Kolagen do picia
Kolagen do picia

Choroby dziąseł - przyczyny, objawy, leczenieChoroby dziąseł wystąpić mogą u każdego, w różnym wieku. Jedną z najczęstszych przyczyn ich pojawienia jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Dodatkowo bagatelizowanie tego problemu może przerodzić się nawet w konsekwencję utraty stabilności zębów.

Choroby dziąseł

Chorobą dziąseł nazywa się zwykle zapaleniem przyzębia. Wywołane jest ono przez bakterie, które gromadzą się w jamie ustnej. Zaniedbanie rozwijającej się choroby może spowodować uszkodzenie tkanek, przyczynić się do braku stabilności uzębienia, a w ostateczności do ich utraty.

Przyczyny choroby dziąseł

Występujące bakterie w jamie ustnej gromadzą się w formie tzw. płytki nazębnej powodując stan zapalny dziąseł, przez co stają się one wrażliwe. Efektem tego jest krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów. Stanowi to jedną z głównych przyczyn chorób dziąseł. Zaniedbanie tego problemu może prowadzić do zapalenia przyzębia.

W sytuacji gdy dziąsła są nadwrażliwe i zdarza się krwawienie, ich wewnętrzna powierzchnia odsuwa się od zębów tworząc tzw. kieszonki. W miejscach tych często zalegają resztki jedzenia, co może powodować zakażenia. Reakcją obronną ze strony układu odpornościowego jest niszczenie tkanek, które utrzymują zęby w jednym, stałym położeniu. To zaś przyczynia się do utraty stabilności zębów, a w końcu do ich utraty.

Inne przyczyny

Do innych przyczyn chorób dziąseł zaliczamy:

Czym objawia się choroba dziąseł?

Do głównych objawów chorób dziąseł zalicza się:

  • krwawienie, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł;
  • nadwrażliwość dziąseł;
  • nieświeży oddech;
  • brak stabilności zębów;
  • głębokie kieszonki międzyzębowe;
  • nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło i zimno;
  • ropa wydostająca się z pomiędzy zębów.

Leczenie chorób dziąseł

Leczenie chorób dziąseł obejmuje kolejne wytworzenie kontaktu pomiędzy zębami, a dziąsłami, a także zmniejszenie rozmiaru przestrzeni między zębami oraz obrzęku (jeśli taki występuje). Specjalista stomatolog ma za zadanie wyczyścić dokładnie zęby, wygładzić korzeń, usunąć płytkę nazębną oraz zgromadzony kamień na powierzchni zębów oraz przy linii dziąseł. W terapii chorób dziąseł wykorzystuje się również antybiotyki.

Poważniejsze stadium choroby dziąseł może natomiast wymagać leczenia chirurgicznego lub zabiegu przeszczepienia kości i tkanek miękkich. Są to metody szczególnie polecane jeśli istnieje ryzyko rozchwiania się zębów.

Jak zapobiegać chorobom dziąseł?

Najlepszym rozwiązaniem w unikaniu chorób dziąseł jest właściwe wykonywanie higieny jamy ustnej, a więc dokładnie i regularne szczotkowanie zębów oraz ich nitkowanie. Warto również wyposażyć się w pastę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz stosować płyn do płukania ust, który pozbywa się bakterii zgromadzonych w jamie ustnej.

Nie  można również zapomnieć o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami