Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 lipca 2022

Witamina B6Witamina B6 to inaczej zwana pirydoksyna. To bardzo ważna witamina, ponieważ jest zaangażowana w większą liczbę procesów życiowych organizmu niż inne. Z najnowszych badań wynika że co piąta kobieta lub osoba w podeszłym wieku nie otrzymuje z pożywieniem wystarczającej ilości tej substancji. To istotna informacja, ponieważ nawet niewielkie niedobory są dostrzegalne i uciążliwe.

Działanie witaminy B6

Witamina B6 pełni w naszym organizmie ponad sto różnych funkcji. To witamina z grupy B, która rozpuszcza się w wodzie i jest prekursorem kilku ważnych koenzymów kontrolujących przebieg wielu kluczowych reakcji biochemicznych. Niedobór może powstać wskutek stosowania izoniazydu. Pirydoksyna jest również koenzymem, czyli substancją, która wspólnie z enzymami przyśpiesza procesy odbywające się w komórce. W preparatach występuje w postaci chlorowodorku lub fosforanu pirydoksyny. Obie zaspokajają większość potrzeb organizmu.

 • bierze udział w powstawaniu krwinek czerwonych;
 • syntetyzuje białka przez komórki;
 • wytwarza przekaźniki mózgowe (np. serotoniny);
 • uwalnia zmagazynowaną energię;
 • pomaga zapobiegać chorobie wieńcowej;
 • bierze udział wraz z innymi witaminami w przetwarzaniu przez organizm homocystein;
 • łagodzi zespoły napięcia przedmiesiączkowego;
 • prawdopodobnie pomaga usunąć z organizmu nadmiar estrogenów;
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia napadów padaczkowych;
 • poprawia nastrój osób chorych na depresję;
 • utrzymuje w dobrym stanie komórki nerwowe;
 • można ją stosować przy cukrzycy oraz u osób które są narażone na ryzyko uszkodzenia nerwów;
 • łagodzi objawy zespołu cieśni nadgarstka, przebiegającego z zapaleniem nerwu;
 • zmniejsza siłę i częstotliwość napadów astmy;
 • jest szczególnie zalecana chorym zażywającym teofilinę (czyli lek rozszerzający oskrzela);
 • ma zasadnicze znaczenie dla zachowania zdrowego wyglądu skóry oraz właściwego funkcjonowania układu nerwowego;
 • przyczynia się do zlikwidowania mdłości;
 • likwiduje zatrzymywanie się wody w organizmie;
 • hamuje nadmiar łojotoku;
 • ogranicza występowanie obrzęków skóry;
 • działa wspomagająco w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry oraz wypadania włosów.

Jak widać, działanie witaminy B6 na ludzki organizm jest wszechstronne i niezwykle ważne, ponieważ dotyczy wszystkich układów ustroju. W efekcie wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jako jednej całości.

Dawkowanie Witaminy B6

Zalecana dawka witaminy B6 wynosi 1,2 mg dziennie dla kobiet i 1,4 mg dziennie dla mężczyzn. Dawki lecznicze są większe i przepisywane przez lekarza. Ponadto z badań wynika, że co piąta kobieta przyjmuje zbyt małe ilości witaminy B6. Niewielki niedobór może spowodować wzrost stężenia homocysteiny we krwi, co zwiększa ryzyko choroby wieńcowej i innych zaburzeń naczyniowych. Niedobór przyczynia się natomiast do zaburzeń skórnych, takich jak zapalenie skóry, pęknięcia kącików ust czy trądziku.

Objawy niedoboru

Neurologicznymi objawami niedoboru są:

Niedobór objawia się również tłustą i łuszczącą się skórą, obrzękiem brzucha przed miesiączką lub przybieraniem na wadze, skurczami mięśni, drażliwością, łupieżem, wysypką.

Zobacz również: Awitaminoza.

Występowanie witaminy B6

Źródłami witaminy B6 są:

Duże dawki witaminy B6 (ponad 2 g dziennie), przyjmowane przez dłuższy czas, mogą uszkodzić nerwy. Bardzo rzadko podobne konsekwencje może mieć długotrwałe zażywanie mniejszych dawek (ponad 200 mg dziennie). Na szczęście po przerwaniu zażywania dużych dawek witaminy B6 skutki jej nadmiaru są odwracalne i ustępują. Jeżeli zażywamy tę witaminę, aby uśmierzyć ból na tle nerwowym i zacznie wywoływać ona drętwienia i mrowienia, należy natychmiast odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. W efekcie, podczas długotrwałej kuracji bezpieczne są dawki nie przekraczające 100 mg dziennie.

Badania z udziałem mężczyzn, którzy niedawno stracili bliską osobę wykazały, że niedobór witaminy B6 pogłębia stres, lęki i depresje. Mężczyźni, u których stwierdzono małe stężenie tej witaminy, byli bardziej przygnębieni niż ci, u których było ono prawidłowe. W rezultacie niektórzy proponują, by leczenie depresji rozpoczynać nie od podawania leków przeciwdepresyjnych, lecz właśnie od podawania witaminy B6. Witamina B6 jest dostępna w postaci kapsułek, płynna jak również w tabletkach.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Czaja J., Knyszewski K., Martyniuk N., Michalska A., Szefer P., Lebiedzińska A., Zawartość witaminy B6 w wybranych suplementach diety i preparatach leczniczych, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
 2. Wesół-Kucharska D., Rokicki D., Drgawki pirydoksynozależne – aktualna diagnostyka i leczenie, Neurologia Dziecięca, 25/2016.
 3. Strunz U., Witaminy – czy i dlaczego pomagają, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami