Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Przedawkowanie biotynyPrzedawkowanie biotyny zwykle nie jest możliwe, co jest jedną z zalet tej witaminy. Biotyna (zwana także witaminą B7, H, koenzymem R lub witaminą piękna) jest rozpuszczalna w wodzie. Nazwa pochodzi on niemieckiego słowa „haut”, które oznacza skórę, ponieważ zawiera cząsteczki siarki, które budują keratynę.

Właściwości biotyny

Biotyna zawiera między innymi siarkę, która wchodzi w skład keratyny. Keratyna natomiast buduje skórę, włosy i paznokcie. Wspomaga proces powstawania keratyny oraz różnicowania się komórek wymienionych struktur.

Jest odpowiedzialna również za syntezę kwasów tłuszczowych, przemianę dwutlenku węgla i aminokwasów, a także wpływa na wzmożoną czynność gruczołów łojowych.

Wpływa na odpowiednie funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, erytrocytów, jąder, szpiku kostnego i gruczołów potowych. Dodatkowo stabilizuje poziom glukozy we krwi, łagodzi objawy niedoboru cynku i kwasu pantotenowego.

Wpływ biotyny na urodę

Uznaje się, że regularne stosowanie biotyny zmniejsza łamliwość paznokci i wspomaga regenerację płytki paznokciowej. Zauważa się również poprawę jakości włosów, zmniejszenie ich wypadania i wzmacnianie ich struktury.

Obecnie biotynę uznaje się za jeden z najskuteczniejszych czynników w walce ze zmarszczkami, ponieważ powoduje ona zmniejszenie pogłębiania się fałdów skóry. Zapobiega występowaniu tak zwanych worków pod oczami i poprawia kontury twarzy.

Przedawkowanie biotyny

Ze względu na fakt, iż jest ona rozpuszczalna w wodzie, nie trzeba spożywać jej wraz z posiłkami. Zapotrzebowanie na witaminę H jest uzależnione od wieku oraz ogólnego stanu fizycznego. Według normy żywieniowej, dzienne zapotrzebowanie na biotynę u osób dorosłych wynosi 0,03 mg, natomiast wartość ta wzrasta u kobiet w ciąży do 0,035 mg.

Przedawkowanie biotyny zwykle nie występuje, ponieważ jej nadmiar jest usuwany z organizmu wraz z moczem.

W przypadku sporadycznych przypadków przedawkowania, można zauważyć następujące objawy:

  • bóle brzucha
  • wymioty
  • nudności
  • biegunkę
  • ogólne złe samopoczucie

Istnieją badania sprawdzające ilość biotyny w moczu. Odpowiedni poziom wynosi od 18 do 77 nmol/d.

Źródła biotyny

Witamina H znajduje się w produktach zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Do produktów żywnościowych zawierających największą ilość biotyny w 100 gramach zalicza się kolejno:

Zobacz również: Biotyna w jedzeniu.

Podsumowanie

Bardzo rzadko obserwuje się niedobór witaminy B7, ponieważ jest ona również syntezowana przez florę bakteryjną jelit. Przyjmowanie niektórych antybiotyków może jednak wpływać na wzrost zapotrzebowania. Zwiększone zapotrzebowanie na biotynę występuje również podczas stosowania niektórych leków przeciwdrgawkowych, hormonów steroidowych czy przy nadmiernym spożywaniu alkoholu. Właśnie dlatego niekiedy niezbędna jest jej suplementacja. Wykazano, że regularne przyjmowanie biotyny przyspiesza gojenie się uszkodzeń tkanek miękkich. Suplementacja biotyny dotyczy również osób, które chcą zadbać o wygląd zewnętrzny oraz zdrowie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach Febico - 100 % naturalne witaminy i minerały
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...

Bibliografia:

  1. Marcinkiewicz M., Biotyna – magiczna substancja na wzmocnienie włosów i paznokci, Farmacja Praktyczna, 1/2016.
  2. Biotyna. Witamina B7, Encyklopedia Neurofizjologii – NeuroExpert.
  3. Paul-Samojedny M., Wpływ biotyny na wygląd skóry i jej przydatków, Katowice.
  4. Pomorski B., Badania biochemiczne.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami