Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 września 2023

Czy czuć, jak kość się zrasta?Czy czuć, jak kość się zrasta? Złamania kości należą do grona najczęściej diagnozowanych urazów narządu ruchu u osób w każdym wieku. Proces gojenia się złamań jest zbiorem wielu reakcji pojawiających się następczo na przestrzeni tygodni, miesięcy, a nawet lat. Wiele osób twierdzi, że zrastanie kości można samodzielnie wyczuć. Jak wygląda to w praktyce?

Jak zrasta się kość?

Powstanie ubytku kostnego (złamanie, pęknięcie) wiąże się z przerwaniem krążenia śródkostnego, okostnowego, zatrzymaniem regionalnego odżywiania, zaburzeniem mikrokrążenia oraz uszkodzeniem nerwów. Konsekwencją są następujące po sobie reakcje miejscowe oraz ogólnoustrojowe, mające na celu usunięcie zniszczonych tkanek, odbudowę unaczynienia oraz wytworzenie biomechanicznie sprawnej kości. Aby do tego doszło, a efekty były zadowalające, należy ustawić odłamy złamania w odpowiedniej pozycji, a następnie zapewnić im czas do gojenia w unieruchomieniu.

Gojenie się kości można przedstawić w skrócie w kilku krokach:

  • wzrost aktywności granulocytów, makrofagów, limfocytów T, osteoblastów i osteoklastów uczestniczących w reakcji zapalnej powstającej w miejscu złamania;
  • produkcja przez osteoblasty mediatorów procesu zapalnego (prostaglandyny, interleukiny) oraz czynników wzrostu;
  • odtwarzanie pierwszych naczyń krwionośnych i wytworzenie się miękkiej jeszcze macierzy tkanki kostnej;
  • tworzenie kostniny twardej;
  • faza przebudowy i modelowania, co może trwać nawet kilka lat.

W praktyce zadowalający zrost kostny, umożliwiający zdjęcie unieruchomienia i rozpoczęcie rehabilitacji ruchowej, powstaje po około 4-6 tygodniach, w zależności od lokalizacji, rodzaju i wielkości złamania.

Czy czuć, jak kość się zrasta?

Proces tworzenia zrostu kostnego jest bardzo długi. Etap właściwy trwa wprawdzie kilka tygodni, jednak przez kolejne miesiące i lata w dalszym ciągu zrost się formuje, wpływając na anatomię kości. Właśnie dlatego człowiek nie jest w stanie odczuć, że następuje proces zrastania się dwóch lub większej ilości odłamów. Podobnie jak kobieta nie czuje, że jej endometrium akurat się rozbudowuje, przygotowując się na implantację zarodka lub człowiek nie czuje, że rosną włosy czy paznokcie. Niektóre osoby wskazują na uczucie mrowienia w miejscu złamania, nie ma to jednak bezpośredniego związku z tworzeniem się nowej tkanki kostnej.

Co pogarsza zrastanie się kości?

Nawet jeśli złamanie było niepowikłane, może dojść do zaburzeń w tworzeniu się zrostu kostnego. Czynnikami wpływającymi negatywnie na dynamikę procesów gojenia kości są:

  • choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, miażdżyca, niewydolność krążeniowo-oddechowa;
  • alkoholizm;
  • palenie papierosów;
  • zły stan odżywienia, nieprzestrzeganie zasad zdrowej diety, przez co organizm nie otrzymuje składników niezbędnych do odbudowy tkanek i reakcji anabolicznych;
  • złamanie otwarte, przezstawowe, zmiażdżeniowe;
  • zły stan odżywienia tkanek miękkich;
  • niekorzystna lokalizacja złamania, zwłaszcza 1/3 dalsza kości piszczelowej;
  • nieprawidłowa repozycja odłamów kości.

Na gojenie się kości w dużym stopniu wpływ ma codzienne postępowanie człowieka, a więc np. jego nawyki żywieniowe. Do najczęściej diagnozowanych problemów związanych z gojeniem się gości zalicza się zrost opóźniony, brak zrostu oraz utworzenie się stawu rzekomego. Zrost opóźniony to przedłużenie okresu gojenia kości powyżej 6 miesięcy, jednak przy stale postępującym zroście. Z kolei całkowity brak zrostu diagnozuje się po upływie 4 miesięcy, gdy nie ma absolutnie żadnych cech zrostu kostnego. Staw rzekomy to utrwalony brak zrostu kostnego, co wpływa na patologiczną ruchomość kości w miejscu złamania, co może przypominać obecność w tym miejscu stawu.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Koczewski P., Biologia zrostu kostnego. Zaburzenia zrostu kostnego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
  2. Kuropka P., Kuryszko J., Przetocka-Wydro A., Gojenie się złamań kości, Medycyna Weterynaryjna, 62/2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami