Kolagen do picia
Kolagen do picia

Biotyna na włosyBiotyna (zwana witaminą H bądź B7) należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Odpowiada między innymi za prawidłowy przebieg przemiany białek i tłuszczy oraz utrzymanie równowagi pomiędzy podażą substancji odżywczych a endogenną syntezą nowych związków, zależnie od zapotrzebowania organizmu. Biotyna na włosy wpływa na poprawę kreatynizacji i różnicowania komórek skóry, co przekłada się na poprawę ich stanu.

Podstawy biochemiczne

Biotyna zawarta w diecie występuje w postaci kompleksów z białkiem pokarmowym. Proteolityczny rozpad nośników biotyny w jelicie cienkim uwalnia biocytynę. Jest to drobnocząsteczkowy produkt, w którym biotyna jest związana z grupą aminową lizyny. Biotyna uwalniana jest z biocytyny za pomocą enzymu o nazwie biotynidaza.

W skrócie, w materiale biologicznym biotyna występuje w stanie wolnym lub w połączeniu z białkiem za pomocą lizyny (powstaje wówczas biocytyna).

Witamina H jest termostabilna w środowisku obojętnym, natomiast pod wpływem silniejszych kwasów czy zasad – rozpada się.

Zobacz również: Biotyna w jedzeniu.

Biotyna na włosy

Biotyna wspomaga kreatynizację i różnicowanie komórek naskórka oraz przydatków skóry, takich jak włosy czy paznokcie, poprawiając ich stan. Jej korzystny wpływ na stan skóry oraz kondycję włosów i paznokci uwarunkowany jest obecnością cząsteczek siarki, która chroni te struktury.

Udowodniono, że witaminy z grupy B, w tym biotyna, umożliwiają odpowiedni przepływ impulsów nerwowych w skórze i tkance podskórnej, zapewniając tym samym prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych. Dlatego właśnie niedobór biotyny odpowiada za przetłuszczanie się włosów. Stają się one bardziej łamliwe i matowe, pojawia się również problem łysienia czy łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Dodatkowo cząsteczki biotyny posiadają w swojej budowie siarkę potrzebną do budowy kreatyny, która jest głównym składnikiem macierzy włosów, zawierającym cysteinę. Wiązania siarkowe spajają łodygę włosa na całej długości i wpływają korzystnie na tempo wzrostu włosa.

Biotyna korzystnie wpływa na kondycję włosów poprzez zwiększenie ich grubości, elastyczności i połysku. Zapobiega ich wypadaniu oraz odbarwianiu. Potwierdzają to badania przeprowadzone na kobietach z tymczasowym przerzedzeniem włosów – zauważono znaczący przyrost włosów.

Na koniec warto wspomnieć, iż biotyna wpływa korzystnie na zdrowie skóry głowy poprzez normalizację tłuszczowej przemiany materii. Zapobiega to nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, dzięki czemu możliwe jest rzadsze mycie włosów.


Biotyna w kapsułkach


Podsumowując, biotyna:

  • zmniejsza wypadanie włosów i przyspiesza ich wzrost
  • opóźnia siwienie
  • wpływa na mniejsze przetłuszczanie się włosów
  • zwiększa grubość i elastyczność włosów
  • wpływa na stan włosa zmniejszając jego matowienie i suchość

Pozostałe funkcje biotyny

Biotyna odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, erytrocytów, jąder, gruczołów potowych i szpiku kostnego.

Do pozostałych funkcji zalicza się:

  • stabilizację stężenia glukozy we krwi
  • łagodzenie objawów niedoboru cynku i kwasu pantotenowego
  • przyspieszenie gojenia się ran
  • wpływ na kondycję paznokci, zmniejszenie ich łamliwości
  • nawilżanie i zwiększanie jędrności skóry
  • opóźnianie powstawania zmarszczek

W przypadku długotrwałego niedoboru biotyny może wystąpić między innymi zmiana zabarwienia skóry (staje się ona szarobiała) oraz nadmierne złuszczanie naskórka. Występują różnego rodzaju zmiany skórne (zmiany łuszczycowe, łojotok, przebarwienia).

Zobacz również: Przedawkowanie biotyny.

Podsumowanie

Dzienne zapotrzebowanie na biotynę jest stosunkowo małe, wynosi bowiem 0,1 mg na dobę. Do bogatych źródeł biotyny zalicza się drożdże, wątrobę, jaja, ryby, orzechy arachidowe, mleko czy czekoladę gorzką. Bakterie jelitowe również są znaczącym jej źródłem.

Warto zatem wprowadzić do swojego życia urozmaiconą i zdrową dietę zawierającą wymienione wyżej produkty, aby zadbać nie tylko o zdrowie, ale i o wygląd zewnętrzny i samopoczucie, ponieważ biotyna na włosy czy skórę wpływa równie korzystnie jak na większość układów organizmu.

Bibliografia:

  1. Paul-Samojedny M., Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków, Katedra i Zakład Genetyki Medycznej Wydziału Farmaceutycznego, Katowice.
  2. Witaminy, Zakład Analizy Środowiska, Gdańsk 2011.
Polecane produkty

Biotyna na skórę, włosy i paznokcie
Na problemy z włosami przede wszystkim skutecznie działa biotyna. Aby jednak w pełni wykorzystać jej właściwości, należy dostarczyć ją w najbardziej biologicznie aktywnej formie - D-biotynie. Właśnie taka znajduje się w kapsułkach regenerujących.
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami