Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 sierpnia 2022

EKGEKG (elektrokardiografia) to badanie, które ma ogromne znaczenie dla rozpoznawania i leczenia zaburzeń rytmu serca. Pozwala wskazać potencjalną przyczynę dolegliwości takich jak np. ból w klatce piersiowej. Wpływa więc pośrednio na wczesną interwencję w leczeniu zawału serca. To zapis czynności elektrycznej (ale nie mechanicznej) mięśnia sercowego. EKG jest nieinwazyjną, bezpieczną i skuteczną metodą, bywa więc powszechnie stosowana w kardiologii i kardiochirurgii.

Na czym polega badanie EKG?

EKG to nieinwazyjne i bezpieczne badanie oceniające pracę serca. Polega na umieszczeniu na klatce piersiowej pacjenta oraz kończynach elektrod, które zbierają z powierzchni ciała informacje o elektrycznej pracy serca. Zebrane informacje przesyłane są następnie do urządzenia, które zapisuje wyniki na papierze tworząc tym samym tzw. krzywą EKG, czyli elektrokardiogram. W trakcie badania pacjent najczęściej znajduje się w pozycji leżącej na wznak.

EKG – wskazania

Badanie EKG może wykryć przede wszystkim zaburzenia rytmu serca (arytmie), ale również:

Wskazaniami są więc podejrzenie lub chęć monitorowania powyższych chorób i dolegliwości. Należy pamiętać, że badanie trwa 5-10 minut i wyłącznie w tym czasie wykryje ewentualne nieprawidłowości. EKG nie sprawdzi się więc u osób z rzadkimi napadami arytmii. U nich rekomenduje się badanie EKG Holter trwające 24 lub 48 godzin. Pozostałymi wskazaniami do wykonania badania są:

  • zawroty głowy bez konkretnej przyczyny;
  • duszności;
  • dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej;
  • utrata przytomności, omdlenia;
  • kołatanie serca;
  • pieczenie za mostkiem niespowodowane zgagą.

Rekomenduje się profilaktyczne wykonywanie EKG u osób po 45. roku życia, a także u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca, z nadciśnieniem tętniczym oraz po przebytym zawale serca.

Zobacz również: Echo serca.

Elektrokardiogram

Każdy elektrokardiogram składa się z powtarzających się części. Jedna odpowiada pojedynczemu cyklowi pracy serca, obejmuje więc okres od momentu napływu krwi do przedsionków, poprzez skurcz zarówno komór, jak i przedsionków, kończąc na wypompowaniu krwi z mięśnia sercowego. Najważniejszymi elementami elektrokardiogramu są:

  • załamek P – odnoszący się do skurczu przedsionków i tym samym przepływu krwi do komór;
  • zespół QRS – odnoszący się do skurczu komór serca napełnionych krwią;
  • odcinki – przerwy między fazami pracy serca, gdy następuje w jego obrębie pobudzenie.

Interpretacji elektrokardiogramu zawsze powinien dokonywać kardiolog.

EKG – przeciwwskazania

Badanie elektrokardiograficzne jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Właśnie dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Można je przeprowadzać nawet u dzieci, kobiet ciężarnych, pacjentów w ciężkim stanie czy osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Jak przygotować się do EKG?

W związku z koniecznością przyklejenia elektrod na klatce piersiowej i kończynach należy przed badaniem dokładnie zgolić większe owłosienie (dotyczy zwłaszcza mężczyzn). Włoski uniemożliwią trzymanie się elektrod, a więc i wykonanie badania. Około 10-15 minut przed EKG nie należy podejmować większego wysiłku fizycznego. Dlatego zaleca się przybycie do placówki wcześniej, aby przez kilkanaście minut posiedzieć w poczekalni i odpocząć. W dniu badania nie należy palić papierosów ani pić alkoholu.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Hampton J., EKG to proste, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. Kozłowski D., Łucki K., Elektrokardiografia w schematach – podstawowe zasady analizy, Geriatria, 3/2009.
  3. Kozłowski D., Jak uporządkować chaos, czyli interpretacja EKG krok po kroku, Eur J Transl Clin Med, 2/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami