Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 24 lutego 2022

Witamin na kości i mięśnieWitaminy na kości i mięśnie cieszą się niemalejącą popularnością w różnych grupach wiekowych i bez względu na codzienną aktywność fizyczną. Stosują je zarówno sportowcy, jak i seniorzy czy osoby pracujące fizycznie. Choć większość z tych witamin można dostarczyć wraz z urozmaiconą i zbilansowaną dietą, niekiedy konieczna jest dodatkowa suplementacja.

Witaminy na kości

Po suplementację witaminową wspierającą zdrowe kości powinny sięgać przede wszystkim kobiety po menopauzie (jako że są znacznie bardziej narażone na wystąpienie osteoporozy). Dodatkowo tego rodzaju witaminy wskazane są dla osób starszych oraz pacjentów po urazach i kontuzjach ortopedycznych, aby przyspieszyć gojenie się tkanki kostnej i stawów. Bardzo często decydują się na nią także sportowcy, którzy chcą chronić się przed kontuzjami. Po jakie witaminy na kości warto sięgać?

Witamina C

Witamina C (inna nazwa to kwas askorbinowy) jest niezbędna do formowania i wydzielania osseiny, czyli podstawowego składnika budulcowego tkanki kostnej. Jeśli będzie ich mało, kość nie będzie mogła właściwie się rozbudować, cechując się przy tym małą gęstością. Dojdzie do odwapnienia kości. Witamina C jest również niezbędna do syntezy kolagenu, który tworzy nie tylko kości, ale i stawy, naczynia krwionośne, skórę i niemal wszystkie inne tkanki ludzkiego organizmu. Bez witaminy C nie byłoby możliwe całkowite przyswajanie wapnia – głównego minerału budulcowego kości. Właśnie z tego względu wiele suplementów diety na mocne kości zawiera połączenie witaminy C i wapnia, bądź witaminy C i kolagenu. Bogatym źródłem witaminy C jest acerola.

Witamina D

Witamina D oddziałuje bezpośrednio i pośrednio na tkankę kostną, zapewniając jej wytrzymałość i stabilność. Reguluje gospodarkę wapniową, wspomaga absorpcję wapnia z układu pokarmowego oraz chroni przed patologicznymi złamaniami. W wieku dziecięcym i w okresie dorastania obecność witaminy D w organizmie jest konieczna, aby kości mogły prawidłowo wzrastać. Z kolei u osób starszych, suplementacja chroni przed osteoporozą i złamaniami, zwiększając gęstość kości. W związku z tym, że największe ilości tej witaminy powstają w organizmie wskutek ekspozycji ciała na słońce, w naszym kraju znaczna większość populacji zmaga się z jej niedoborem. Suplementację witaminy D rekomenduje się każdemu, już od najmłodszych lat.

Witamina B12

Ciekawostką jest, że także witaminy z grupy B mogą wspierać zdrowie układu kostnego. Zwłaszcza witamina B12, która zapewnia kościom odpowiednią gęstość. Kości o małej gęstości stają się kruche i podatne na złamania, co prowadzi do rozwoju osteoporozy. Przeprowadzono badanie obejmujące 2500 dorosłych osób, wśród których połowa suplementowała witaminę B12. Wyniki udowodniły, że osoby z niedoborem witaminy B12 (nie poddające się suplementacji) miały znacznie mniejszą gęstość kości od pozostałych osób.

Witaminy na mięśnie

W budowaniu masy mięśniowej znaczenie ma wiele witamin, jednak prym wiodą witaminy z grupy B. Są one przyjmowane zwłaszcza przez sportowców i osoby aktywne fizycznie, choć nie tylko. Witaminy z grupy B są regulatorami wielu mechanizmów i procesów biochemicznych zachodzących w tkankach mięśniowych. Ich obecność jest niezbędna do budowania masy mięśniowej, ponieważ biorą udział w procesach krwiotwórczych (mięśnie są lepiej odżywione, ukrwione i dotlenione) oraz pomagają w przewodnictwie sygnałów nerwowych. Witaminy z grupy B dostarczają także energii niezbędnej do podjęcia aktywności fizycznej. W celu zadbania o zdrowe i sprawne mięśnie, najlepiej jest suplementować witaminę B1, witaminę B2, witaminę B3 oraz witaminę B6. Wszystkie one znajdują się np. w aldze Spirulina.

Na mięśnie wpływa również witamina D, która pozwala zachować ich prawidłową kondycję. Przy niedoborach często zauważamy zmniejszoną masę mięśniową oraz brak właściwej reakcji mięśnia na bodziec (reakcja jest opóźniona). Mogą pojawiać się również bolesne skurcze mięśni. Aby zadbać o mięśnie, warto więc dodatkowo rozpocząć suplementację witaminą D.

Witaminy na kości i mięśnie – podsumowanie

Witaminy z grupy B, witamina C oraz witamina D wpływają pozytywnie nie tylko na zdrowie i sprawność układu szkieletowo-mięśniowego. Odpowiadają również za zachowanie wysokiej odporności, działają antyoksydacyjnie, chroniąc przed licznymi chorobami oraz poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci. Ich regularne przyjmowanie odbywać się będzie z wszechstronnymi korzyściami dla całego organizmu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Benardot D., Żywienie w sporcie, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
  2. Bean A., Żywienie w sporcie, Kompletny przewodnik, Wydawnictwo ZYSK i SK-A, Poznań 2014.
  3. Walicka M., Czerwińska E., Marcinowska-Suchowierska E., Witamina D – wpływ na kości, Postępy Nauk Medycznych, 3/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami