Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 sierpnia 2022

Helioterapia - leczenie słońcemHelioterapia czyli leczenie słońcem znajduje zastosowanie głównie w kosmetologii oraz dermatologii. Mimo to, może wykazywać również korzystny wpływ na osoby z osteopenią czy osteoporozą. Należy zaznaczyć, że helioterapia ze względu na szerokie zastosowanie wykazuje pozytywny wpływ na wiele jednostek chorobowych. Jednak nie zaleca się jej w każdym przypadku.

Czym jest helioterapia?

Helioterapia wykorzystuje działanie słońca do celów leczniczych. Terapia polega na naświetlaniu promieniowaniem słonecznym całego ciała lub jego określonej części. Należy zaznaczyć, że leczenie słońcem niesie za sobą wiele korzyści, jednak tylko i wyłącznie przy rozsądnym dawkowaniu promieni UV.

Zbyt intensywna ekspozycja ciała na słońce może wywołać wiele negatywnych skutków ubocznych, poczynając od poparzeń, kończąc na chorobach nowotworowych skóry (czerniak).

Jakie korzyści daje helioterapia?

Naświetlanie ciała słońcem wykazuje wiele korzyści dla naszego organizmu jeśli tylko dawkowane są w rozsądny sposób. Zastosowanie helioterapii przyczynia się więc do pobudzenia układu odpornościowego organizmu, a także zwiększenia poziomu serotoniny (hormon szczęścia), co przekłada się na poprawę nastroju.

Dodatkowo pobudza czynność krwiotwórczą, podstawowa przemianę materii organizmu oraz wzmożone przyswajanie tlenu. Właściwe korzystanie z promieni UV sprzyja prawidłowemu rozwojowi kości zarówno u dzieci jak i u młodzieży.

Witamina D, która produkowana jest w momencie ekspozycji skóry na słońce zwiększa libido, a także poprawia funkcjonowanie narządów płciowych.

Helioterapia znajduje zastosowanie w chorobach stawów, którym towarzyszą dolegliwości bólowe, a także tych związanych ze skórą. Pod wpływem słońca wiele schorzeń dermatologicznych lub kosmetycznych ulega redukcji. Należy jednak pamiętać, że taka terapia powinna być wcześniej skonsultowana ze specjalistą (kosmetologiem lub dermatologiem). Okazuje się, że nie wszystkie zmiany na skórze mogą być poddawane działaniu promieni UV, w niektórych przypadkach mogą wywołać nawet szkodliwe skutki.

Ekspozycja ciała na słońce pozytywnie oddziałuje na proces przemiany materii organizmu, zapobiega rozwojowi depresji oraz łagodzi jej objawy.

W czasie helioterapii dochodzi również do syntezy melatoniny (hormon snu), która gromadzi się w szyszynce, a po zmroku zostaje uwalniana do organizmu. W związku z tym tego rodzaju terapia zalecana jest osobom posiadającym problem z bezsennością.

Przeciwwskazania

Powszechnie uznaje się helioterapię za ogólnodostępną formę leczenia. Niestety, wgłębiając się w temat tego rodzaju leczenia, istnieje wiele przeciwwskazań, które wykluczają z jej regularnego korzystania. Należy do nich:

  • antybiotykoterapia (tetracykliny);
  • liczne znamiona na skórze;
  • retinoidy;
  • żylaki;
  • nowotwory;
  • jasny fototyp skóry;
  • nadwrażliwość na działanie promieni słonecznych;
  • niedociśnienie;
  • skłonność do zawrotów głowy lub omdleń;
  • gorączka;
  • nadczynność tarczycy;
  • albinizm.

Jak przebiega helioterapia?

Pierwsza sesja helioterapii nie powinna być długa. Zwykle obejmuje 15-20 minut. Kolejną ekspozycję na słońce zwiększa się tak, aby po upływie dwóch tygodni uzyskać czas nie przekraczający dwóch godzin dziennie. O długości terapii w przypadku osób starszych z współistniejącymi chorobami decyduje lekarz prowadzący.

Wskazówka

W trakcie helioterapii konieczne jest stosowanie fotoprotekcji czyli kremu z filtrem UVA i UVB, a także noszenie kapelusza ochronnego oraz okularów przeciwsłonecznych.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka Stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami