Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 1 lutego 2021

Jak przygotować się do kolonoskopii?Warto wiedzieć jak przygotować się do kolonoskopii, aby poszczególne etapy nie były zaskoczeniem. Uznaje się, że odpowiednie przygotowanie jelita do kolonoskopii jest jedną ze składowych kolonoskopii wysokiej jakości.

Wskazania do kolonoskopii

Kolonoskopia jest podstawowym badaniem umożliwiającym ocenę jelita grubego i diagnozowanie ewentualnych patologii tego narządu. Warto zdecydować się na badanie w przypadku biegunki lub zaparć o niejasnej przyczynie, niedokrwistości z niedoboru żelaza o niejasnej przyczynie, bólów brzucha, nagłej i nieuzasadnionej utracie masy ciała. Do podstawowe badanie w przypadku podejrzenia:

Kolonoskopia jest nie tylko badaniem, ale i metodą terapeutyczną. Wykonuje się ją celem usuwania polipów, hamowania krwawienia z jelit, usuwania ciał obcych w obrębie jelita grubego oraz poszerzania jego zwężeń.

Przeciwwskazania do kolonoskopii

Badanie nie należy wykonywać, gdy następuje zaostrzenie przewlekłych chorób jelita grubego, np. choroby Leśniowskiego-Crohna. Przeciwwskazaniami są również: II i III trymestr ciąży, zapalenie otrzewnej, problemy z krzepliwością krwi oraz ciężkie choroby serca. Decyzję o wykonaniu kolonoskopii zawsze podejmuje lekarz.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Zgodnie z rekomendacjami ESGE, przygotowanie obejmuje:

  • dzień wcześniej stosowanie diety ubogoresztkowej;
  • przyjęcie środka przeczyszczającego podzielonego na dawki.

Aby kolonoskopia była udana, konieczne są oba powyższe elementy.

Dieta ubogoresztkowa

Już około tydzień przed badaniem zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety. Nie musi być ona bardzo restrykcyjna, chodzi jedynie o wstępne przygotowanie jelit do oględzin. W tym czasie warto odstawić preparaty żelaza. Koniecznie należy poinformować lekarza, jeśli przyjmujemy leki przeciwzakrzepowe.

Kilka dni (3-4) przed badaniem należy wykluczyć z codziennej diety wszelkie ziarna i pestki. Należy więc unikać nie tylko słonecznika, dyni czy nasion chia, ale także winogron, truskawek i pomidorów. Na tym etapie z menu muszą zniknąć wszystkie produkty pełnoziarniste, czyli bogate w błonnik pokarmowy.

2 dni przed badaniem wprowadza się dietę półpłynną. Dopuszczalne jest spożywanie jogurtów, rzadkich zup, kisieli, kleików czy innych, zmiksowanych pokarmów. Konieczne jest picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej. Należy zrezygnować z napojów gazowanych oraz mleka. Z kolei dzień przed kolonoskopią, gdy rozpoczynamy przyjmowanie środka przeczyszczającego, należy przyjmować wyłącznie płyny. Przykładowo, na śniadanie możemy zjeść kisiel, a na obiad wypić czysty bulion – jest to jednak ostatni posiłek w ciągu dnia. Aż do wieczora można (i zaleca się) pić dużą ilość wody mineralnej.

Środek przeczyszczający

Przed kolonoskopią stosuje się PEG, czyli polietylenoglikol, w dawce podzielonej, jeśli badanie ma nastąpić nazajutrz rano. Jeśli kolonoskopię zaplanowano na godziny popołudniowe, lek można przyjąć w całości rankiem w dniu badania. Kolonoskopię wykonuje się najpóźniej 4 godziny od przyjęcia ostatniej dawki PEG.

Wykonano wiele badań uzasadniających, jaka pora przyjmowania PEG jest najlepsza. Jednoznacznie wykazano, że podanie całej dawki PEG (4 litry) w godzinach porannych, w dniu kolonoskopii, daje lepsze oczyszczenie jelita i powoduje mniej zaburzeń snu oraz mniejsze wzdęcia, niż gdy lek podaje się w całości w przeddzień badania.

Przeddzień kolonoskopii – gdy badanie zaplanowane jest na godziny poranne – należy wziąć wolny dzień w pracy, ponieważ środek przeczyszczający przyjmuje się przez cały dzień. Z pewnością obniży on komfort dnia codziennego.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Franczyk R., Przygotowanie do kolonoskopii wybranych grup pacjentów, Gastroenterologia Kliniczna, 4/2018.
  2. Janiak M., Głowacka P., Kopeć A., Staśkiewicz A., Czynniki determinujące zgłaszalność na badania kolonoskopowe w Programie Badań Przesiewowych raka jelita grubego w Polsce, Gastroenterologia Kliniczna, 4/2016.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami