie. Taki stan organizmu jest zatem głównym czynnikiem powodującym niedobór biotyny.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz błonnik. To źródło minerałów jak cynk, magnez, wapń, żelazo
Zobacz tutaj ...
1 komentuj
 1. Ewa
  Ewa says:

  Kto by nie chciał mieć pięknych włosów i paznokci, sporo słyszałam o skrzypie znajoma zbiera i mnie poczęstowała zmiksowanym, ohyda.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *