Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 23 kwietnia 2021

Zakwaszenie organizmu – jak sobie z nim poradzić?Zakwaszenie organizmu, czyli obecność nadmiarowych jonów protonowych H+ jest zjawiskiem powszechnym. We wczesnym stadium nie daje żadnych negatywnych objawów, ale ostatecznie może doprowadzić nawet do dny moczanowej. Walka z zakwaszeniem nie jest łatwa, a wykorzystanie suplementów, choć pomaga, nie może być jedynym podjętym działaniem.

Skąd się bierze zakwaszenie organizmu?

Mówiąc w największym skrócie, zakwaszenie jest wynikiem metabolizmu wysokoprzetworzonych produktów, które zakwaszają organizm. Zakwaszająco działają potrawy mięsne, ale także wszystkie przekąski i słodycze. Ze względu na to, że dieta zawierająca większe ich ilości pozostaje przez dłuższy czas niezrównoważona, dochodzi do akumulacji jonów protonowych, szczawianów i soli kwasu szczawiowego, których organizm nie jest w stanie zneutralizować. Zakwaszenie organizmu może też objawiać się nadmiarem białka lub niektórych aminokwasów. Wykrywa się je przez badanie krwi lub moczu, ale sygnałem alarmującym może być również uczucie ciągłego zmęczenia i problemy trawienne.

W tym artykule opisujemy: Zioła na trawienie – jakie wybrać?

Zwalczanie zakwaszenia organizmu w trzech krokach

Zakwaszenie jest problemem o złożonej etiologii. Przedstawione zostało tu w sposób uproszczony ze względów praktycznych. Jednak tak naprawdę jest to zjawisko, które ma wiele równolegle występujących przyczyn, a więc wymaga również podjęcia szeregu działań zaradczych.

Po pierwsze należy zwiększyć aktywność fizyczną. Pozwoli to zintensyfikować metabolizm, dzięki czemu przemiana materii wróci do normy i organizm zacznie pracować według prawidłowego schematu. Zakwaszenie organizmu zmienia przebieg niektórych reakcji chemicznych, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania układów w ciele. Dlatego trzeba zadbać o przywrócenie stanu równowagi.

Po drugie, stan równowagi osiąga się szybciej dzięki pewnym suplementom diety. Do tej grupy należą algi Spirulina i Chlorella oraz młody jęczmień. Zawarte w tych suplementach enzymy działają zobojętniająco i stymulują organizm do efektywnego wykorzystywania naturalnych mechanizmów ochrony przed zakwaszeniem. Stosowanie suplementów stanowi silne wsparcie dla organizmu w pierwszej fazie neutralizacji zakwaszenia. Zanim zrównoważoną dietą udałoby się zrównoważyć nadmiarowe jony kwaśne, minęłoby bardzo dużo czasu, w którym negatywne efekty zakwaszenia byłyby wciąż widoczne.

Dieta jest jednak niezbędna i właśnie ona stanowi trzeci krok. Należy ograniczyć ilość przyjmowanych pokarmów mięsnych i usunąć z jadłospisu wysokoprzetworzone produkty spożywcze. Dodatkowo zwiększyć jednocześnie udział warzyw i owoców, które będą zapobiegały kolejnemu wzrostowi kwasoty. Dieta musi być oczywiście zróżnicowana, więc mięso powinno się od czasu do czasu pojawiać, ale można z powodzeniem wykluczyć całkowicie alkohol, chipsy, słone przekąski czy słodycze.

Suplementy na zakwaszenie organizmu

Zielony jęczmień, Spirulina i Chlorella to trzy suplementy, które mają bardzo duże możliwości, jeśli chodzi o zwalczanie zakwaszenia. Wynika to ze składu ich komórek. Niestety, efekty stosowania suplementów również nie są widoczne od razu. Działają one szybciej niż dieta, niemniej jednak w badaniach pozytywne wyniki widoczne są po około 4 miesiącach, w zależności od trybu życia oraz wyjściowego stanu organizmu. Zakwaszenie organizmu jest problemem, który można wyeliminować na stałe, a odstawić suplementy wtedy, kiedy sama dieta jest już wystarczająca w celu utrzymania równowagi elektrolitowej.

Podsumowanie

Walka z zakwaszeniem wymaga podjęcia licznych środków zaradczych. Suplementy z zielonego jęczmienia, alg Spirulina i Chlorella to tylko dodatkowe narzędzia, które przyspieszają i znacząco ułatwiają osiągnięcie zadowalających wyników. Pozwalają one zmniejszyć zakwaszenie organizmu, jednak troska o to, aby problem nie powrócił, musi wyrażać się również w zrównoważonej diecie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Brown S., Trivieri L., Przewodnik odkwaszania organizmu, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
  2. Floriańczyk B., Zdrowe odkwaszanie, Wydawnictwo Vivante, Białystok 2018.
  3. Dobosiewicz A., Braun D., Kromrych K., Puszcz H., Ziółkowska K., Kozłowska M., Mechanizmy adaptacyjne zaburzeń homeostazy, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
  4. Pawlaczyk B., Rola hormonów w regulacji homeostazy organizmu człowieka, Homines Hominibus, 6/2010.
  5. Ziółko E., Podstawy fizjologii człowieka, Oficyna Wydawnicza PWSZ w Nysie, Nysa 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami